2016 Mayıs Ayı Meclis Toplantısı


MAYIS AYI MECLİS KONUŞMASI – 30 MAYIS 2016

 

Sayın Başkanım,

BOSCH Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Sayın Steven YOUNG,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Mayıs ayı Meclis Toplantısı’na hoşgeldiniz.

 

Bugün aramızda çok değerli bir iş insanını, Bosch’un Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Sn. Steven Young’ı ağırlıyoruz. Hoşgeldiniz.

 

Meclis Toplantılarımızda Sayın Başkanımızın da çok sık işlediği Sanayi 4.0, küresel ekonomi gündeminin en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Sanayi 4.0’ın bu derece yaygınlaşmasında Bosch’un da büyük payı bulunmaktadır. Zira, Sanayi Devrimi’nin dördüncü etabı her ne kadar, Alman Hükümeti’nin destekleri sonucu biçim kazanmış olsa da, devrime asıl yön veren, geliştirdikleri yeni teknolojilerle firmalardır. İşte Bosch’un da bu ilerlemede büyük payı vardır.

 

Bugün Steven Young tarafından edineceğimiz bilgilerin ve karşılıklı olarak paylaşacağımız görüşlerin, Sanayi 4.0’ın küresel ölçekte ve ülkemiz açısından geleceğinin nasıl tayin edileceği ve siz değerli üyelerimizin ne tür adımlar atması gerektiği konusunda aydınlatıcı olacağına inanıyorum.   

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Öncelikle 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızı bir kez daha kutluyorum.

 

19 Mayıs 1919, Milli Mücadele’nin başlangıcını ve modern Cumhuriyeti’mizin kuruluşunun temelini temsil etmesiyle tarihimizde çok önemli bir yer tutmaktadır. Ancak; 19 Mayıs, tarihimizdeki misyonuyla birlikte, günümüzdeki çıkmazların da çözümü olarak hala önemli bir rehberlik vasfına sahiptir. Bugün Ortadoğu’nun saplandığı ve ülkemizin de içine çekilmek istendiği terör ve savaş bataklığını kurutmanın yolunu, 19 Mayıs’ta başlatılan mücadele ruhunda aramamız büyük önem taşıyor.

 

Bu bağlamda 19 Mayıs’ı sadece Milli bir Bayramımız olarak değil, günümüzdeki sorunların çözümüne de ışık tutabilecek nitelikte bir mücadele ruhu olarak ele almamız gerekiyor.  

 

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ile tüm gazi ve şehitlerimizi minnetle anıyorum. Bugün de hain pusularda, çatışmalarda evlatlarımızı şehit vermeye devam ediyoruz. Şehitlerimize bir kez daha Allahtan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

 

Ayrıca bir diğer önemli gün olan 1 Mayıs emek ve dayanışma gününün de, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından yine aynı mücadele ruhu gözetilerek Çanakkale’de kutlanmış olduğuna da dikkat çekmek isterim. 

 

Ayrıca, 10-11 Mayıs’ta gerçekleştirilen 72. TOBB Genel Kurulu’nun da ana temasının “Türkiye Hepimizin” olmasını ve mesajların bu yönde verilmesini oldukça anlamlı buluyorum. Gerek ülke meseleleri, gerekse iş dünyasının konuları Genel Kurul vesilesiyle bir kez daha kamuoyu ile paylaşılmıştır.

 

Değerli Arkadaşlar,

Sınır bölgelerimiz ve çatışmaların devam ettiği Doğu ve Güneydoğu’daki illerimiz başta olmak üzere, ciddi bir iç göç dalgasına tanık oluyoruz. Bu iç göç dalgası, Batı illerimizde eğitim ve istihdam başta olmak üzere ciddi sorunlarla yüzleşmemize sebep olacaktır.  

 

Diğer taraftan siyasi kulvarda da suların giderek ısındığına tanık oluyoruz.

 

65. Hükümetin Başbakanı olan Sn. Binali Yıldırım’ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Sn. Yıldırım’ın kentimize yönelik, icraatçi yaklaşımının, Başbakanlığı sürecinde de artarak devam etmesi en büyük temennimizdir. İlgili ortamlardaki konuşmalarımızda sıklıkla vurguladığımız üzere, kentimizin ciddi düzeyde bir atıl potansiyeli mevcuttur ve bu potansiyelin değerlendirilmesi biz İzmir kadar ülkemize de önemli katkılar sunacaktır. 

 

Elbette, kentimizle birlikte ülkemizde gerçekleştirilecek olan icraatler de büyük önem taşıyor. Özellikle, siyasetten ziyade ekonomide pek çok risk faktörüyle ve belirsizlikle yüzleştiğimiz bu dönemde, ekonomiyi yeniden istikrara kavuşturmaya yönelik atılacak adımları heyecanla bekliyoruz.

 

Bununla birlikte, uluslararası siyasi ilişkilerimizde de yeni belirsizliklerle yüzleşmeye devam ediyoruz.  Son ayların en önemli gündem maddelerinden biri olan ülkemiz ve AB arasındaki mülteci ve vize serbestisine yönelik anlaşmanın, geçtiğimiz günlerde yine bir tıkanma sürecine girdiğine tanık olduk.

 

AB üyesi ülkelerin, vize serbestisi anlaşmalarının askıya alınmasını sağlayacak fren sistemi için Avrupa Parlamentosuyla müzakerelere başlama kararı almış olması, yakın geleceğin hedeflediğimiz biçimde şekillenmeyeceğine işaret ediyor.

Ayrıca İngiltere Başbakanı’nın “Mevcut reform hızıyla Türkiye, 3000 senesinde AB’ye girer” sözüne yapıcı eleştirel bir gözle bakmamız ve silkinmemiz gerekmektedir. Aksi halde, her şey için gerçekten çok geç olacaktır.

 

Değerli Arkadaşlar,

İzmir Turizm Tanıtma Vakfı’nın (İZTAV) son seçilen yönetim kurulunda Odamızın da yer aldığını belirtmek isterim. İzmir’de kent yöneticilerini ve turizmcileri tek çatı altında toplayan İZTAV’ın yönetim kurulundaki temsiliyetimiz, ciddi bir sıkıntı içerisinde olan turizm sektöründeki sorunların çözümüne ve tanıtıma yönelik önemli olduğuna inanıyor ve bu konudaki çalışmalarımızın hız kazanmasını temenni ediyorum.

 

İZKA ile ilgili güzel bir haberi paylaşmak istiyorum.

İzmir Kalkınma Ajansı, geçtiğimiz yıl Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nin en iyi yatırım tanıtım ajansı seçilmesinin ardından, bu sene de Doğu Avrupa Bölgesi’nin en başarılı yatırım tanıtım ajansı seçilmiştir. Emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Çok yoğun eleştirilere maruz kalan kalkınma ajansları ile ilgili de, eksiklerin tamamlanarak gerçek anlamda bölgesel kalkınmaya katkı koymasını bekliyoruz.

 

Değerli Arkadaşlar,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Ender YORGANCILAR İZTAV ve İZFAŞ Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Gülfem PERÇİN’nin oğlu dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Feyyaz ÜNAL’ın cocuğu dünyaya gelmiştir. Kendisini tebrik ediyor, analı babalı büyümesini temenni ediyorum.

 

Meclis Üyemiz Sayın Serdar ORAN Türkiye Kalite Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. 

 

 

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı

 

 

 

 

 


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.