2020 Aralık Ayı Meclis Toplantısı


ARALIK AYI MECLİS TOPLANTI KONUŞMASI – 28.12.2020

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Yüksek İstişare Kurulu Üyelerimiz,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 2020 yılının son Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.

Kar temizleme çalışmalarında çığ düşmesi sonucu Hakkari’de şehit düşen hemşehrimiz Uzman Çavuş Mehmet Özbent’e ve çığ altından bugün çıkarılabilen şehidimize Allah’tan rahmet, ailesine sabır ve başsağlığı diliyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Bildiğiniz üzere, son yıllarımızı sürekli “zorlu bir yılı daha geride bırakıyoruz.” cümlesiyle kapatıyoruz. Ancak, 2020’de karşılaştığımız zorluklar maalesef tahminlerin öyle üstüne çıktı ki, önceki yılları bile aratır hale geldi. 

Bir virüsün, insanlık tarihinde ender görülür ölçüde bu denli ciddi bir krize sebep olabileceğini, hem iş hem de gündelik hayatımızı bu kadar kısıtlayabileceğini hangimiz tahmin edebilirdik? Ayrıca, tüm bu kısıtlamaların eğitim, istihdam ve üretim hayatımızda açtığı yaralar da yadsınamaz. Bakınız, henüz kışın başındayız, artan vakalar sebebiyle yine pek çok kısıtlamaya maruz kalıyoruz, ancak üstüne şimdi de mutasyona uğramış virüs haberlerinin endişesi ve yeni karantina önlemleri dünyaya hakim olmaya başladı. Aşı haberleri umut vaat etse de, aşıya milyarlarca kişinin eşzamanlı ulaşması kısa vadede mümkün görünmemektedir.

Ayrıca, pandemi her ne kadar ana gündem maddemiz olsa da, daha pek çok belirsizlikle karşı karşıyayız. Artan vakalarla birlikte ekonomide toparlanma süreci uzarken; ABD’de görevi devralacak Biden’ın Başkanlık dönemi ve Türkiye’ye yaptırımlar, AB ile ilişkilerimizin yeni bir eksende tekrar ele alınması, mülteci meselesinin geleceği, reform politikalarımız gibi, pek çok ötelenen mevzu, 2021’de gündem maddelerimiz olacak.

Elbette yeni yıla girerken umutsuz olmamalı, ancak her zamankinden daha temkinli, değişimlere uyum sağlamada da daha özverili olmalıyız. Hatalarımızı daha güç telafi edeceğimiz bir sürecin içindeyiz.

Tüm bu farkındalıkla sıklıkla tekrar edildiği gibi bir daha hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını da kabullenmemiz, pandemi sonrası dünyaya hazırlanmamız gerek. Pandeminin getirmekte olduğu değişim rüzgarına uyum sağlayamazsak, bir daha ne eğitim hayatımız da ne de iş hayatımızda verimliliği yakalayabiliriz.

Bu süreçte, ertelenen ekonomik faaliyetlerimizin de bir şekilde devam etmesi gerektiğinden, yeni dönemin yeni iş yapış şekillerine adapte olmak zorundayız. Bu sürecin belki de en büyük mağdurlarından biri fuarcılık sektörü idi. Yüz yüze, iletişimin yerini tutmasa da sanal fuarlar, artık hayatımızın bir gerçeği oldu.

Bu anlamda İZFAŞ’ın, kendi dijital altyapısını kurarak Olivtech ve Ekoloji İzmir fuarlarını dijital ortama taşıması, Fuarlar ve Kongreler Şehri İzmir için de yeni bir dönemin başlangıcı. Dilerim bu süreci devam ettirmek zorunda kalmayız. Ancak, uzayan süreçle birlikte alıcı ve satıcıyı buluşturan her ortam değerlidir.

 

Değerli Arkadaşlar,

Çevre ve iklim konularının her geçen gün çok daha fazla öne çıktığını görmekteyiz. Ülkemizin neredeyse tamamında çok ciddi bir sorun baş gösterdi: “Kuraklık”…

Birçok şehirde olduğu gibi İzmir’de de 5 aylık su kaldığının dile getirilmesi durumun ciddiyetini de ortaya koymaktadır.

Bireysel olarak mutlaka tasarruf önlemlerini almalıyız ama sanayimizin sürdürülebilirliği açısından da mutlaka stratejik eylem planlarının uygulanmaya başlanması gerekmektedir.

Bu kapsamda suyun tasarruflu kullanılması yönünde ulusal bir stratejiye ve kampanyaya da her zamankinden fazla ihtiyaç duyuyoruz ve bu stratejinin 2021’de ulusal bir güvenlik meselesi öneminde ele alınmasını temenni ediyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Bu zorlu günlerde, az da olsa yüzümüzü güldüren ve ülkemiz sporu adına gurur duyabileceğimiz gelişmeler de oldu. Avrupa Cimnastik Şampiyonası’nda Altın Madalya kazanan İzmir’li İbrahim Çolak kardeşimizi ve Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda büyüklerde gümüş madalya kazanan Göksu Üçtaş Şanlı’yı, yaşattıkları gururdan dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

“Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazanan Odamızı, Yönetim Kurulumuzu emek veren çalışanlarımızı tebrik ediyorum. 2021 yılında da öncü çalışmaların devamını ümit ediyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Bizleri gururlandıran iki duyuru ile de konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Bir tanesi; Türkiye Kalite Derneği, bildiğiniz gibi kısa adı KALDER tarafından verilen Ege Bölgesi Mükemmellik ve Yılın Başarılı Ekibi Ödülleri Yarışmasında Aliağa Organize Sanayi Bölgesi altın ödüle layık görüldü. Kendilerini tebrik ediyorum, başarılarının artarak devamını diliyorum. Değerli arkadaşım, Haluk Tezcan şahsında da tüm Yönetim Kurulu, Müteşebbis Heyet Üyesi arkadaşlarımı tebrik ediyorum.

Yine KALDER Mükemmellik Ödülleri Yarışmasında Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş. gümüş ödüle layık görüldü. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının da devamını diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sevgili Mustafa Şafak Baran, biliyorsunuz korana tedavisi görüyordu. Kendisine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah hiçbir arkadaşıma böylesine bir hadiseyi göstermesin diyorum.

Sözlerime burada son verirken bu zorlu süreci geride bırakacağımız sağlıklı, güzel bir yılda buluşmayı tekrar sizlere diliyor ve sözlerimi burada saygılarımı sunarak bitiriyorum.

 

Salih ESEN

EBSO Meclis Başkanı


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.