2017 Eylül Ayı Meclis Toplantısı


EYLÜL AYI MECLİS KONUŞMASI – 25 EYLÜL 2017

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Eylül ayı Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz. Bizleri misafir eden, Tire OSB Müteşebbis Kurulu Başkanı Sayın Metin Aktaş’a ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kosat Gürler’e özel teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Bu ay, son Meclis Toplantımız olarak düşünürken, 21 Eylül Tarihli Resmi Gazete’ye eklenen “Tüm Oda ve Borsaların organ seçimlerinin 2018 Nisan ayına ertelendiği” haberini hafta sonu itibari ile almış olduk. Dolayısı ile farklı bir konuşma planlarken, bugün normal gündemimize yeniden dönmüş olduk. Hayırlısı olsun diyoruz. 2018 Nisan ayına kadar görevimize aynı heyecanla devam edeceğimize hiçbir şüphem bulunmamaktadır.

 

Değerli Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere, 2017-2018 eğitim öğretim yılı geçtiğimiz hafta resmi olarak başladı. Öncelikle, yeni eğitim döneminin tüm öğrenci ve öğretmenlerimize başarı getirmesini diliyorum.

 

Bu kürsüde neredeyse her ay eğitim konusu konuşulmakta, önemine ve yapılması gerekenlere ilişkin önerilerde bulunulmaktadır. Okulların açılışı sebebiyle bir kez daha eğitim sistemimizi sorgulamamız ve küresel ölçekte hangi noktada olduğumuzu anlamamız gerekiyor. Maalesef bu alanda uzun yıllardır süregelen sistem arayışları, eğitimde ilerlememiz bir yana daha çok tutarsızlığa sürüklenmemize sebep oldu.

 

OECD tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir rapor, eğitime ayrılan yüksek bütçeye karşın, eğitim çıktıları açısından çok da başarılı olmadığımızı ortaya koymuştur. Her 4 üniversite mezunundan birinin işsiz olduğunu belirten rapor, bu yönüyle verilen eğitimin iş hayatında tam olarak karşılık bulamadığını da gösteriyor. Diğer yandan, iyi eğitim almış pek çok gencimizin çalışmak için yurtdışını tercih etmesi de beyin göçü sorunuyla yüzleşmemize sebep oluyor.

 

Sayın Başkanımızın da ısrarla altını çizdiği Eğitim 4.0’ın önemini düşününce eksiklerimiz daha çarpıcı ortaya çıkmaktadır.

 

Unutmayalım ki; ülkemizin ve ekonomimizin geleceği, sağlıklı ve yüksek kaliteli eğitim almış nesillerin eseri olacaktır. Bu eserin mimarlığında da hepimizin görev ve sorumluluğu bulunuyor.

 

Eğitimde ciddi bir bütçe var ama sınıfta kalıyoruz. Benzer bir sonuç Spor için geçerli. Çok ciddi paralar ayrılıyor ama sonuç aynı. Uluslararası alanda başarılarımız adeta sadece ata sporumuz olan güreşle sınırlı kalmaktadır.

 

Basketbol Milli Takımımızın son derece başarılı mücadelesine rağmen son 16’ya kaldığımız Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Slovenya zafere ulaştı. Slovenya nüfusu 2 milyon, milli geliri 55 milyar olan bir ülke.

 

Bizim o çok değer verdiğimiz futbolda da tel tel dökülüyoruz.

 

Yani bütçemiz tam ama nitelikli sporcu yetiştiremiyoruz. O nedenle de, futbolda, basketbolda, neredeyse takımlarımızı yabancı sporcular oluşturuyor. Özellikle atletizmde devşirme sporcularla ilerleyebiliyoruz. Bu kadar yabancı belki rekabeti artırıyor gibi görünebilir ama sonuçta Türk sporcular geride kalan ve tercih edilmeyen statüdedir. Bu sorununu çözmek zorundayız.

 

Çünkü spor, yurtdışındaki imajımızı, itibarımızı yükseltmek adına çok önemli bir fırsattır. Bu fırsatı kendi evlatlarımızla doğru değerlendirmek zorundayız.

