2017 Ocak Ayı Meclis Toplantısı


OCAK AYI MECLİS KONUŞMASI – 30 OCAK 2017

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Prof. Dr. Ziya AKINCI,

İstanbul Tahkim Merkezi Milli Divan Üyesi SnDoç.Dr.Cemile Demir GÖKYAYLA,

İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Sn.Av.Rıfat BACANLI,

Denizli Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Müjdat KEÇECİ,

Ödemiş OSB Başkanı ve Ödemiş Belediye Başkanı Sn. Mahmut BADEM,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ocak ayı Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Bugün aramızda iki önemli konuğu, İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Prof. Dr. Ziya AKINCI  ve Denizli Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Müjdat KEÇECİ’yi ağırlıyoruz.

 

Bağımsız, tarafsız ve özerk bir kurum olarak ticari uyuşmazlıklarda tahkim ve arabuluculuk hizmeti sunan İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Sn. AKINCI’nın vereceği bilgilerin, iş hayatımızdaki en önemli sorunlardan biri olan uyuşmazlıkların çözümünde, bize yol göstereceğine inanıyorum.

 

Bununla birlikte, Ege Bölge’mizde sanayi altyapısıyla ve potansiyeliyle İzmir’in en önemli ticari ve ekonomik partneri konumundaki Denizli ilimizden Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. KEÇECİ de değerli görüşlerini bizlerle paylaşacaklar. Hoşgeldiniz. Şeref verdiniz.

 

Değerli Arkadaşlar,

2016 yılında çözüme kavuşturulamayan konularla 2017 yılına girdik. Maalesef, yeni yılın henüz ilk dakikalarında İstanbul’da meydana gelen saldırı da, devreden mirasın ilk göstergesi olmuştur.

 

Akabinde de İzmir Adliye binasına gerçekleştirilen hain bir terör saldırısı sonucu iki şehit verdik. Kahraman Polisimiz Fethi Sekin’in, yüzlerce canı kurtaran mücadelesi malumlarınız. Canı pahasına kentimizin ve ülkemizin çok daha büyük bir acı yaşamasını önleyen, daima şükranla anacağımız Fethi Sekin’e ve adliye çalışanı Musa Can’a Allahtan rahmet, acılı ailelerine ve tüm ulusumuza baş sağlığı diliyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Süregelen güvenlik meseleleriyle birlikte, T.B.M.M.’deki anayasa değişikliğine ilişkin çalışmalar da gündemimizde ilk sıraya yerleşmiş durumdadır. Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen 18 maddelik anayasa değişikliğini, çok iyi analiz etmemiz gerektiği aşikardır.

 

Öncelikle, halk referandumuna gidecek olan bu kapsamlı değişiklik ile ilgili mevcut durumu anlayabilmemiz adına, geçtiğimiz günlerde yapılmış bir anket çalışmasının sonuçlarına dikkatinizi çekmek isterim.

 

Yapılan bir anket çalışmasının (Adil Gür şirketi) sonuçlarına göre, insanların yüzde 50’si yürürlükteki Anayasa’nın ne zaman yapıldığını, ilk 4 maddesinden herhangi birini ve Türkiye’nin hangi sistemle yönetildiğini bilmiyor.

 

Ayrıca, yine insanların yüzde 50’ye yakın bir kısmının parlamenter sistemin ne olduğuna dair bir fikirleri de yok. Anayasa değişikliği tartışmaları bir yana, 2017 Türkiye’sinde böyle bir manzarayla karşı karşıya olmak çok acı bir tablodur. Bu durum, eğitimin önemini ve kalkınma yolunda daha ne kadar çok çaba sarf etmemiz gerektiğini bir kez daha ortaya koyuyor.

 

Diğer taraftan T.B.M.M.’de de anayasa değişikliği görüşmeleri sürecinde çok çirkin kavga görüntüleriyle karşılaştık. O çatı altında bulunan vekillerimiz, orada Millet’in temsilcisi sıfatıyla bulundukları gerçeğini ve görevlerinin kutsallığını unutarak, kadın erkek ayrımı olmaksızın birbirlerine fiziksel şiddet uyguluyorlar.

