2014 Haziran Ayı Meclis Toplantısı


 

MECLİS KONUŞMASI – 30 Haziran 2014


Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Haziran ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

İlk olarak, hafta sonu başlayan birlik ve beraberliğin, yardımlaşmanın, hoşgörünün ve sevginin ayı olan Ramazan ayının herkes için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Tüm Müslümanların ibadet ve huzur ile geçirdikleri ramazan ayının, dünya ülkelerine, tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni ediyorum.

Müslüman alemi, manevi anlamda en kutsal ayına girerken, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bir coğrafyada artarak devam eden savaşı anlamak gerçekten mümkün değil.

Bir an evvel akan kanın durdurulması ve rehin alınan vatandaşlarımızın kılına zarar gelmeden yurda dönmesi en büyük temennimizdir.

Ekonomi açısından baktığımızda da, son yaşanan hadiselerin özellikle ihracat pazarımızda ikinci sırada yer alan Irak ile olan ticaretimizi önemli ölçüde zedelediğini görülmektedir.

Ortadoğu ticaretinin düzene girmesi için bölgede tam anlamıyla barış ve huzurun sağlanması şarttır. Bilindiği üzere Suriye’de iç savaş çıkması ile alternatif bir güzergah olarak Mısır üzerinden deniz sevkiyatına geçilmiştir. Ancak geçen sene Mısır’da yaşanan askeri darbe sonrasında, tespit edilen güzergah Irak olmuştur. Son yaşanan hadiseler adeta Ortadoğu’nun can damarlarının tıkanması anlamına gelmektedir.

Ortadoğu coğrafyasında barış ve huzurun yeniden tesis edilmesini ve Mübarek Ramazan ayının, bölgedeki sıcak gelişmelerin bir nebze durulmasına katkı sağlamasını ümit etmek istiyorum.


Değerli Meclis Üyelerimiz,

 

Maalesef ki, Ortadoğu’daki bu sıcak gündemin yanı sıra, ülkemizin gündemi bir öncekini unutturacak kadar hızlı akmaya devam etmektedir.

Öncelikli olanı da, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, yaşanan olaylar esnasında 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nda yer alan Türk Bayrağı’nın kimliği belirsiz bir kişi tarafından indirilmesidir.  Hafta sonu İstanbul’da benzer bir eylem daha meydana gelmiştir.

Üzerinde birçok tartışmalar yapılan bu elim hadise hakkında uzun uzun konuşmaya gerek yoktur. Bayrak, şehitlerimizin kanları ile sulanmış bu vatanın ve bu milletin namusudur. Yaşanan olay asla kabul edilemez. Bu topraklar üzerinde yaşayıp, böyle bir olaya cüret edilmesine asla müsaade edilmemelidir.

10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ülkemizin en önemli gündem maddelerinden biridir. Maalesef, Parlementer demokratik sistemin yapısına ters olan bu seçim, ileride yeni krizler doğurmaya namzettir. Halk tarafından seçilmiş parlemento ile yine halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanının karşı karşıya gelmesi söz konusu olabilecektir. Yani aynı ray üzerinde giden iki trenin çarpışmaması söz konusu değildir. Yine de iyi tarafından bakarak, bu seçimin toplumun içindeki kutuplaşmayı çözme anlamında bir fırsat olmasını umut ediyorum.

Seçilecek olan Cumhurbaşkanı partiler üstü bir anlayışla, toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde, uzlaşmacı ve uzlaştırmacı bir tutum benimsemek durumunda olmalıdır diye düşünüyorum.

Cumhurbaşkanlığı seçimi, Ortadoğu ateşi, ekonomideki görünüm ve diğer gündemler, geçen ay yüreklerimizi yakan, 301 vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan Soma faciasını asla unutturmamalıdır. Geride kalanlar, mağdur edilmemeli, kamu vicdanı daha fazla yara almamalıdır.


Oruç tutan üyelerimizin sabrını çok zorlamadan, biraz da güzel haberleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türk Havacılık endüstrisi açısından çok önemli bir gelişme sayılan ve F35 uçaklarının motor parçalarını üretmek üzere Kale Grubu ve Pratt & Whitney ortaklığıyla kurulan Kale Pratt & Whitney Uçak Motor Sanayisi tesisleri, 6 Haziran’da Sn. Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla ESBAŞ’da açıldı.

İzmir adına, özellikle de savunma sanayinde son yıllarda atak yapan ülkemiz adına, çok önemli bir gelişme olarak görüyorum.

Yüksek teknolojili üretim hedefimiz anlamında çok stratejik bir adımdır.

İhracatında kilogram başına 1.5 dolar kazanan Türkiye’nin, ESBAŞ tesislerinde üretilecek motor parçalarının kilogramının 177 dolardan satılacağını düşündüğümüzde, tesisin önemi dahada ortaya çıkmaktadır. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz.

