2015 Aralık Ayı Meclis Toplantısı


 

ARALIK AYI MECLİS KONUŞMASI – 28 ARALIK 2015

Sayın Başkanım,

İzmir Vergi Dairesi’nin Sn. Başkanı Rıfat ENGİN,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Özel Gündemli iki Meclis Toplantımızın ardından Aralık ayının resmi Meclis Toplantısına hoş geldiniz.

Bugün İzmir Vergi Dairesi Başkanı Sn. Rıfat ENGİN’i ağırlıyoruz. Hoş geldiniz. Sn. ENGİN; vergi sistemimizde köklü bir değişime işaret eden ve 1 Ocak 2016’dan itibaren uygulanmaya başlanacak olan E-Tebligat sistemi hakkında paylaşacağı bilgileriyle, değişen sistem hakkında bizi aydınlatacaklar.

Teknoloji ve bilginin harmanlanmasıyla, eskiye dair her şey yerini daha modern ve hızlı işlem yapan modüllere bırakmaktadır.  Bireyden, firmalara kadar hepimizin vazgeçilmez adresi olan vergi dairelerindeki, işlem hızı kuşkusuz büyük önem taşımaktadır.

Gerek tasarruf açısından, gerekse bize sunduğu kolaylıklar açısından Sn. ENGİN’in detaylı anlatımının ardından soru cevap ile devam edeceğiz.

 

Değerli Üyelerimiz,

Siyasetin ve jeopolitik risklerin gündeme damgasını vurduğu, çatışmalarla ve belirsizliklerle geçen bir yılı geride bırakıyoruz.   

2015’e başladığımızda yaklaşan genel seçimler itibariyle siyasi konuların yoğunluğunu sürdürmesi olağan bir beklentimizdi. Bununla birlikte, konjonktür itibariyle ekonomik konular da giderek artan bir önem kazanıyordu. Bundan bir yıl önceki temennimiz, 7 Haziran genel seçimlerinin sükunet içinde tamamlanması ve ekonominin geri planda kalmaması yönündeydi. 

Ancak bu temennilerimize rağmen, kamuoyu yılın ilk yarısında siyasi konulara ve seçim vaatlerine, yılın ikinci yarısında güvenlik ve jeopolitik risklere odaklandı. Hükümetin eylem planı ile birlikte yılın son günlerinde yeniden ekonomiyi hatırlamanın sevincini yaşıyoruz.

Yine yılın son günlerinde FED ile birlikte, belirsizlik perdesinin şimdilik aralanmış olması, 2016 için bizleri umutlandırmıştır.

 

Ancak, Rusya ile baş gösteren gerginliğin azalmasını beklerken, daha da şiddetleniyor olması, Türkiye’yi de farklı yönlere sevketmiştir. Kuşkusuz Rusya bu tavrının bedelini küçülerek ödeyecektir. Ancak, ülkemizdeki ihracatçılar, turizmciler, müteahhitler, öğrenciler yani Rusya’yla bir şekilde ilişkisi olan kesimler de bu süreçte zarar görmektedir. Diliyoruz ki, bu tatsızlık ve inatlaşma bir son bulur.

Diğer yandan, çözüm süreci çalışmaları kapsamında büyük ilerlemeler kaydedilmişken, bugün Doğu ve Güneydoğu illerimizde 1990’lı yılları aratmayan çatışmaların ve operasyonların yaşandığını gözlemliyoruz.  Ortadoğu görüntülerini andıran, Okulların, hastanelerin vurulmasını kaygıyla izliyoruz.

2016 yılına böylesine önemli güvenlik sorunları içerisinde girerken, çözümü yolunda nokta atışların yapılmasını ve ekonominin gündemimizden hiç çıkmamasını bir kez daha diliyorum.

Bu bağlamda, mevcut sorunlarımızı kökten bitirmek kadar, gelecekte aynı sorunlarla karşılaşmamak için de strateji geliştirmemiz gerekiyor. Bu da, ilgili ortamlarda sıklıkla vurguladığımız üzere reformların önemini bize bir kez daha hatırlatıyor.   

Eğitimden yargıya, ekonomiden basın özgürlüğüne kadar farklı alanlardaki tüm mevcudiyetimizi gündemin değişen şartlarına adapte etmek ve eylem planlarının gerçekleştirilmesini sağlamak, 2016’daki öncül çabamız olmalıdır.

Ülkemizin ve dünyanın daha huzurlu, daha barışçıl yarınlara erişmesi umuduyla, hepinize sağlıklı ve mutlu bir yıl geçirmenizi diliyorum.        

Değerli Üyelerimiz,

Duyurular bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

1992-2009 yılları arasında Meclis Üyeliği görevinde bulunan Engin DENİZMEN vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

                                        SAYGI DURUŞU

Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hüseyin VATANSEVER menisküs ameliyatı geçirmiştir. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Tunç TUNCER kalp ameliyatı geçirmiştir.  Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Murat AKTÜN’nün meclis toplantılarına devamsızlığı nedeniyle üyeliği sona ermiş olup, yerine Işın SAĞIROĞLU getirilmiştir. Meclis Üyemiz Sayın Şahin ÇALBIYIK’ın firmasının temsilci değişikliği nedeniyle de yerine Sayın Sinan ÖNCELER getirilmiştir. Kendilerini tebrik ediyor. Yeni görevlerinde başarılar diliyoruz. 

Salih ESEN

Meclis Başkanı

 

RIFAT ENGİN ÖZGEÇMİŞİ

1972 yılında Rize-Çayeli’nde doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1995 Yılında mezun oldu. 1996 tarihinde Maliye Bakanlığı’nda Stajyer Gelirler Kontrolörü olarak göreve başladı. 2000 Yılında Gelirler Kontrolörlüğüne, 2006 Yılında da Gelirler Başkontrolörlüğü’ne atandı.

2005-2011 tarihleri arasında İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı’nda Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü, KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü, Usul Grup Müdürlüğü, Hukuk ve İhtilaflı İşler Grup Müdürlüğü, Strateji Grup Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğü ve Destek Hizmetleri Grup Müdürlüğü’nde Grup Müdürü olarak görev yapmıştır.

24 Kasım 2011 tarihinden itibaren Vergi Denetim Kurulu İzmir Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı olarak görev yapmakta iken, 23 Temmuz 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kararname ile İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı görevine atanmıştır.

 

 

Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.