2016 Ekim Ayı Meclis Toplantısı


EKİM AYI MECLİS KONUŞMASI – 31 EKİM 2016

 

Sayın Başkan Vekilim,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Sayın Murat SAĞMAN ve Sayın Savaş DİVANLIOĞLU

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ekim ayı Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz.

 

Bu ay iki önemli ekonomist konuğu, Sayın Murat SAĞMAN’ı ve Sayın Savaş DİVANLIOĞLU’nu ağırlıyoruz. Öncelikle kendilerine hoşgeldiniz diyor ve katılımlarından ötürü Meclisimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Küresel ve ulusal ekonomi, son dönemlerde pek çok belirsizlikle boğuşuyor. Şüphesiz ki; iş dünyası olarak bizlerin tüm bu belirsizlikler altında iş verimliliğimizi korumamız, kar ve yatırım düzeylerimizi artırmamız, oldukça güç hale geldi.

 

Bugün değerli ekonomistlerimiz, ekonominin gidişatı hakkında detayları bizlerle paylaşacaktır. İlettikleri görüşlerin, bizler için yol gösterici olmasını diliyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 93. yıl dönümünü kutluyor, başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere “ya istiklal, ya ölüm” ruhuyla, imkansızlıklar dahilinde bağımsızlık uğruna savaşmaktan vazgeçmeden Cumhuriyet’imizi kuran tüm gazi ve şehitlerimizi minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun.

 

Bununla birlikte, ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü kaybedişimizin 78. yılı vesilesiyle de, kendisini bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum.  

 

Yaşadığımız olaylar itibariyle, tarihimizin en zorlu ve karışık dönemlerden birinden geçerken Cumhuriyet’imizin kuruluş ortamını ve felsefesini hepimizin bir kez daha gözden geçirmesi ve anlaması gerekiyor. Zira Cumhuriyet’imizin kurulduğu ortam, bugün aşmaya çabaladığımız zorluklara da rehberlik edebilecek niteliktedir.

 

Malumlarınız olduğu üzere, sınır coğrafyamızda Ordumuzun da içinde bulunduğu çetin bir mücadele sürdürülüyor. Öncelikle, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sürdürdüğü mücadelenin başarıyla sonuçlanmasını temenni ediyorum.

 

Maalesef, son dönemlerde dikkat çekici bir artışla harici ve dahili olarak terör ve çatışma çemberi içinde sıkışmış bulunuyoruz. Bu çemberin aşılması ve barışın tekrar hakim olabilmesi için hepimizin birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde hareket etmesi gerekiyor. 

 

Değerli Arkadaşlar,

Suriye meselesinin ve DAEŞ terör örgütünün uluslararası bir mesele haline gelmesi, konuya küresel bir bakış açısı geliştirmiştir. Bu bakış açısındaki farklılıklar, ülkeler arası ilişkileri de derinden etkilemekte, dengeleri baştan aşağı değiştirmektedir.

 

Ülkemizin bir taraftan pek çok iç meseleyle uğraşırken, bir yandan da söz konusu denge arayışları içerisinde kendine yer edinme çabaları, yaşadığımız zorlukların boyutlarını gözler önüne seriyor. Tabii ki; bu süreçteki önceliğimiz milli güvenliğimiz ve sınır bütünlüğümüzün korunmasıdır.

 

Yaşadığımız söz konusu olaylar, terör eylemlerinin artması, yeni bir mülteci akımının yaşanması başta olmak üzere pek çok belirsizliği de beraberinde getiriyor. Ancak, tüm belirsizliklere rağmen eylemlerin kesin olarak bitmesine yönelik mücadeleden hiçbir zaman vazgeçmememiz gerekiyor.

 

Bu vesileyle, birlik ve beraberliğin her zamankinden önemli hale geldiğinin bir kez daha altını çizerek, bu zorlu dönemi en kısa sürede başarıyla atlatmamızı temenni ediyorum.

 

Özellikle, son 1 yılda yaşadıklarımız, yatırımların gerilemesi ve turizm başta olmak üzere ekonomimize de oldukça olumsuz yansıyor. Geçtiğimiz günlerde, Türkiye Otelciler Federasyonu tarafından, turizm açısından 2016’da adeta bir afet yılı yaşandığının ve 2017’nin daha da kötü geçmesinin beklendiğinin açıklanması, durumun en somut göstergesidir. Turizmin de tetiklemesiyle artan işsizlik oranı ve genç nüfustaki işsizliğin %20 seviyelerinde olması bizleri tedirgin etmektedir.

 

Hem yerli hem de yabancı yatırımcı açısından belirsizlik süreci ne yazık ki, ülke ekonomisinin de daralmasına neden olmaktadır. Ümit ediyorum ki, bu günleri bir an evvel geride bırakırız. Sadece üretimi, ihracatı konuşur duruma geliriz.

 

Değerli Arkadaşlar,

21 Ekim’de İZSİAD’ın-3. İzmir iş sağlığı ve güvenliği zirvesi yapıldı. Huzurlarınızda, Sn. Hasan Küçükkurt’u bu organizasyon için tebrik ediyorum. Bu zirve ile çok önemli bir farkındalık sağlanıyor.

 

İş kazalarının %98’i önlenebilir nitelikte olup, biz buna rağmen hala Dünya’nın kara listesinde yer alıyoruz. Bu da bir yerlerde hata yaptığımızı açık bir şekilde göstermektedir. 

 

Ve daha da üzücü olanı, Kanun düzenlemelerine rağmen, ilk 9 ayda iş kazaları geçen yıla göre azalması gerekirken ne yazık ki %8 artmıştır. Bu artışta kuşkusuz tek bir tarafı itham etmek en büyük haksızlıktır.

 

Bununla birlikte iş kazalarının sektörel dağılımında; inşaat, tarım ve lojistik sektörleri öne çıkıyorsa, önlemler de buna göre alınmalıdır.

 

Bir kez daha altını çizmek isterim ki;

İş sağlığı ve güvenliği konusunda işveren gerekli bütün yasal sorumluluklarını yerine getirdikten sonra, kişisel koruyucu ekipmanı/aleti kullanmayarak yükümlülüklerini yerine getirmeyen çalışanın iş kazalarında işverenle beraber ortak sorumlu olması gerekmektedir.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

1984-1987 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği, 1981-1992 yılları arası Odamızda Meclis Üyeliği yapan Ünal ATALAY vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

SAYGI DURUŞU

 

Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Şafak BARAN’nın babası, Meclis Katip Üyemiz Sayın Sezai ASLANLI’nın kız kardeşi vefat etmiştir. Merhum ve merhumeye Allah’tan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dileriz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Mesut KANAT’ın kızı dünya evine girmiştir. Genç çifte mutluluklar diliyor, Kanat ailesini tebrik ediyoruz.

 

İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sayın Hüseyin ŞAİROĞLU’nun görevinden ayrılması nedeniyle yerine Sayın Hakan ÜRÜN seçilmiştir. Yine Şairoğlu’nın ALOSBİ Müteşebbis Heyet üyeliğinden ayrılması nedeniyle yerine 1.yedek üye Ateş Demirkalkan getirilmiştir. Sayın Şairoğlu’na her iki organizede bugüne kadar yapmış olduğu hizmetleri için teşekkür ediyor, Sayın Ürün’e ve Demirkalkan’a yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

 

Meclis Üyelerimiz için dışarıda sağlık ekiplerimiz tarafından grip aşısı yapılmaktadır. İlgilenen üyelerimizin bilgilerine sunarım.

 

Geçen hafta yaşanan patlamadan ötürü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’na geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum.   

 

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı

 


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.