2015 Temmuz Ayı Meclis Toplantısı


 

MECLİS KONUŞMASI – 27 Temmuz 2015

 

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Temmuz ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Öncelikle geçmiş bayramınızı bir kez daha kutluyor, nice sağlıklı, mutlu ve huzurlu bayramlar diliyorum.

Ne yazık ki, geçen hafta yaşadığımız acı terör olaylarından sonra huzurlu günlerimizin yerini endişe ve acının alacağı bir sürece girdiğimizi söyleyebiliriz.

Bayram sonrasında, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, akabinde çeşitli illerimizde şehit düşen askerlerimize ve polislerimize Allahtan rahmet, ülkemize ve ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar dilerken, terör saldırılarını lanetlemenin ötesine gidilmesinin gerektiği inancındayım.

Çünkü bizlerin elinden lanetlemekten başka bir şey gelmez. Ancak siyasilerin görevi lanetlemenin ötesine giderek çözüme yönelik politika üretmektir. Siyasiler de sadece lanetlemekle kalıyorsa, o zaman da biz bu sahneleri görmeye devam ederiz.

Bu anlamda, TBMM’nin olağanüstü toplanması çok yerinde ama gecikilmiş bir karardır. İzmir’e kadar uzanan terör eylemleri, sağduyulu, ortak akıl ve birlik içerisinde sonlandırılmalıdır.

Arap Baharı derken, Ortadoğu’nun nasıl bir bataklık haline geldiğini an be an izleyerek görüyoruz. Gözünü kırpmadan kafa kesen zihniyetin Türkiye ile en ufak bir bağlantısını dahi kabul etmemiz mümkün değildir.

Üzüntümüz çok büyük çünkü bu saldırılar güvenlik sorununun ne derece büyük olduğunu göstermektedir. Yaşanan bu tür acı olaylar, toplumsal huzuru da günden güne bozmaktadır.

Barışı tesis edebilmemiz için köklü bir değişim süreci içerisinde olan küresel dengelerin dinamiklerini de çok iyi analiz etmemiz gerekir. Bu bağlamda, söz konusu dinamikleri incelediğimizde karşımıza çok yapılı bir manzara çıkmaktadır.

Düne kadar ambargolu olan İran’ın Batı ile flörtü yeni bir dönemi işaret ederken, yeni kapıları açmakta, yeni anlaşmalara vesile olmaktadır.

Anlaşma kapsamında İran’a uygulanan ekonomik yaptırımlar kaldırıldığından, Batı iş dünyası kendine yepyeni bir yatırım sahası bulmuştur. 

Bu bağlamda, 35 yıldır tıkanmış durumda olan Doğu-Batı ilişkilerinin düzelmesinde büyük bir adım atılmış olunması, küresel diplomasideki değişim rüzgarlarını açık bir biçimde ortaya koymaktadır.  

Türkiye, Ortadoğu sınırlarındaki güvenlik zafiyetine bir son vererek, uluslararası bu tür anlaşmalardan maksimum derecede fayda sağlamanın yollarını bulmalıdır.

Aksi takdirde, çok içim acıyarak itiraf etmeliyim ki, Bölgede giderek yalnızlaşan ve terörün odak noktasına haline gelen bir ülke olmaktan öteye gidemeyiz.

Değerli Arkadaşlar,

Son bir ay boyunca küresel ekonomiyi kendine kilitleyen Yunanistan bugün bir şekilde iflasın ilanının eşiğinden dönmüş olsa da, etrafımız kaynamaya devam etmektedir.

Türkiye olarak bu kaynayan kazanın içinden nasıl çıkacağımızı ise izlenecek politikalar belirleyecektir. Ancak ne yazık ki, kurulamayan bir Hükümet ve yaşanan onca sorun karşısında erken seçim olur mu telaşındaki bir Meclis ile karşı karşıyayız. Belki de yarın feshedilecek ve erken seçim sürecine gireceğiz.

