2017 Ekim Ayı Meclis Toplantısı


EKİM AYI MECLİS KONUŞMASI – 30 EKİM 2017

Sayın İzmir Emniyet Müdürüm (Hüseyin Aşkın)

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ekim ayı Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.

 

Göreve geldiğinden bu yana Meclisimizde ağırlamak istediğimiz, bugüne kısmet olan Emniyet Müdürümüz Sayın Hüseyin Aşkın’a hoş geldiniz diyorum.

 

Sayın Müdürümüz ve değerli ekibi kuşkusuz çok zor bir mesleği icra ediyorlar. Yeri geldiğinde kendi canlarını bu uğurda feda ediyorlar. Şehit polisimiz Fethi Sekin bu mesleğin onurlu temsilcilerinden sadece biri. Bir kez daha rahmetle ve şükranla anıyoruz. Bu vesile ile, Emniyet Camiamıza fedakarlıklarından ötürü de ne kadar teşekkür etsek azdır. Allah yardımcıları olsun.

   

Bugün Sayın Aşkın’dan; başta asayiş ve güvenlik olmak üzere, her geçen gün artan ve okullarımızın önünde pusuya yatan narkotik vakalardan, Suriyeli mültecilerin kent hayatındaki adli vakalara karışmasına kadar birçok konuda İzmir’deki son gelişmeleri ve geleceğe dair projelerini öğrenmek istiyoruz.

 

Bilindiği gibi, İzmir son birkaç yıldır yoğun bir ilgi görmekte ve özellikle de İstanbul’dan göç almaktadır. Artan nüfusa ve artan trafikteki araç sayısına rağmen yollarımız aynı kalınca, İzmir’in İstanbul trafiğine doğru hızla yaklaştığı da dillendirilmektedir. Zira nüfusun üçte biri kadar aracı bu şehir artık kaldırmıyor.

Büyükşehir Belediyemizin trafik problemine ilişkin birtakım yatırımları bulunmaktadır. Ancak, Emniyet Müdürlüğümüzün de bu konudaki çalışmalarını çok önemsiyor ve ayrıntılar hakkında da bilgi almak istiyoruz. Özellikle de, son dönemde trafik memurlarının trafikteki akışı sağlamada yetersiz kaldığına ilişkin duyumlar alıyoruz.

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından, Akıllı Trafik Sistemi geçtiğimiz haftalarda uygulamaya kondu. Uygulama kapsamında, sıkışıklığın önlenmesi ve kazaların engellenmesi amacıyla kent trafiği 5 bin kamera ve 10 bin akıllı cihazla yönetilecek.

Amsterdam'daki Intertraffic Fuarı'nda en iyi proje ödülünü kazanan söz konusu sistemin, trafik yükünün azaltmasına katkı sağlarken, memur yetersizliğine de çare olmasını ümit ediyorum.

 

Değerli Arkadaşlar,

Dün coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum. Hala rahmetle andığımız şehitlerimiz, hala şükranla iyi olmalarını beklediğimiz gazilerimiz var.

 

Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü, bugünlere hangi koşullarda ulaştığımızı analiz etmemiz için de önemli bir fırsattır. Yegâne rehberimiz ve hedefimiz, atalarımızdan miras aldığımız Cumhuriyetimize sahip çıkmak olmalıdır.  Atatürk’ün, çağının gerisinde kalarak parçalanmış ve işgal edilmiş bir imparatorluktan, modern ve genç bir Cumhuriyet yaratma ülküsü, günümüzde de en ilham verici gücümüz olmalıdır. Aksi, kazanımlarımızı kaybetmektir.     

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

 

Uluslararası ilişkilerdeki rollerin küresel çapta değiştiği ve yeniden belirlendiği bir süreçte, ülkemizin de zorlu bir yolda olduğunu sıklıkla dile getiriyoruz.

 

Dış politikamızdaki gerginlik son olarak ABD’nin vize kararı ile üst noktaya ulaştı.

 

Milli çıkarlarımızın korunması ve tam bağımsızlık anlayışımızdan taviz verilmemesi, tabii ki bu konuda yine önceliğimizdir. Ancak, stratejik müttefikimiz ABD ile böyle bir kriz yaşanması, politik açıdan olduğu kadar ekonomik ve ticari açıdan da çok üzücü bir durum ve ikili ilişkilerimizin geleceğine ilişkin endişe uyandırıyor. Bu bağlamda, iki tarafın da itidal içinde olmasını ve krizin ivedilikle aşılmasını temenni ediyorum.  

