2021 Ekim Ayı Meclis Toplantısı


EKİM AYI MECLİS TOPLANTI KONUŞMASI – 25.10.2021

Sayın İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet ŞAHNE,

Sayın Yönetim Kurulu Başkanım,

Meclisimizin Değerli Konukları,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Yüksek İstişare Kurulu Üyelerimiz,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ekim ayı Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.

 

Pandemi döneminin başından beri, ilk kez tekrar yüz yüze Meclis yapma olanağına kavuştuğumuz için mutluluk duyuyoruz. Bu ortamı tekrarlama şansımız, Covid’de gelinecek sürece bağlı olacaktır.

 

Bu ayki, Meclis Toplantımızda İzmir İl Emniyet Müdürümüz Mehmet Şahne’yi ağırlıyoruz. Sn. Şahne, hoş geldiniz.

 

Uzun yıllardır çok sayıda bölge ve ilimizde farklı görevlerde bulunmuş olan Sn. Şahne, son olarak 2021 yılı Temmuz ayında ilimize emniyet müdürü olarak atanmıştır. Bu vesileyle, öncelikle yeni görev yerinde kendisine başarılar ve kolaylıkla diliyorum.

 

Modern ve nüfusu her geçen gün artan dünyamızda kent ve trafik güvenliği konuları her zamankinden daha önemli hale geldi. Olağan hallerin yanı sıra; pandemiden, depremlere ve sel felaketlerine kadar yaşadığımız tüm afetlerde ve olağan dışı süreçlerde de Emniyet amir ve çalışanlarımızın özverilerine tanık oluyoruz.

 

Bu özverili tutumlarından dolayı tüm Emniyet camiamıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bugün Sn. Şahne’den kentimizin güvenliği ve diğer hususları hakkında sürdürülen çalışmalar hakkında önemli bilgiler edineceğimize inanıyorum.   

 

Değerli Arkadaşlar,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yılına erişmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Uzun yıllardır birbiri ardına savaşlardan yorgun düşmüş, sınırları bölünmüş ve yabancı güçlerce işgal edilmiş bir imparatorluğu, eşsiz bir halk bağımsızlık savaşı ile işgalden temizlemek, ardından da bu başarıyı modern, laik bir hukuk devletine haiz bir Cumhuriyet’le taçlandırmak, dünya tarihinde eşine rastlanmayan bir başarıdır.

 

Bu başarının mimarı ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK ile tüm gazi ve şehitlerimizi minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramı’mızı kutluyorum.  

 

İşte temelleri böylesine güçlü atılmış Cumhuriyetimiz, 98. yılında en değerli rehberimiz ve hazinemiz olmaya devam ediyor. Daha önce de pek çok kez dile getirdiğimiz üzere, bugün sınır coğrafyamızda veya dünyanın farklı bölgelerinde yaşanan bu çağa yakışmayan geri kalmışlık manzaraları, Cumhuriyetimizin kıymetini her zamankinden daha iyi gösteriyor.

 

Bize düşen de, atalarımızdan devraldığımız bu Cumhuriyet mirasını gelecek nesillere devredip, ilelebet var olmasını sağlamaktır.

 

Değerli Meclis üyelerimiz,

Kış aylarına girmek üzere olduğumuz şu günlerde dünya pandeminin zorluklarıyla uğraşmaya devam ederken, pek çok yeni zorlukla da yüzleşiyor.

 

Aşılama çalışmaların yaygınlaşmış olmasıyla pandemiyi geçen kış olduğu kadar sert hissetmesek de, vaka ve vefat sayıları yüksek seyretmeye devam ediyor. Ne eğitim ne de iş hayatımızda tam kapanma gibi adımlara geri dönmek gibi bir olasılığımızda artık kalmadığında, rehavete kapılmak gibi bir şansımız bulunmuyor. Kışın genel anlamda yükselişe geçen hastalık sezonunu da göz önüne alarak, dikkatli olmamız gerektiği çağrımı bir kez daha yineliyorum.

 

Bununla birlikte, gelişmiş ülkeler de olmak üzere dünyanın hemen her yerinden artan gıda, enerji ve barınma maliyetleri haberleri geliyor. İngiltere’de yaşanan ve akaryakıt istasyonlarının, marketlerin yağmalanmasına kadar varan olaylar ciddi bir arz krizinin habercisi olarak görünüyor. Diğer taraftan, Çin gibi büyük ülkelerdeki elektrik kesintileri, enerji krizinin önemli bir sorun teşkil ettiğini gösteriyor.

 

Anlaşılıyor ki; 2021 kış aylarının ve 2022’nin gündemini gıda ve enerji kaynaklarına erişim oluşturacak. Ülkemizde de, bu zorlukları derinden hissediyoruz ve hissetmeye de devam edeceğiz. 

 

Değerli Arkadaşlar,

Kentimizde 118 vatandaşımızı kaybettiğimiz, yüzlerce vatandaşımızı da evinden eden depremin üzerinden tam 1 yıl geçti. Depremden geçen bu süre zarfında, Bayraklı ilçemiz başta olmak üzere çok sayıda yerde orta/ağır hasarlı bina tespiti yapıldı ve binaların güçlendirilmesine ya da yıkımına başlandı.

 

Ancak, bugün hala yıkımı bekleyen çok sayıda bina bulunuyor. Tutuklu ve tutuksuz sanıkların yargılanmasına da devam ediliyor.

 

Bu sürecin ivedilikle tamamlanması ve suçluların cezasını almasını temenni ediyorum. Ege ve Akdeniz’de son zamanlarda yaşadığımız birbiri ardına depremleri de dikkate alarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan, kentimizi depreme karşı hazır hale getirecek olan Türkiye'nin en kapsamlı yapı stoku envanteri çalışmasını da mutlulukla takip ediyor, bir an önce tamamlanmasını diliyorum.

 

Değerli Meclis üyelerimiz,

 

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

Yönetim Kurulu Sayman Üyemiz Sayın Eyüp SEVİMLİ’nin kızı dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyor, SEVİMLİ ailesini tebrik ediyoruz.

 

Meclis Başkan Yardımcımız Sayın Hakkı Attaroğlu’nun kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

 

Bu arada bildiğiniz gibi pandemiden bu yana aramızdan ayrılan, vefat eden, Odamıza çok değerli hizmetleri ve katkıları bulunmuş olan çok değerli başkanlarımızı, Meclis üyelerimizi kaybettik. Yine bildiğiniz üzere yüz yüze yaptığımız toplantılarda onların anılarına saygı duruşunda bulunuyorduk. Şimdi sizleri ekrana yansıtmış olduğumuz gibi hepimizin çok sevdiği, çok değerli bulduğu ve çok yakından tanımış olduğu bu değerli Meclis üyesi ve başkanlarımızla ilgili sizleri 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.