Şu an dünya ekonomileri büyük bir ikilemle karşı karşıya. Herkes ABD’nin bir an önce yüksek büyüme hızına erişmesini ve buna bağlı olarak Avrupa ve Asya’nın da büyümeye katılmasını bekliyor. Fakat bu tür bir süreç FED’in daha önce bastığı dört trilyon doları daha hızlı geri çekmesine sebep olabilir. Bu da gelişmekte olan ülkeler ve ülkemiz için hiç de iyi olmaz. 2015 sonunda ABD % 3 büyüme ve % 2 enflasyonu yakalarsa 2016’ya çok daha büyük ekonomik sorunlarla gireriz. Gelişmeler, doların değerlenmeye devam edeceğini euro’nun değer kaybedeceğini ve Türkiye’nin yüksek dış borçları nedeniyle zor günlere hazırlanması gerektiğini gösteriyor.

Şurası bir gerçek ki, ülkemizin erken seçime ya da tekrar seçime değil ivedi kurulacak güçlü bir hükümete ihtiyacı vardır.

İş dünyasının bir temsilci olarak bizler de burada ifade etmemize rağmen yaşanılan bu olaylar, tekrarı zorunlu kılmaktadır.

Siyasi liderlerin ve politikacıların sorumluluk içerisinde hareket etmeleri dünden daha elzem bir hale gelmiştir. Liderlik böyle günlerde kendini göstermelidir.

Ülkemizin üzerindeki bu kara bulutların bir an evvel dağılarak, huzurlu ve mutlu günler dilemekten başka bir şey ne yazık ki elimizden gelmiyor.

İşte tüm bu belirsizliklerle dolu süreçten geçerken, toplumsal huzurumuzun yeniden tesis edilmesinde, ekonomimizin güçlendirilmesinde birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz her zamankinden daha çok gerekmektedir.

Değerli Arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi vergi rekortmenleri listesi açıklandı ve Türkiye’de Kurumlar Vergisi’nde ilk 7 sırada bankalarımızın almış olmasına dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

İzmir için açıklanan Kurumlar Vergisi Listesi’nde ağırlığını üyelerimizin oluşturduğunu görmekten gurur duydum. Benzer şekilde gelir vergisi listesinde 15. sırada olan Sn. Nedim Uysal’ı, Cem Bakioğlu’nu, Kenan Yavuz’u, İdil Yiğitbaşı’nı, Emine Feyhan Yaşar’ı, Tufan Ünal’ı, Bilgin Türkay’ı ve Sayın Başkanımız Ender Yorgancılar’ı tebrik ediyoruz. Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır sözünden yola çıkarak, Meclisimiz adına bol kazançlı başarılar diliyorum.

Değerli Arkadaşlar,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum

Odamız Meclis Üyesi Sayın Sayıl DİNÇSOY meclis üyeliğinden affını istemesi nedeniyle yerine Elektramar Ltd.Şti. firmasını temsilen Sayın Erdem DİNÇSOY, Meclis Üyesi Sayın Mahmut ÖZGENER’in firmasının sanayi sicil belgesinin iptal edilmesi nedeniyle Odamız Meclis Üyeliği sona ermiş olup, yerine Cansu Gıda San.ve Tic.A.Ş. firmasını temsilen Sayın Murat AKTÜN gelmiştir. Kendilerini tebrik ediyor. Görevlerinde başarılar diliyoruz. 

 

Meclis Üyemiz Sayın Mehmet ATİK’in torunu dünyaya gelmiştir. Kendisini Tebrik ediyor analı babalı büyümesini temenni ediyorum. (Bayramın 2. Günü dünyaya gelmiş )

 

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hakan ÜRÜN’ün  eniştesi, Meclis Üyemiz Sayın Eftal Serter’in kayınvalidesi, Meclis Üyemiz Sayın Nazım Karaçalı’nın abisi Sn.Ertuğrul Karaçalı’nın eşi vefat etmiştir. Allah’tan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

 

Salih ESEN

Meclis Başkanı


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.