2020 Ocak Ayı Meclis Toplantısı


OCAK AYI MECLİS KONUŞMASI – 27 Ocak 2020

 

Sayın Başkanım,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ocak ayı meclis toplantısına hoş geldiniz.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Malumlarınız olduğu üzere Cuma akşamı, merkez üssü Elazığ olan ve çevresindeki pek çok ilimizi de etkileyen şiddetli bir depremle sarsıldık. Depremde 1500’den fazla kişi yaralanırken, 39 vatandaşımız da maalesef hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ailelerine baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

 

Gerek Elazığ depremi, gerek geçen hafta Manisa ve Ankara illerimizde yaşadığımız depremler, içinde bulunduğumuz riski de ortaya koymaktadır. Geçmişte yaşanan acılar da dikkate alınarak, telafisi mümkün olmayacak bir İstanbul depremini de düşündüğümüzde, önlemlerimizi ivedi bir şekilde ciddiyetle yapmamız gerektiğini bir kez daha anlıyoruz.     

 

Değerli Arkadaşlar,

 

2020 yılına ABD-İran gerilimi ile giriş yaptık ve masum sivillerin hayatını kaybettiği, ciddi bir savaşın eşiğinden dönüldüğü bir süreci yaşadık. Sular durulmuş gibi görünse de, sıcak savaş ihtimali hala canlılığını koruyor.

 

Ve tabi ki bu ihtimal pek çok riski de beraberinde getiriyor. İran’ın Avrasya’nın merkezindeki jeopolitik konumu, geniş toprakları ve pek çok farklı ülkenin geçiş güzergahında olması, söz konusu risklerin temelini oluşturuyor. Yani, ABD-İran savaşı, sadece iki ülkeyi ilgilendirir denilemeyecek kadar derin bir kapsama sahip.

 

Elbette ki temennimiz, zaten oldukça gergin olan coğrafyamızda, bu tür ciddi gerginliklerin tekrarlanmamasıdır. Bu yüzden, her türlü senaryoyu dikkate alarak tedbirli ve ihtiyatlı olmak şart görünüyor.

 

Bununla birlikte, Libya, Brexit ve ABD-Çin arasındaki anlaşmanın olumlu yöndeki seyri şimdilik tansiyonu düşüren önemli olaylardır.

 

Dünya ekonomisini olduğu kadar siyasi ortamı ve küresel barışı da tehdit eden bu sorunların aşılması elbette çok sevindirici gelişmeler. Ancak, tabii ki rekabetin bu kadar yüksek olduğu bir çağda, küresel sorunların aşılması maalesef o kadar kolay olmadığı için kendi adımıza dikkatli olmamız gereken günlerden geçiyoruz.

 

Politik konular, hassasiyetini korurken ekonomimizdeki gelişmeler de benzer bir çizgide seyretmektedir. En kötü geride kalmış gibi görünmekle birlikte, net bir yorum yapmak oldukça güçtür. İç piyasada toparlanma sinyali gelmesi sevindiricidir. Ancak, sanayicilerimiz açısından maliyetler hala oldukça yüksektir. Her birimiz bunu yaşayarak görüyoruz. Özellikle de enerji maliyetleri hem sanayici hem de tüketici açısından katlanılamaz bir boyuta ulaşmıştır.  Makul seviyelere inmesi, rekabet edebilme açısından da önemlidir.

 

Değerli Arkadaşlar,

 

Maalesef, dünyamızın geleceğini tehdit eden sadece ekonomik ve politik sorunlar değil. Asıl felaket ise çevresel faktörlerden ve iklim değişikliğinden kaynaklanıyor. Dünya, geçtiğimiz aylarda Brezilya’daki yağmur ormanları yangınlarının ardından şimdi de aylardır söndürülemeyen ve doğayı mahveden Avustralya’daki yangınlarla sarsılıyor. Ülkenin bir tarafı yanarken, diğer bir tarafında sel felaketi yaşanabiliyor.

