2015 Haziran Ayı Meclis Toplantısı


 

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Haziran ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Öncelikle içinde bulunduğumuz Ramazan Ayınızı kutluyor; Müslüman Coğrafyası adına, günümüzde her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan aydınlanmaya, barışa, birliğe ve beraberliğe vesile olmasını temenni ediyorum. Her Ramazan Ayında ısrarla ve kalben aynı temenniler dile getirilmesine rağmen, ne yazık ki Ortadoğu’da hiçbir iyileşme görememenin de üzüntüsünü ifade ermek isterim.

Yerel ve küresel örgütlerin bir araya gelerek, kalıcı barışın tesis edilmesinde çok daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğini anlıyoruz.

İŞİD terörü ile farklı bir boyut alan iç savaş ülkemiz sınırlarına kadar ulaşmıştır. Bugün Suriye’li göçmen akımı sorunu da derinleşerek devam etmektedir.

Küresel Eğilimler Raporu’nda 2014 yılında en fazla mülteciye evsahipliği yapan ülkenin Türkiye olduğu açıklanmıştır. Suriyelilerin ülkemizin huzur ve birliğini bozamayacak şekilde bir planlama yapılmasının acilen gerekli olduğu inancındayım. Artan sayı ile birlikte her geçen gün işler daha da çıkmaza girecek gibi görünmektedir.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Türk siyasi tarihimizin en önemli figürlerinden olan 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel’e Meclisimiz adına bir kez daha Allahtan rahmet diliyorum. Ülkemizin başı sağolsun.

Malumlarınız olduğu üzere, oldukça heyecan verici ve belirsizliklerle dolu bir seçim sürecini daha geride bıraktık. Bu bağlamda öncelikle, 7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen seçimler sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmeye hak kazanmış olan tüm siyasi partilerimizi ve milletvekillerimizi kutluyor; ülkemizin parlak ve huzurlu bir geleceğe kavuşması için birlik ve beraberlik içerisinde çalışmalarını temenni ediyorum.

Almanya’da %73, Avrupa genelinde %43 olan seçime katılma oranına karşılık, yüzde 86,4 gibi oldukça yüksek bir oranla seçime katılan vatandaşlarımızı bu duyarlılığından ötürü ayrıca kutluyorum. Geniş katılımların olduğu her seçim demokrasimiz adına çok önemlidir.

 

Seçim sonuçlarıyla ortaya çıkan manzara, 13 yıllık tek parti iktidarının yerine, koalisyon dönemine işaret etmiş, bu da başta hükümetin kurulabilmesi veya erken seçime gidilmesi sorunu olmak üzere, pek çok yeni belirsizliği gündemimize taşımıştır.

Yemin töreni ve Meclis Başkanı seçiminin ardından artık sıra Hükümetin kurulmasına gelmiştir.

Bizim bu noktadaki tutumumuz, siyasi partilerimizi ağırladığımız toplantılarımızda da dile getirildiği üzere, hükümetin demokrasinin prensiplerine en uygun biçimde ivedilikle kurulması ve icraatlarına başlaması, İzmir milletvekillerimizin de İzmir’in konularına sahip çıkmasıdır.

Zira başta ekonomimizin istikrara kavuşması olmak üzere, acilen çözüme kavuşturulması gereken pek çok meselemiz maalesef rafta bekletilmektedir.

Değerli Arkadaşlar,

Sadece sınır coğrafyamız bağlamında değil, küresel çapta ve özellikle Batı Dünyası nezdinde de ciddi bir değişim süreci içerisinde olduğumuza da dikkat etmemiz, bu değişimi derinlemesine analiz etmemiz gerekiyor.

Şehrimizin öte kıyısındaki Yunanistan, tarihinin en zor sınavlarından birini veriyor. Yunanistan’ın çözüme kavuşturulamayan borç krizi, Avrupa’nın geleceğine ilişkin maalesef çoğu karanlık olan, pek çok farklı senaryoyu gündeme getiriyor.

Bir diğer taraftan dünyanın en köklü ve güçlü ülkelerinden biri olan İngiltere, AB’deki varlığının devamlılığını açık bir şekilde sorguluyor ve konuyu referanduma götürmeye hazırlanıyor.

ABD’de ise Merkez Bankası FED’in 10 yıllık bir aradan sonra, yeniden gündemine aldığı faiz artırımına doğru hızla yaklaşılmaktadır.

Tüm bu gelişmeler, küresel piyasalardaki belirsizlik ve riskleri artırmaktadır. İşte bu nedenlerden dolayı, Hükümetimizin kurulması ve ivedilikle eylem planlarını harekete geçirmesi gerekmektedir.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Ekim ayında 30. Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı alarak İzmir’i gururlandıran Pınar Karşıyaka Basketbol Kulübü başarılarına katlayarak devam etmiştir. Türkiye Basketbol Ligi’nde 28 yıl aradan sonra Lig Şampiyonluğu ile kentimize eşsiz bir gurur yaşatmıştır. Başarılarından ötürü Pınar Karşıyaka’yı tebrik ederken, en büyük teşekkürü spora ve kentimize verdiği desteklerden ötürü Duayen sanayici büyüğümüz Selçuk Yaşar’a sunuyorum.

 

Odamız tarafından her sene yapılan Üretimden Satışlarına Göre Büyük Sanayi Kuruluşları çalışmasında 17 Meclis Üyemizin ve İstanbul Sanayi Odası tarafından yapılan 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışmasında da, 10 Meclis üyemizin firması listeye girmeyi başarmıştır. Listeye giren her bir firmamızı ve Meclis Üyelerimizi tebrik ediyor, başarılarının artarak devamını diliyorum.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

 

Odamızda; 1978 – 1981 ve 1984 - 1986 yılları arasında Meclis Üyeliği görevinde bulunan ve aynı zamanda geçmiş dönem meclis üyelerimizden Rıfat DEMİRLİ’nin abisi Necdet DEMİRLİ vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

SAYGI DURUŞU

 

 

Tire Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Başkanlığına Sayın Metin AKDAŞ, TOSBİ Yönetim Kurulu Başkanlığına Sayın Kosat GÜRLER, TOSBİ Yönetim Kurulu Üyeliğine Sayın Cemal ALTINTAŞ, TOSBİ Denetim Kurulu Üyeliğine Sayın Hüsamettin EKMEKÇİOĞLU ve Sayın Mehmet KARAHALİLOĞLU seçilmişlerdir. Kendilerini tebrik ediyor, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.

 

OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeliğine yeniden seçilmiş olmamdan ötürü, OSB’lerimizin çok değerli Başkanlarına teveccühlerinden dolayı, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ender Yorgancılar’a da desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum.

 

 

Meclis Üyemiz Sayın Mustafa Şafak BARAN İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliğine getirilmiş. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

 

Meclis Üyemiz Sayın Halit Turgut SALAÇİN’in firmasında temsil yetkisinin kalmaması nedeniyle yerine meclis üyeliğine Sayın Mustafa Kemal YAPAN gelmiştir. Kendilerini tebrik ediyor. Görevlerinde başarılar diliyoruz. 

 

 

Hakkı ATTAROĞLU

Meclis Başkan Vekili 

 

 

Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.