2017 Nisan Ayı Meclis Toplantısı


NİSAN AYI MECLİS KONUŞMASI – 24 NİSAN 2017

Sayın Başkan Vekilim,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

İzmir Atatürk OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hilmi UĞURTAŞ,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Nisan ayı Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.

Sözlerime, bugün burada ülkemizin alanında en modern ve en güçlülerinden olan Atatürk OSB’de bulunuyor olmamızdan mutluluk duyduğumu belirterek başlamak isterim. Davetleri ve ev sahipliği için, yönetim kurulu başkanı Hilmi UĞURTAŞ’a teşekkür ediyorum.

 

Türkiye’nin en büyük ihracat, istihdam ve üretim merkezlerinden biri olan Atatürk OSB, bu vasıflarıyla kentimizin olduğu kadar ülkemizin kalkınmasında da önemli bir pay sahibidir. Ayrıca mesleki eğitimin geliştirilmesinde, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesinde, Ar-ge çalışmalarının yaygınlaştırılması gibi çalışmalarda, Atatürk OSB çok önemli projelere imza atmaktadır.

 

2003’den beri yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdüren Sn. Hilmi Uğurtaş’ı huzurlarınızda tebrik ediyor ve başarılarının tüm diğer OSB’lerimize de örnek olmasını temenni ediyorum.    

 

Değerli Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere, T.B.M.M.’nin kuruluşunun 97. yıl dönümündeyiz. Bu vesileyle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı kutluyor, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

T.B.M.M’nin bir kurucu Meclis olarak, içinde bulunduğu koşullar ve mücadele azmi, vatanımız için en değerli mirastır. Ülkemizi geçmişte olduğu gibi bugün de içinde bulunduğu zorluklardan kurtaracak ve küresel bir güç haline getirecek olan işte bu mücadele ruhudur.

 

Ulusumuzun olduğu kadar dünya çocuklarına da armağan edilmiş olan bu bayram, en değerli ve önemli yatırımımızın çocuklarımız olması gerektiğini bir kez daha vurguluyor. Unutmayalım ki; daha barışçıl, daha huzurlu bir dünya, ancak iyi yetiştirilmiş kuşaklarla mümkün olabilir.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Uzun soluklu bir referandum sürecini geçtiğimiz hafta geride bıraktık. 16 Nisan’da gerçekleştirilen referandum sonucunda, %48,6 oranındaki hayır oylarına karşılık %51,4 oranındaki evet oylarıyla anayasa değişikliği kabul edildi. Öncelikle söz konusu değişikliğin ve yeni sistemin, ülkemiz ve milletimiz adına hayırlı olmasını diliyorum.   

 

Söz konusu referandum sonuçları pek çok çarpıcı gerçeği ortaya koyuyor ve ülkemiz ile milletimizin selameti adına bu sonuçların çok iyi irdelenmesi gerekiyor. Özellikle evet ve hayır oylarının neredeyse başa baş çıkması, toplumumuzun iki taraflı görüş ayrılığının eşit düzeyde olduğunu gösteriyor.

 

Bu noktadaki en büyük temennimiz, yeni sistemde her iki tarafı ve tüm görüş farklılıklarını kucaklayıcı bir politika izlenmesidir. Toplumdaki görüş farklılıklarını fırsat bilip, ayrımcı ve kutuplaştırıcı stratejiler izlemeye çalışanlara kesinlikle prim verilmemelidir.

Ülkemiz siyasi kavgalarla ve terör saldırılarıyla son yıllarda yeterince vakit kaybetmiştir. Bundan sonrası, artık toplumsal uzlaşı sağlanması ve ekonomiye odaklanılması sürecidir.

 

Bu bağlamda, bugüne kadar belirlenmiş ekonomik reformların ivedilikle hayata geçirilmesi ve istikrarın tekrar sağlanması için hepimiz dört elle işimize sarılmalıyız.

 

Değerli Arkadaşlar,

Küresel ölçekte de sular ısınmaya devam ediyor. Trump yönetiminin Suriye’ye müdahale kararı Rusya-ABD ilişkilerindeki gerginliği yine zirveye taşıdı.  ABD’nin bir diğer taraftan da Kuzey Kore ile olan ilişkilerindeki gerginliği ve özellikle iki tarafın da sert çıkışlarda bulunması, Uzakdoğu Bölgesi’nde olduğu kadar küresel ölçekteki güvenliği de tehdit ediyor. AB ise İngiltere’nin Brexit kararının uygulanmaya başlamasıyla, yeni belirsizliklere yüzleşiyor.

 

Türkiye, tüm bu olaylarda gerek jeopolitik konumu, gerekse Suriye’de sürdürülen operasyonlarda önemli bir rol üstlenmesi gereği, bu süreçte önemli bir noktadadır. Şüphesiz ki; dengelerin yeniden belirlendiği bu belirsizlik ortamında ülkemizin ılımlı ve sağlam bir strateji izlemesi gerekmektedir.

 

Özellikle AB ilişkilerimizde son dönemlerde gözlemlenen karşılıklı sert çıkışların ve tıkanıkların, ekonomik ve ticari ilişkilerimizde ciddi zedelenmelere neden olduğunu hepimiz deneyimleyerek yaşıyoruz.

 

Bu bağlamda, sürdürülen ilişkilere yönelik izlenecek stratejide ekonomik önceliklerin dikkate alınması, istikrarın yakalanması adına biz iş insanları kadar ülkemizin de menfaatine olacaktır.    

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Yeni dönemde, kentimizi de ulaşımdan altyapıya, ticari yatırımlardan turizme kadar önemli bir sınav bekliyor. Gün artık, ekonomi ve iş konuşma günü olmalıdır. Bilindiği üzere, kentimizde sürdürülen pek çok proje, hali hazırda devam ediyor. Pek çok yeni proje ise hayata geçirilmeyi bekliyor.

 

Zaman zaman İzmir’in başarılarını sizlerle paylaşıyorum. Geçtiğimiz günlerde İzmir’in uluslararası başarısını ortaya koyan bir gelişme daha yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu temsilcisi Marco Sorge tarafından, İzmir’in öneminin gün geçtikçe arttığı vurgulanmış ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin gelişmekte olan ülkelerdeki diğer belediyeler için örnek oluşturacak başarıları nedeniyle, İzmir’in üç boyutlu mimari modelinin, Kurum’un Washington’da bulunan ana binasının giriş lobisinde sergileneceği açıklanmış.

 

Kentimizin, dikkat çekici başarılara imza attığının uluslararası bir göstergesi olan bu Başarı için Büyükşehir Belediyesi’ni ve Aziz Kocaoğlu’nu tebrik ediyorum.

 

Değerli Arkadaşlar,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

Meclis Üyemiz Sayın Şükrü Eroğlu’nun şirketlerinin birleşmesi nedeniyle temsil yetkisinin kalmamasından dolayı meclis üyeliği sona ermiş olup, yerine Sayın Ahmet Özcan getirilmiştir. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın İsmail Daşçı’nın babası vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.

 

Toplantımıza PLAKET TAKDİMİ ile devam ediyoruz.

 

Sayın Nedim UYSAL’a İzmir’in ilk ve tek özel teknik lisesi Özel İAOSB Nedim Uysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kurulmasında maddi ve manevi destekleri için, Eğitime katkılarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sayın Hilmi UĞURTAŞ’a da bugünün anısına nazik ev sahipliğinden ötürü Plaket takdimimimiz olacak.

 

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.