2016 Ocak Ayı Meclis Toplantısı


 

OCAK AYI MECLİS KONUŞMASI – 25 OCAK 2016

Sayın Başkanım,
1989-1992 Yılları arası Geçmiş Dönem EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TARKEM’in Çok Değerli Başkan Vekili ve 
TARKEM’in Genel Müdürü
Geçmiş Dönem Başkanlarımız,
Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,
Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 2016 yılının ilk Meclis Toplantısı’na hepiniz hoşgeldiniz.

Bu ay ki toplantımızda;  tarihi, kültürel, ticari ve turistik anlamda kentimizin en önemli yerlerinden biri olan, çocukluğumuzun geçtiği Kemeraltı ile ilgili çalışmaların yürütülmesinde etkili olan “Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş.”yi (TARKEM) ağırlıyoruz. TARKEM adına toplantımıza katılım sağlayan, şirketin Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Uğur YÜCE’ye ve Genel Müdürü Sn. Sibel ERSİN’e hoş geldiniz diyorum.  

Sayın YÜCE, 1989-1992 döneminde Odamız Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmış ve Odamızın yeniden yapılanmasında önemli rol oynamışlardır. Bugün de İzmir’in kanaat önderleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Odamıza ve İzmir’e katkıları için şükranlarımızı sunuyorum.

Sayın Uğur YÜCE, İzmir için çalışmaya, tecrübelerini paylaşmaya devam etmektedir. Bundan da büyük bir memnuniyet duymaktayız. 7.000 yıllık tarihiyle İzmir’in kalbi olan Kemeraltı’ndaki tarihi, kültürel ve turistik değerlerin asıllarına uygun şekilde canlandırılmasına ve böylece kentimizin yaşam standardının yükseltilmesine katkı sunan TARKEM yöneticilerinden elde edeceğimiz bilgilerin, bu önemli bölge hakkında ufkumuzu genişleteceğine inanıyorum.   

Değerli Üyelerimiz,

2016’nın henüz ilk günlerinde yaşanan olaylar, bu yıl da çok hareketli ve endişe verici bir gündeme sahip olacağımıza işaret ediyor. Doğu ve Güneydoğu illerimizde devam eden çatışma ortamı, Rusya ile süregelen gerginliğin büyümesi ve terör tehdidini mega kentlerimizde açık biçimde yaşamaya devam ediyor oluşumuz, bunun en açık göstergesidir.

Sivil, asker, polis ayrımı olmaksızın hain pusularla kaybedilen hayatlar, yaşanan bu olumsuzlukların en acı tarafını yansıtıyor.

Ancak diğer taraftan, uluslararası ölçekte imajımız da bu olaylardan ciddi biçimde yara alıyor.  Güncel olarak İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen patlama sonrası pek çok ülke tarafından Türkiye’ye seyahat uyarısında bulunulması gibi olaylar, itibarımızın ve güvenliğimize ilişkin imajımızın bozulduğunu somut biçimde ortaya koyuyor.

Bu bağlamda; güvenliğin ve terörün bertaraf edilmesinin uzun zamandır olduğu gibi 2016’da da ana stratejik hedefimiz olması gerektiğini anlıyoruz. Zira, güvenlik imajının kaybı başta turizm sektörünün ve yatırımların kaybı olmak üzere, dış ekonomik ilişkileri bozucu en önemli husustur. Yurtdışı erken rezervasyonların Ocak ayında %90’ı bulduğu normal zamanlarda, bu sene bu oranın %50-60’larda olduğu ilgili sektör temsilcilerince dile getiriliyor. Bu da durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır.

Bununla birlikte, tüm uyarılarımıza ve temennilerimize rağmen toplumsal huzurun da giderek kaybolmasının, kutuplaşmanın artmasının endişesini yaşıyoruz. Bu kutuplaşma yakın geçmişe kadar kendini yoğun olarak siyasetçiler üzerinde gösterirken, artık üniversitelerden köşe yazarlarına, medya mensuplarından sanatçılara kadar çok yaygın bir kesim üzerinde gösteriyor.

Bu kutuplaşma giderilmeden, ne toplumsal huzurun ne de ekonomik gücün inşa edilmesi mümkün değildir.

 

 Değerli Üyelerimiz,

Ulusal ve küresel ekonomi gündemi de, en az politik gündem kadar belirsizliklerle dolu bir seyir izliyor. Belirsizlikler ve durmaksızın değişen dengeler, gündemi anbean takip etmemizi ve aynı konular üzerinde tekrarlayarak değerlendirme yapmamızı gerektirmektedir.

Küresel ölçekte; Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına ne şekilde devam edeceği, Çin ekonomisinin durgunluğu, Hindistan’ın yükselen bir değer olarak ön plana çıkması, AB ülkelerinde bölgesel borç krizlerinin seyri, vb. konular gündemi yoğun biçimde meşgul etmektedir. 