 

Diğer taraftan, geçtiğimiz günlerde, Brüksel’de gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi toplantısında, Türkiye ile ilişkilerin kesin olarak sürdürülmesi kararı memnuniyet vericidir. Bu, her iki tarafın da birbirine ihtiyacı olduğunu açık bir biçimde gösteriyor.

 

Bununla birlikte, gerginliklerin nasıl çözüleceği ve üyelik müzakerelerinin ne şekilde sürdürüleceği konuları belirsizliğini korumaktadır.

 

İş insanları olarak, AB’nin en büyük ihracat partnerimiz olduğunu ve yeni süreçte ekonomik çıkarların gözetilmesi gerektiğini bu noktada bir kez daha dile getirmek isterim.

 

Değerli Arkadaşlar,

Her şeye rağmen bu gerginliklerin içerisinde yaşanan bazı olumlu gelişmeler ve edindiğimiz başarılar, geleceğe dair umutlarımızı artırıyor.

 

Öncelikle, Avrupa Ampute Futbol Federasyonu Şampiyonası'nda kupa kazanan Ampute Milli Takımımızı gönülden kutluyorum. Milli Takımımızın elde ettiği bu zafer, toplumsal açıdan dezavantajlı bireylerimizin yeni başarıları için umut olmuştur. Bununla birlikte, bu başarının diğer engelli bireylerimizin de toplumda yaşamlarını kolaylaştırıcı adımlar atılması yönünde bir vesile olabilmesini ümit ediyorum. Ve tabi ki, A Milli Futbol Takımımızdan da benzer şekilde yürekli mücadeleler bekliyoruz.

 

İzmir’le ilgili de Ekim ayındaki bazı gelişmeleri paylaşmak isterim.

25-26 Ekim İzmir’de Sayın Başbakan’ın ve değerli bakanların katılımları ile “Ege Ekonomik Forumu” gerçekleştirildi. Oldukça başarılı ve verimli geçen etkinlikte, İzmir’in bir kez daha parlayan yıldız olduğuna, doğru politikalarla Bölge Kalkınmasının önemine ilişkin ortak vurgular yapıldı. Bu tür nitelikli etkinliklerin sayısının artarak devamını ve elde edilen çıktıların hayata geçirilmesini ümit ederim.

 

Bir güzel haber de eğitimden geldi. Bölgede tek, Türkiye’de 10 araştırma üniversitesinden biri olan Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nü yeni statüsünden dolayı tebrik ediyorum.

 

Araştırma Üniversitesi olarak; özellikle biyoteknoloji ve nanoteknoloji alanında yoğunlaşacak olup, nesnelerin interneti, büyük veri, enerji sistemleri, robotik ve akıllı sistemler, mimarlık, ısı ve akışkan bilimler de temel alanlar arasında yer alacak.

Daha kaliteli bir yükseköğretimi, üniversite-sanayi işbirliğini ve Ar-Ge çalışmalarını her zaman önemseyen bir Oda olarak, bu alandaki çalışmaların da yakın takipçisi olacağız.

Tüm bunlar, İzmir’i bir adım öteye taşıyacak önemli gelişmelerdir.

 

Son güzel haberimiz, kentimizin misyonu ile ilgili. Özellikle, yatırımların ve turizm sektörünün sıkıntı çektiği dönemlerde, kentimizde gerçekleştirilen fuarların ve uluslararası organizasyonların her zamankinden daha önemli olduğuna sürekli dikkat çekiyoruz.    

 

Ekim ayında gerçekleştirilen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı, 3 fuar ve bir uluslararası kongre ile otellerdeki doluluk oranı yüzde 100’e yaklaşmıştır. İzmir’in fuarlar konusundaki başarısını bir kez daha ortaya koyan ve yeni işbirliklerinin temelini atan bu gelişme, oldukça umut vericidir. Emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

Meclis Üyemiz Sayın Mevlüt KAYA TİM Sektörler Konseyinde maden ihracatçılarının yeni temsilcisi olarak seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.  

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.