2019 Aralık Ayı Meclis Toplantısı


ARALIK AYI MECLİS KONUŞMASI – 23 Aralık 2019

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Yüksek İstişare Kurulu Üyelerimiz,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Yılın son meclis toplantısına hoş geldiniz.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Bütçe meclisi olması sebebiyle konuşmamı bugün kısa tutmak istiyorum.

 

Ülkemiz ve dünya açısından oldukça zorlu geçen bir yılı ve 2000’lerin ikinci 10 yılını geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Geçirdiğimiz 10 yıllık süreç, küresel ölçekte çok ciddi değişimlere tanıklık ettiğimiz bir dönem oldu. Teknolojik değişiklikler, dijitalleşme ve Sanayi 4.0 bu 10 yıllık dönemi şekillendiren ana etkenler olarak ön plana çıktı.

 

2019’a damgasını vuran ve 2020’yi de şekillendirecek olan bir diğer olay ise jeopolitik risklerdir. Bununla birlikte, 2019’da ülkemizde yerel olmak üzere son örneğini İngiltere’de yaşadığımız üzere diğer pek çok ülkede de çok önemli siyasi seçimler yapıldı. Bu tür seçimler, Brexit açılımı ve AB ilişkileri gibi etkileri sebebiyle, kendi ülkeleri kadar en büyük ticari partnerlerimiz olmaları sebebiyle bizi de yakından ilgilendiriyor.

 

Tüm dünyanın daha şimdiden yakından izlediği ABD seçimleri de, 2020’de gündeme yön verecek gibi görünmektedir.

 

Ayrıca, son aylarda çok geniş bir coğrafyaya yayılan halk gösterilerinin ve protestoların seyri de, 2020’de dikkatle izlenecektir.

 

Değerli Arkadaşlar,

2019 yılı Türkiye-ABD ilişkileri açısından da önemli bir yıl olmuştur. Yılı tamamlarken de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’ndan, Türkiye'ye yaptırım tasarısını onaylaması ve 1915 olaylarını soykırım olarak tanıması kararları çıktı.

 

Bu tür ihtilaflı meselelerin küresel siyasetin oyuncağı haline getirilmesi, tarih biliminin tarafsızlığını zedeleyici gelişmelerdir. Siyaset ve ekonomi bilimlerinin tarafsızlığıyla hiçbir şekilde bağdaşmayan kötü niyetli bu tür yaptırımların kabul edilebilir bir yanı yoktur.

 

Küresel ekonomi bir yana, ülkemizdeki ekonomik sorunlar ve bu sorunlara ilişkin atılan adımlar 2019’un ana gündemini oluşturdu. Zira, göstergeler son yılların en kötüsü olarak açıklanmış olsa da toparlanma sinyalleri ve 2020 yılı için olumlu yaklaşımlar artarken, bizim de tek dileğimizin bu olduğunun altını çizmek isterim. Ancak, sektörlerden yansımalar belirsizliği güçlendirirken, yeni bir yıla umutla ama temkinli girmekte fayda olduğu inancındayım.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Siyasi ve ekonomik gündemin dışında, toplumsal açıdan belki de ilk sırada görmemiz gereken bir mevzu var ki, o da 2019 yılına damgasını vurdu.

 

Uzun yıllardır gündemimizde olan ve son dönemlerdeki hazin vakalarla iyice kontrolden çıkan kadın cinayetleri ivedilikle çözüm bekleyen konuların başında geliyor. Maalesef, genç çocuk yetişkin demeden tüm toplumumuzu saran bu hastalıklı ruh halinden bir an evvel kurtulmanın yollarını bulmalıyız.

 

Zira, kadınlarımızı 3. sınıf vatandaş, ülkemizi 3. dünya ülkesine indirgeyen bu problem aşılmadan, ne gelişmiş bir ülke olabilmek, ne de kalkınma hedeflerinden bahsedebilmek mevzu bahis dahi olamaz.

 

Değerli Arkadaşlar,

Konuşmamın sonunda birkaç tebrik mesajım olacak.

 

Geçen hafta İzmir Vergi Dairesi tarafından açıklanan kurumlar vergisi rekortmenleri listesinde ilk 10’da yer alan üyelerimiz; “Philsa, Petkim, JTI Tütün ve İmbat Madencilik başta olmak üzere tüm firmaları tebrik ediyor, kazandığı her kuruşun vergisini devletine ödeme hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

 

Bir tebrik de, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na. Sayın Başkan, Uluslararası İpek Yolu Ticaret Odası 9. Genel Kurul ve Yönetim Kurulu toplantılarında bir kez daha Uluslararası İpek Yolu Ticaret Odası Onursal Başkanlığı’na seçilmiştir.

 

Cumhuriyet şehidimiz Asteğmen Kubilay'ın Menemen'de katledilmesinin 89. yıldönümünde rahmetle saygıyla anıyorum.

 

Ayrıca Yahudi dostlarımızın Hanuka Bayramını kutluyor, Sözlerime son verirken, ülkemize ve tüm dünyaya, huzur ve barış dolu bir yıl diliyorum.

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.