2014 Ekim Ayı Meclis Toplantısı


 

MECLİS KONUŞMASI – 27 Ekim 2014


Sayın Başkanım,

İzmir İl Emniyet Müdürü Sayın Celal UZUNKAYA,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ekim ayı Meclis Toplantımıza hoş geldiniz.

Meclis toplantımızı onurlandıran İzmir İl Emniyet Müdürü Sayın Celal UZUNKAYA’ya katılımları için huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum.

Sayın UZUNKAYA’ya İzmir’e hoş geldiniz diyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Çarşamba günü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutlayacağız. Bugün bu topraklarda; fikirlerimizi, bağımsızca ve demokratik bir biçimde paylaşabilmemizi, 91 yıl önce ekilen Cumhuriyet tohumuna borçluyuz.

Bu bağlamda Cumhuriyetimizin kuruluşunu bir kez daha gururla ama bir kez daha buruk kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını ve bağımsızlığımız uğruna canını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.  

Ne yazık ki, yıl olmuş 2014 ve biz evlatlarımızı hala hain pusulara kurban vermeye devam ediyoruz. Hala çocuklarımız yetim kalmaya, anaların yüreği dağlanmaya devam ediyor.

Öfkemizi, üzüntümüzü ne kadar anlatsak boş. Şehit düşen askerimizin babasına söylediği “Biz orada nöbet tutmasak siz burada nasıl rahat uyuyacaksınız” cümlesi, içinde bulunduğumuz sürecin ciddiyetini açıkça ortaya koymaktadır. Şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır dilerken, akan bu kan artık durdurulsun istiyoruz. 

Cumhuriyetimiz, bir asırlık bir çınar olmanın arifesinde, bağımsızlığın ve barışın öneminin anlaşıldığı günümüzde ne yazık ki zor bir sınav geçirmektedir. Sınır coğrafyamızdaki çatışmalara müdahale konusundaki tartışmalar ve terör kısa sürede tehlikeli bir hal almıştır. Ülkemiz jeopolitik açıdan ciddi risklerle karşı karşıyadır. 

Barış istemi görünümlü olup, aslında başka çıkar amaçlarına hizmet eden, ülkemizi huzur ve refahtan uzaklaştırmaya çalışan oluşumların her zaman karşısında durmaya devam edeceğiz.

Böyle bir zamanda hepimizin daha çok ihtiyata ve hoşgörüye gereksinimi bulunmaktadır. Barışın en yakın zamanda tesis edilmesi, ülkemizin yeniden huzurlu günlerine geri dönmesi, halkımızın hoşgörüsünü yeniden kazanması en büyük dileğimizdir.

Siyasi zeminde de çatışmacı değil uzlaşmacı bir üslubun hakim olması, en azından kaybettiğimiz vatandaşlarımız ve emniyet güçlerimiz anısına bir borçtur diye de düşünmekteyim.

Bu sıcak gelişmelerin dışında, özellikle son yıllarda toplumsal huzurumuzu bozan pek çok acı olayla karşılaşmaktayız.

Suriyeli mültecilerle vatandaşlarımız arasında cinayete kadar varan olaylar ve ölümlü protesto gösterileri gündemimizi hiç olmadığı kadar meşgul etmektedir. Bir kez denenmesi dahi ölümle sonuçlanan bonzai adlı uyuşturucu kullanımı, çocuklarımızın hayatını söndürmektedir. Canlı bomba endişeleri gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Trafik terörü ise maalesef yine can almaya devam etmektedir.

Tüm bunlar, emniyet güçlerimizin işlerinin ne kadar zor olduğunu da göstermektedir. Ama her biri ne yazık ki bir Türkiye gerçeği haline gelmiştir. Adalet Bakanlığı istatistiklerinden açılan davalardaki suç sayısına baktığımızda her ne kadar 2012 yılına göre 2013 yılında Ege Bölgesi’nde %10, Türkiye’de ise %6 azalma söz konusu olsa da şiddetin ve gerginliğin dozu bu haliyle ülkemizde oldukça fazladır.

169 yıllık bir geçmişe sahip olan Emniyet Teşkilatımıza, toplumsal huzurun sağlanması anlamında büyük görev düşmektedir.  Özellikle huzura her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, kurumlar ve vatandaşlar olarak birbirimizi daha çok anlamaya, dinlemeye özen göstererek; hoşgörü ve destek içerisinde hareket etmemiz tüm toplumun çıkarına olacağını düşünmekteyim.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Yaşanan çatışmalar kadar, Ebola ve Mers salgını gibi konular da küresel huzuru tehdit eder hale gelmiştir.

Bu durum karşısında gerek gündelik yaşantımızda, gerekse işyeri ortamlarımızda ve yurtdışı seyahatlerimizde daha dikkatli olmamız gereken bir sağlık sorunu ile karşı karşıyayız.

Konuyla ilgili toplumsal bilincin uyandırılması, ilgili mercilerin öncelikli görevi olmalıdır. Şu an takip edebildiğimiz kadarıyla, İstanbul’daki birçok hastanenin acil servisleri karantinaya alınmıştır.

Diğer taraftan da ekonomik görünümümüze ilişkin endişe uyandırıcı işaretler gelmeye devam etmektedir. Çift haneye dayanmış olan işsizlik ve enflasyon ile 2023 hedeflerimize erişmek, mümkün olmaktan uzaklaşmaktadır. Nitekim geçtiğimiz günlerde açıklanan Orta Vadeli Program’da da ciddi revizyonlar yapıldığını gözlemlemekteyiz. Bu noktada, reel sektörün ve üretimin önemini bir kez daha anlamış oluyoruz.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Bu sıkıntılı konuların ardından sizlerin de bildiği kentimiz adına sevindirici ve bizleri gururlandıran bir başarının tekrar altını çizmek istiyorum.

Karşıyaka Spor Kulübümüzün basketbol takımı olan Pınar Karşıyaka, 8 Ekim’de, 30. Erkekler Cumhurbaşkanlığı Kupası mücadelesinde, 27 yıl aradan sonra ikinci kez Cumhurbaşkanlığı kupası sahibi olmaya hak kazanmıştır.

Pınar Karşıyaka takımımızı yürekten tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bu şampiyonluğun İzmir’in spordaki başarısını ateşlemesini ümit ediyor, Yaşar Holding’e de özelikle desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.

Duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Meclis Üyemiz Sn. Ayhan Ömeroğlu’nun meclis üyeliği son bulması nedeniyle yerine Sn. Mehmet Duran gelmiştir. Kendisini tekrar tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Murat KURTALAN’ın oğlu dünya evine girmiştir. Tekrar tebrik ediyor, mutluluklar diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Nejat ÖZDURAN kalp krizi geçirmiş. Bugün ameliyat olacakmış. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyoruz.

EBSO Vakfı Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Hülya KULOĞLU’nun kişisel resim sergisi Odamız Sergi Salonunda yer alıyor. Gezmenizi tavsiye eder, sergiden elde edilecek gelirin EBSO Vakfı bursiyerlerine bağış olarak aktarılacağını da belirtmek istiyorum.

 

Saygılarımla,

Salih ESEN

Meclis Başkanı

 

 

Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.