 

Bir tarafta, ülkemizdeki şiddeti ortadan kaldırmaya yönelik seferberlik ilan edilecek kadar çaba içerisindeyken, diğer tarafta Millet Meclisindeki bu şiddet görüntüleri, kabul edilebilir değildir.

 

Bu bağlamda, referandum sürecinin huzurla tamamlanmasını temenni ediyorum.

 

Değerli Arkadaşlar,

Ülkemizde olduğu gibi, küresel sularda da yine belirsizlik rüzgarları esiyor. ABD Başkanlık görevini geçtiğimiz günlerde devralmış olan Trump’ın farklı bir politik tutum sergilemesi ve getireceği muhtemel değişiklikler, geleceğe yönelik endişelerde ve belirsizliklerde önemli bir yer edindi. 

 

Türkiye’nin bir taraftan kendi ulusal meseleleriyle uğraşırken, diğer taraftan da değişen bu uluslararası dengeler içerisindeki yolunu çok iyi tayin etmesi gerekiyor. Döviz kurundaki dalgalanmaların ne denli olumsuz sonuçları olduğunu, hepimiz birebir yaşıyoruz. İşte dış ticaretimize tekrar ivme kazandırmamız gereken bu dönemde, değişen bu dengeler içerisinde lehimize bir pozisyon elde etmemiz çok önemlidir. 

 

İçerde ekonomik göstergeler ve piyasadaki nakit akışı ne yazık ki iş yapmamızın, önümüzü görmenin güçlüğünü ortaya koymaktadır.

 

Mood’ys ve S&P ile birlikte son kararı ile FITCH’de, Türkiye’yi yatırım yapılamaz ülke konumuna taşımış ve yabancı sermayeye ihtiyaç duyduğumuz bir süreçte not indirimine gitmiştir.

 

Beklenen bir karar olmakla birlikte, uyarılar yatırımcılar tarafından ciddiye alınacak türdendir. Bu da bizlere olumsuz yansıyacaktır.

 

Değerli Arkadaşlar,

Sıklıkla dile getirdiğimiz üzere, bu zorlu dönemde iş hayatında kaydedilen başarılar, ekonomimiz için olduğu kadar ülkemiz için de umut vericidir. Bu noktada, sizinle Ege Serbest Bölgesi’nin bir başarısını paylaşmak isterim.


Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’deki 19 serbest bölgenin 2012-2016 dönemindeki ticaret hacminin 108 milyar Dolar olduğunu açıkladı. Açıklanan veriler, söz konusu ticaret hacminin 22,1 milyar Dolar’ını, yani beşte birini ESBAŞ’ın gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor. Bu güzel başarı için ESBAŞ çatısı altındaki tüm yöneticilere ve çalışanlara takdirlerimi sunuyorum. ESBAŞ’ın başarısını biz zaten bilsek de, bunu Türkiye’de de herkesin kabul edebileceği yönde bir veri elde etmemiz çok anlamlıdır. Bu vesileyle, bu başarının ülkemize örnek olmasını temenni ediyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

AÇILIŞ VE BAŞKANLIK SUNUŞLARI

·  Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Eyüp SEVİMLİ’nin kayınvalidesi, Meclis Üyemiz Sayın Aytekim ÖZTAŞ’ın amcası vefat etmiştir. Merhum ve Merhumeye Allah’tan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 · Meclis Üyemiz Sayın Hasan Küçükkurt EGEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Sayın Deniz Gündüz de EGEV Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmişlerdir. Kendilerini tebrik ediyor yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

 · Meclis Üyemiz Sayın Ayhan IŞIK’ın meclis toplantılarına devamsızlığı nedeniyle üyeliğini sona ermiş olup, yerine Sayın Bahaettin DOĞANER  getirilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. 

  -Meclis Üyemiz Sayın Atınç ABAY Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir. Tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. 

-

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.