Diğer bir güzel haberimiz de, bildiğiniz gibi 2013 yılı İzmir için kurumlar vergisi rekortmenleri listesi açıklandı. Çok sayıda üye firmamızın yer aldığı listede, Yönetim Kurulu Başkanımızın ve bir önceki dönem Meclis Başkanımızın da firmaları yer almaktadır, kendilerini kutluyorum. Vatandaşlık görevini yerine getiren, dürüstçe vergisini ödeyerek tekrar bizlere hizmet olarak geri dönülmesini sağlayan her bir işadamımızı ve üyelerimizi gönülden tebrik ediyorum.

Bununla birlikte Odamız tarafından her sene yapılan Üretimden satışlarına göre büyük sanayi kuruluşları listesine giren ilk 100 büyük firmamızı da kutluyor, üretimlerinin artarak devamını diliyorum. (Yönetim kurulu başkanımız bu listenin detayları hakkında bizi bilgilendirecektir diye düşünüyorum)

Diğer taraftan İstanbul Sanayi Odası tarafından da Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasının 2014 yılı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşu listesinde EBSO ya kayıtlı 59  firma yer almıştır.

Odamız meclisinde Sayın Şahin Çalbıyık tarafından temsil edilen TÜPRAŞ-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.
 

Sayın Saadettin Korkut- PETKİM Petrokimya Holding A.Ş.

Sayın Mustafa Özkan- Özkan Demir Çelik Sanayi A.Ş.

Sayın Serdar Oran- DYO Boya Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş

Sayın Ali Özinönü- ÇİMENTAŞ – İzmir Çimento Fabrikası A.Ş.

Sayın Feyyaz Ünal- BATIÇİM – Batı Anadolu Çimento San. A.Ş.

Sayın Erol Narin- POLİBAK Plastik Film San. ve Tic. A.Ş.

Sayın Nedim Uysal-NORM CIVATA San.ve Tic. A.Ş.

Sayın Hasan Girenes-ÇAMLI YEM Besicilik San. ve Tic. A.Ş.

 

Firmaları ilk 500 arasında yer almışlardır kendilerini tebrik ediyorum . Ayrıca Türkiye’nin ilk 500 firması arasına girme başarısını gösteren odamıza kayıtlı 59 firmanın hepsini de ayrı ayrı kutluyorum.

500 Büyük Sanayi Kuruluşu'nun 2013 yılı kârlılığına bakıldığında, yılı kârlı kapatan şirketlerin sayısının önceki yıla göre önemli ölçüde azaldığı ve kar edenlerin sayısının 437'den 371'e gerilediği. Zarar eden kuruluşların sayısının da 63'den 129'a çıktığı görülmektedir. Bu husus oldukça dikkat çekicidir diye düşünüyorum.

Şimdi de sıra geldi en güzel haberimize. Kalder’in Ege Bölgesi Mükemmellik Ödül Töreni’nde, büyük ödülü Odamız aldı. Öncelikle Sayın Başkan nezdinde, ödül çalışmalarını destekleyen yönetim kurulumuza teşekkür ederken, genel sekreterimiz nezdinde de tüm çalışanlarımızı tebrik ediyorum.

Bu ödülü alarak Ege Bölgesi Sanayi Odası farklılığını yine ortaya koymuş, yapılan çalışmaların ve alınan başarının bir tesadüf olmadığını kanıtlamıştır.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

-1978 Yılında Odamızda Meclis Üyeliği yapan Metin USLU vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına tekrar başsağlığı dileriz.

-TOBB Yönetim Kurulu Geçmiş Dönem Başkan Yardımcısı, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent KOŞMAZ vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve camiamıza başsağlığı dileriz.

Sayın Metin Uslu ve Sayın Bülent Koşmaz anısına hepinizi bir dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum.


SAYGI DURUŞU (ruhları şad olsun)

Duyurular bölümüne kaldığımız yerden devam ediyoruz.

-Meclis Üyemiz Sayın Burak SERTBAŞ Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Denetim Kuruluna seçilmiş, Sayın Ali ÖZİNÖNÜ TİM Muhasip Üyeliğine seçilmiştir. Kendilerini tebrik ediyor. Görevlerinde başarılar diliyoruz. 

-PETKİM, Kimyevi maddeler sektöründe Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2013 İhracat Şampiyonları Ödül Törenin de ikincilik ödülü almıştır. Tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

-DYO Boya Fabrikaları San. ve Tic. A.Ş. firması özel sektörde KALDER Ege Bölgesi Mükemmellik ödülü kazanmıştır. Tebrik ediyor, başarılı çalışmalar diliyoruz.

-Meclis Üyemiz Sayın Temel Aycan ŞEN Avrupa Esnaf, Sanatkârlar ve KOBİ Birliği (UEAPME ) idari konseyine seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz.

-Meclis Üyemiz Sayın Yakup ÖZDANON Kauçuk Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, görevinde başarılar diliyoruz.


Saygılarımla,

Hakkı ATTAROĞLU

Meclis Başkan Vekili


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.