2020 Nisan Ayı Meclis Toplantısı


MART/NİSAN MECLİS TOPLANTI KONUŞMASI – 28 Nisan 2020

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Yüksek İstişare Kurulu Üyelerimiz,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Mart ve Nisan ayına ait Meclis toplantımızı gerçekleştirmek için uzaktan erişimle birlikteyiz. Başkanım ve Bendeniz Meclis Salonunda sosyal mesafe sınırları içinde kürsümüzden toplantıya katılıyoruz. Hoş geldiniz.

Meclisimiz için de bir ilk olacağından nasıl ilerleyeceğimize dair uygulamada bazı konuların altını çizmek istiyorum.

Öncelikle mikrofonlarınız kapalı olacak ve benim tarafımdan açılacak.

Söz isteyen arkadaşlarımızın meclis whatsapp grubundan veya buradan chat uygulamasından isimlerini yazdırmalarını rica ediyorum.

Oylama esnasında daha rahat sayabilmek adına, sorumuzu tersten soracak ve kabul etmeyenleri sayacağız.

Değerli Arkadaşlar

Egemenliğin kayıtsız şartsız millette olmasının en önemli simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının ve Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya çocuklarına en değerli armağanı olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılını korona virüs önlemleri kapsamında evlerimizde coşkuyla kutladık. Nice 100. yıllara diyor, başta Atatürk olmak üzere milli mücadele şehitlerimizi saygıyla ve minnetle anıyorum.

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayının da hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Değerli Arkadaşlar

Bugün bu şekilde toplantı yapmamızı sağlan, bizleri birbirimizden uzak tutan, neredeyse dünyayı durduran Covid-19 salgını ile birlikte bir bilinmezin içindeyiz.

Sayın Başkanın da konularımızın çözümü noktasında çok yakından takip ettiği süreçte, azalan vaka sayıları ve azalma eğilimine girmiş gibi görünen ölüm oranları biraz umutlarımızı artırıyor olsa da normalleşme için Haziran ayı konuşulmakta.

Her sektörümüz, her üyemiz farklı oranlarda da olsa yara aldı. Açılan yaranın iyileşmesi hem atılan adımlara bağlı, hem de salgının bitiş sürecine. Hal böyle iken ekonomide dengelerin bozulması asıl, sonraki süreçte bizleri daha sıkıntılı bir dönemin beklediğinin işareti.

O nedenle, her bir firmamız gelişmeleri, değişimi yakından takip etmeli ve ona göre eylem planı geliştirmelidir. Önce kendi sağlığımızı, sonra da firmalarımızın geleceğini korumak zorundayız. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Bu formatta konuşmamı çok da uzatmak istemiyorum.

Bir teşekkür ve birkaç tebrik mesajım olacak.

Bu süreçte, bilimin tartışmasız önemini kavramakla birlikte, sağlık sistemimizin kalitesini, sağlık çalışanlarımızın büyük bir özveri ile ne kadar kıymetli iş yaptıklarını çok daha iyi anladığımız inancındayım. Hayatları pahasına, insanlara umut olan sağlık çalışanlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.   

Bu süreçte hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza, doktorlarımıza Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı, hastalarımıza acil şifalar diliyorum. 

Üyelerimizin bu süreçteki başarılarını da sizlerle paylaşmak isterim.

Üyemiz Türklab Tıbbi Malzemeler Firması’nı, TÜBİTAK tarafından kabul gören Covid-19 antijen ve antikor tanı kiti üretim projesinden dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Türkiye’de bir ilk olan, maskematik üretimini gerçekleştirerek İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın kullanımına sunulmasını sağlayan üyemiz Elektral A.Ş.’yi

Türkiye’nin ilk yerli solunum cihazının bağlantı elemanları tedariğini sağlayan Norm Cıvata’yı

25000 siperlikli maske üreterek, Sağlık İl Müdürlüğü’ne teslim eden İzeltaş’ı  

3 boyutlu yazıcı ve lazer kesim cihazları ile koruyucu yüz siperi üreten Yaşar Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni,

Yerli solunum cihazına yerli sızdırmazlık üreten Kastaş’ı

Siperlik üreten Stal Gürmak ve Luna Elektrik’i tek tek tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Değerli Arkadaşlar,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlıyorum.

Odamızda 1963-66, 1969-81, 1989-1990 yılları arasında Meclis Üyeliği yapan A. Hulusi ŞENKAYA vefat etmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet ailesine, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Salih ESEN

EBSO Meclis Başkanı

 

 


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.