2017 Temmuz Ayı Meclis Toplantısı


TEMMUZ AYI MECLİS KONUŞMASI – 31 TEMMUZ 2017

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Temmuz ayı Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz. Bugün aramızda yakın zamanda kaybettiğimiz çok değerli geçmiş dönem başkanımız duayen sanayici Şinasi Ertan’ın ailesi var. Öncelikle kendilerine hoş geldiniz diyorum. Bu özel anı bizimle paylaştıkları için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Şinasi Ertan Odamızda; 1966-1998 yılları arasında 30 yıl Meclis Üyeliği, 1968-1975 döneminde Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1975- 1984 ve 1987- 1995 yılları arasında Meclis Başkanlığı görevlerinde bulunmuş, çok önemli ve değerli katkıları ile Odamız için gönülden emek harcamaya hep devam etmiştir.

 

İzmir için de farklı bir değer olarak kabul gören ve duayen sanayiciler arasında her zaman saygıyla ismini anacağımız Şinasi ERTAN’ın vefatından derin üzüntü duymaktayız. Merhuma Allahtan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Önce bir VİDEOMUZ olacak ardından sizleri merhumun anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum. 

 

SAYGI DURUŞU

 

Değerli Meclis üyelerimiz,

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü vesilesi ile bu elim hadisede, hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi şükranla anıyorum.

 

15 Temmuz darbe girişimi Cumhuriyet tarihimizdeki en önemli kırılımlardan biri olmuştur. Darbe girişimi, son bir yıllık süreçte çok ciddi ve sancılı bir değişim sürecini beraberinde getirmiştir.

 

Darbe girişiminin yıldönümünde dileğimiz; ülkemizin artık her türlü terör örgütlerinden kesin ve net bir biçimde arındırılması, tüm antidemokratik saldırıların, aklı inkar eden cemaatlerin tarihe gömülmesidir. Dinin siyasete alet edilmesinin ve çağdışı cemaatlerin devlette kadrolanmasının nelere mal olduğu bu darbe girişimi ile çok açık bir şekilde gözlenmiştir.

 

İçinde bulunduğumuz uzay çağında, bizim hala siyaset ve din bağlamında sorunlara odaklanmamız, hedeflerimizin gerisinde kalmamıza ve modern dünyadan soyutlanmamıza sebep olmaktadır. Yaşadıklarımızdan ders çıkarmamız, devletin ve toplumun her türlü karar alım sürecinde liyakatın esas alınması, yeni yapılanma sürecinde en çok ihtiyaç duyulan adımdır. Bu muhtemel yeni 15 Temmuz’ların yaşanmasını da engelleyecektir. 

 

Bakınız 2016 Temmuz ayı Meclisi’nde aynen şu ifadeleri kullanmıştım.

“Ancak, artık her kesim şapkasını önüne koyup şu gerçeğin farkına varmalıdır: Herkesin kendi ideolojisine uygun bir gençlik ve kesim yaratmak istemesi bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür ve sonucu vatan hainliğine kadar uzanabilmektedir.

 

O nedenle, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yarınlara ışık tutan, laik, müreffeh ve modern bir ülke yaratma arzusunu benimsemiş, ilkelerini rehber edinmiş bir gençlik ve kesim etrafında buluşmalıyız. Farklı ideolojilerin peşinden gitmek, ülkemizin enerjisini ve kaynaklarını, görüldüğü gibi heba etmektir.”

 

Evet böyle söylemişim ama ne yazık ki, üzülerek görmekteyiz ki, geçen son 1 yıllık süreçte, yaşananlardan gereken mesaj alınmamış, Ulu Önderin ilkelerinden uzaklaşılmış, dünya gerçeklerinden uzakta bir nesil yetiştirmenin sinyalleri verilmiştir.

 

Üreten kesim olarak, 15 Temmuz sürecinde dik durduk. Ülkemize sahip çıktık. Çünkü bu ülke bizim vatanımız.