Ulusal ölçekte ise asgari ücret artışının piyasalara etkisi, enflasyonun ve işsizliğin seyri, büyüme oranının bu yıl ne oranda gerçekleşebileceği, vb. makroekonomik konularla birlikte Suriyeli mülteciler konusu tartışılmaktadır. Bu konular, güncel olarak geçtiğimiz haftalarda açıklanan 2016-18 dönemi Orta Vadeli Program çerçevesinde gündeme daha yoğun biçimde taşınmaya başlamıştır.

Yönetim Kurulumuz ile birlikte Salı günü yaptığımız Ankara ziyaretimizde de; Çevre ve Şehircilik, Gümrük ve Ticaret, Orman ve Su İşleri ile Kalkınma Bakanlarımızın Odamıza ve bizlere olan sıcak ilgileri, konularımıza yaklaşımları çok olumlu idi. Amacına ulaşmış, başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiğimiz inancındayım.

Bakanlarımızın gündemin ekonomi olması yönündeki isteğini görmüş olmaktan büyük memnuniyet duyduk.

Çok önemli ve konjonktür gereği de çok kritik bir dönemden geçmekteyiz. Çok daha dikkatli olmamız gerekmektedir.

 

Değerli Üyelerimiz,

Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) tarafından gerçekleştirilen ve bu sene 16.’sı düzenlenen “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”nda mevcut sistemlerinde enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik geliştirdiği 8 projesiyle PETKİM birinciliğe layık görülmüştür. Petkim’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.  

 

Değerli Üyelerimiz,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Meclis üyemiz Sayın Hüseyin ŞAİROĞLU’nun babası vefat etmiştir. Merhuma Allahtan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Özgür BEKMEZCİ dünya evine girmiştir. Kendisini tebrik ediyor, mutluluklar diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Mustafa ÖZKAN’nın fabrikasında iş kazası meydana gelmiştir. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, böyle talihsiz bir olayın bir daha yaşanmamasını diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Hasan KÜÇÜKKURT yeniden İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. 

Meclis Üyemiz Sayın Özkan İPEK VE Mustafa SİVRİDAĞ’a geçirdikleri rahatsızlıklardan dolayı geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.

Türkiye’de sanayinin öncüsü olan ve Dünyada saygıdeğer bir yer edinen Koç ailesinin 3. Kuşak temsilcisi Mustafa KOÇ’u zamansız kaybetmenin acısı içerisindeyiz. Türkiye, çok önemli bir değerini yitirmiştir. İşdünyası ve toplum içinde yarattığı sevgi selini, cenazesinde hepimiz gördük. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır dileriz. Ülkemizin başı sağ olsun. Mustafa KOÇ için sizleri bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı

 

 

UĞUR YÜCE

1940 yılında, Ankara’da doğan Yüce, evli ve 2 çocuk babasıdır.

İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesinden mezun olduktan sonra, Fransa’da ekonomi, gazetecilik ve Uluslararası İlişkilerde lisans düzeyinde akademik çalışmalarını tamamladıktan sonra Ford Foundation bursuyla İngiltere’de Bilgisayar yazılımı ve sistem analisti eğitimi almıştır.

Anadil seviyesinde Fransızca, ileri düzeyde İngilizce, gelişmiş seviyede; Almanca, İtalyanca ve İspanyolca bilmektedir.

(1998-2010) döneminde İsviçre Fahri Konsolosu olarak görev yapmıştır.

1995 yılında Fransa Hükümeti “Legion d’Honneur”, 1999 yılında Fransa Hükümeti “Officier de l’Ordre Nationale du Mérite” nişanıyla ödüllendirilmiştir.

1991 yılında Ege Üniversitesi, 1998 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi tarafından “Honoris Causa”  “Fahri Doktora” verilmiştir.

İş yaşamı boyunca pek çok ulusal nitelikli kamu kurumunda ve sivil toplum örgütünde de yönetim kurulu başkanı, danışman ve yönetim kurulu üyesi olarak göre v almıştır.

Halen Tarkem Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş’ nin Yönetim Kurulu Başkan Vekilli ve Görevli üyesidir. Aile şirketi olan Bim Grup Holding'in de Yönetim Kurulu Başkanı olan Yüce, pek çok uluslararası kurum ve kuruluş yönetiminde görev almıştır.

Ayrıca, bugüne kadar 70 kitabın özetlendiği binlerce insana ulaşılan www.ozetkitap.com web sitesini kurup yönetmekte ve 2008 yılında bu yana Beyaz Nokta Gelişim Vakfı’nı Mütevelli Heyet Üyesi olarak desteklemektedir.

Yurt içinde ve yurt dışında sayısız kez konferans vermiş, kongre, panel ve seminerlere konuşmacı olarak katılmış, çeşitli konularda makale, tebliğ ve raporlar yayınlamıştır.

 


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.