 

Bu arada Göztepe’nin başarısını canı gönülden kutluyorum. 5 maçta 4 galibiyet, 1 beraberlik ve 3. sıra muhteşem bir başarı. İnşallah aynı disiplin içerisinde yoluna devam eder.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

 

Yılın son çeyreğine girerken, ekonomik ve politik alanda yine yoğun bir dönem bizi bekliyor. Küresel ve bölgesel ölçekte gerilim tırmanmaya ve daha da kaotik bir hal almaya devam ediyor. Kuzey Kore’den, sınır coğrafyamızdaki belirsizliklere, AB ile olan ilişkilerimizden mültecilere kadar oldukça hassas dengelerin gündemde olacağı bir dönemin içindeyiz.

 

Almanya seçimleri ile bitmesini umduğumuz gerginlik ne yazık ki, Sn. Merkel’in son açıklaması ile azalmayacak bir görüntü vermektedir. Dün itibari ile seçimler tamamlandı. Merkel, güç kaybetse de önde tamamlarken, “ülkeyi yeniden alacağız” diyen ırkçı partinin Meclise girmesi de yeni dünya gerçeği olarak karşımızda.

 

Diğer yandan bugün Bölgeyi yeniden çatışma ortamına sürükleyebilecek bir referandum söz konusudur. Bizim için referandum yok hükmündedir olsa da gerçek olan yapılacak olmasıdır. Zira olağanüstü gündemle toplanan TBMM Genel Kurulu’nda Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon için hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi de kabul edildi.

 

Yani yine sıcak gelişmelerle gündem oldukça yoğun geçecek.  

 

Bir sanayici olarak ve bir vatandaş olarak en büyük temennimiz, ekonomik ve politik açıdan ülkemizin geleceği adına doğru adımların atılmasıdır. Bu adımların atılmasında da yine birlik ve beraberlik anlayışımızı kaybetmememiz, ulusal bütünlüğümüzü bozmaya çalışan provokasyonlara izin vermememiz büyük önem taşıyor.        

 

Son olarak İzmir’le ilgili bir konuya değinmek isterim. İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Arkas Holding, Türkiye Yelken Federasyonu, Ege Açıkdeniz Yat Kulübü ve Konak Pier işbirliği ile bu yıl ilk kez düzenlenen “İzmir Körfez Festivali” kapsamında toplam 75 sporcu kano ve yelken kategorisinde yarışarak Körfezi bayram yerine çevirdiler.

 

Marina sorunu yaşayan ve henüz birincisi yapılan bir festival için fena bir katılım olmasa da, bir deniz şehri olan ve ısrarla denizden sınırlı sayıda faydalanan İzmir için bir yıl sonrasına dair umutlu olmak istiyorum. Kongreler ve Fuarlar kenti olma yolunda ciddi yatırımlar yapan İzmir’in Festivaller Kenti kapsamında da benzer yatırımları ve hamleleri yapmasını bir İzmirli olarak canı gönülden talep ediyorum.

     

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

Meclis Üyemiz Sayın Arif KURAN’nın devamsızlığı nedeniyle meclis üyeliği sona ermiştir. (Yedeği olmadığı için yerine kimse gelmedi)

 

Meclis Üyemiz Sayın Hüseyin Cahit ÇETİN’nin firmasının temsilci değişikliği talebi nedeniyle üyeliği sona ermiş olup, yerine Sayın Zöhre UĞUR getirilmiştir. Kendisini tebrik ediyor yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Hasan GİRENES’in ve Sayın Aytekin ÖZTAŞ’ın, Sayın Enver OLGUNSOY’un babaları, Sayın Hakem GÜLŞEN’nin de annesi vefat etmiştir. Merhumlara ve merhumeye Allah’tan rahmet ailelerine baş sağlığı ve sabırlar dileriz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Ömer KAPLAN’nın oğlu dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyor, Kaplan ailesini tebrik ediyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Hüsamettin EKMEKÇİOĞLU’nun kızı dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyor, Ekmekçioğlu ailesini tebrik ediyoruz.

 

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.