 

O nedenle, ulusal bütünlüğümüze kastedilen her türlü girişimle sürdürülen mücadelenin en kısa sürede başarıya ulaşmasını bizler de çok önemsiyor ve bilimden uzaklaşmadan yolumuza devam edebilmeyi diliyorum. Yeni Kabinemizi bu vesileyle tebrik ediyor, onlardan beklentimizin de bu açıdan yüksek olduğunu belirtmek istiyorum.

 

Değerli Arkadaşlar,

Uluslararası politika alanında bir süredir sıkıntılı bir süreci yaşıyoruz. Referandum seçimlerinden bu yana da AB ile ilişkilerimizde bir gerginlik yaşıyoruz. 

 

Son olarak Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerini askıya almasını öngören raporu oylama ile kabul etmesi, ilişkilerimizin net bir biçimde kesintiye uğradığını göstermektedir.

 

Mayıs ayında AB ile olan ihracatımızın %48,5’tan, %45’e gerilemiş olması da bu durumu teyit etmektedir.

 

Ne yazık ki, en büyük ticari partnerimiz Almanya ile geçen haftalarda baş gösteren gerginliğin zirve yapmasını ise oldukça riskli görüyorum. Gerginliğin artması, ekonomik açıdan telafisi güç zararların doğmasına sebep olacaktır ki biz bunu Rusya örneğinde çok net gözlemledik. Karşılıklı itidalin sağlanması ve krizin aşılması yönündeki temennimizi bir kez daha vurgulamak isterim.

 

Değerli Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve hatırasına karşı alenen çok çirkin iftira ve hakaretlerde bulunulmasından duyduğumuz üzüntüyü ve bunları yapanların cezalandırılması yönündeki talebimizi dile getirmiştik. Bu bağlamda, söz konusu hakaret sahiplerinin yakalanıp ceza almış olmasını memnuniyetle karşıladığımızı ve verilen cezaların emsal niteliğinde olmasını ve benzer durumlarda tereddütsüz uygulanmasını temenni ediyorum.

 

Ülkemiz, bu tür provokasyonlara maalesef çok açık bir dönemden geçtiğinden, farklı görüşlere sahip kesimleri hain söylemlerle kışkırtıp birbirine düşürmek isteyenlere asla geçit verilmemelidir. Benzer şekilde, İzmir Marşı ile ilgili söylemler ve Ege’de yoğunlaşan depremlere dair gayri ahlaki yorumlar çok acıdır.

    

Değerli Meclis üyelerimiz,

Evet son dönemlerde Bölgemizde korkutucu düzeyde depremler yaşıyoruz.

 

Önce İzmir’de ardından Bodrum’da yaşanan depremler sebebiyle bir kez daha geçmiş olsun diyor ve hayatını kaybeden vatandaşlarımız için başsağlığı diliyorum.   

 

Bununla birlikte, İstanbul’da yaşadığımız sel felaketi de, ülkemizin farklı afetlere açık yapısını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Konuyla ilgili uzmanların iklim değişikliği sebebiyle bu tür felaketlerin artacağını söylemesi ise önemli bir uyarı niteliğindedir.

 

Yaşanan bu olaylar, afet konusundaki eksiklerimizi tekrar gözden geçirmeyi ve farkındalığı artırmayı gerekli kılmaktadır.

 

Kamuoyu ile bizleri buluşturan değerli Basın Mensubu arkadaşlarımızın, “Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutlayarak, duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

DUYURULAR ile devam etmek istiyorum.

 

Meclis Başkan Yardımcısı Sayın Hakkı ATTAROĞLU OSBÜK seçimlerinde yeniden Yönetim Kuruluna seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Kenan LİDER’in firmasının temsilci değişikliği talebinde bulunması nedeniyle yerine Sayın Murat LİDER, TOBB Genel Kurul Delegeliğine de sıradaki yedek üye olarak Sayın Kadri ÖZKAN getirilmiştir. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Nejat ÖZDURAN Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiş. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Turgay TANAK’ın kızı dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyor, Tanak ailesini tebrik ediyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Nazım KARAÇALI’nın torunu olmuştur. Kendisini Tebrik ediyor analı babalı büyümesini temenni ediyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Ufuk AKGÜN’nün kayınpederi vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

 

 

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı

 


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.