 

Her geçen yıl küresel iklim değişikliğinin daha kötü sonuçlarıyla karşılaşıyoruz. Üstelik, dünyanın neresinde olursanız olun iklim değişikliğinin getirdiği yangın, sel, kasırga gibi afetlerden kaçışınız yok. Ülkemizde ve kentimizde de yaz aylarında canımızı yakan orman yangınlarından sonra, geçtiğimiz haftalarda çeşitli illerimizde gözlemlenen sel felaketleri, bunu açıklıkla ortaya koyuyor.

 

Diğer taraftan, ülkemizde her geçen yıl artan kuraklık ve yakın gelecekte su fakiri ülkeler listesine gireceğimize yönelik öngörüler, bu konuda ivedi biçimde kapsamlı bir strateji geliştirilmesini gerekli kılıyor. Bu noktada kamuya ve yerel idarelere büyük görevler düşmektedir.   

 

Çevre konularına hassasiyetle yaklaşan Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak, çevre ödül törenimizi geçen haftalarda gerçekleştirdik. Çevre dostu üretimi kendine misyon edinmiş ödül alan firmalarımızı bir kez daha tebrik ediyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

 

Bilindiği gibi, ülkemizin yurtdışı imajı ve bilinirliliği konusunda ne yazık ki olumsuz bir tablo ile karşı karşıyayız. Hem bilim alanında hem de sportif alanda gösterilen başarılar bu tabloyu tersine çevirmek adına çok kıymetlidir.  

 

A Milli Kadın Voleybol Takımımız 2020 Olimpiyat Oyunları Avrupa elemelerinde şampiyon olarak, Tokyo Olimpiyatlarına katılma hakkı kazandı. Bu uluslararası ve çok önemli başarılarından dolayı, takımımızı yürekten tebrik ediyorum.

 

Diğer yandan, benzer şekilde bilim kadınlarımızın uluslararası projelerde görev alması da çok gurur vericidir. Türk kadınının imza attığı bu başarılar, göğsümüzü kabartırken, coğrafyamıza da rol model olmaktadır.

 

Ülkemizin marka değeri açısından bu tür başarıların artarak devamını diliyorum.  

 

Odamızın Ödül Töreni ile ilgili bir duyuru ile devam edelim. Bu sene ödül törenimiz, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ticaret Borsası ile ortaklaşa olarak 5 Şubat 2020 tarihinde Kaya Termal Otel’de gerçekleştirilecek. Törenin, Ticaret Bakanımız, Tarım ve Orman Bakanımız, TOBB Başkanımız ve Sayın Binali Yıldırım’ın teşrifleri ile yapılacağı hususunu da belirtmek isterim.

 

Değerli Arkadaşlar,

 

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

Odamızda 1972-1981 yılları arasında Meclis Üyeliği, 1977-97, 1992-1995 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Hayrettin YORGANCIOĞLU ve

Odamızda 1995-2005 yılları arasında Meclis Üyeliği, 1997-99, 2001-2005 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Tahir IŞIKLIOĞLU vefat etmiştir.

Merhumlara Allah'tan rahmet ailelerine, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.

 

SAYGI DURUŞU

 

Meclis Üyemiz Sayın Hüseyin TURHAN’nın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.

 

Meclis Üyelerimiz Sayın Temel Aycan ŞEN ve Sayın Hasan KÜÇÜKKURT, EGEV Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçilmiştir. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. 

 

Odamız Meclis Üyesi Sayın Hüseyin ÖMEROĞLU’nun Meclis Toplantılarına devamsızlığı nedeniyle üyeliği sona ermiş olup,  yerine Derya Çiçek Gıda ve Temizlik Malz. İmalat San. ve Tic. Ltd. Şti. firmasını temsilen Sayın Mehmet ÇİÇEK getirilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. 

 

 

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.