2014 Ağustos Ayı Meclis Toplantısı


 

MECLİS KONUŞMASI – 25 Ağustos 2014

 

Sayın Başkanım,

İzmir Defterdarı Sayın Tamer UTKUCU,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

 

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Ağustos ayı Meclis Toplantımıza hoşgeldiniz.

Öncelikle Ağustos ayı Meclis toplantımızı onurlandıran İzmir Defterdarı Sayın Tamer UTKUCU’ya katılımları için huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum.

Sayın Tamer UTKUCU, Maliye Bakanlığı’nda vergi denetmen yardımcılığı, ardından milli emlak kontrolörlüğü görevlerinde bulunmuş; mesleki yaşamını 2007–2013 yıllarında Adana, 2013–2014 yıllarında Mersin Defterdarı olarak sürdürmüş ve 24 Mayıs 2014 tarihinde İzmir Defterdarı olarak atanmıştır. Ekonomi, finans ve vergi konulu dergilerde çok sayıda çalışması yayımlanan Tamer UTKUCU’nun, aynı zamanda “Hazine Taşınmazlarının Ülke Ekonomisine Etkisi ve Gayrimenkul Değerlemesi” adlı bir kitabı da bulunmaktadır.

Maliye Bakanlığı’mızın kentimizdeki en üst düzeydeki temsilcisi olan Sayın Defterdarımız bugün değerli görüşlerini paylaşacaklar ve soru-cevap kısmında sizlerin sorularını cevaplandıracaklardır.

 

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Oldukça yoğun gündemli bir ayın daha sonuna yaklaşıyoruz.  İçinde bulunduğumuz dönemde ulusal ve uluslararası siyasi gelişmeler odak noktamız olmayı sürdürmüştür.

Rusya’nın Kırım’a ilişkin tutumu uluslararası siyasi gerginliği artırmakta; Ortadoğu coğrafyasında süregelen çatışmalar ise giderek daha karmaşık bir hal almaktadır.

 

Daha önce de dile getirdiğimiz üzere, yaşanan çatışmalarda ortaya çıkan manzaraların ve insanlık dramının bir an önce sonlandırılmasını diliyoruz.

 

Değerli Meclis üyelerimiz,

Tüm bu gelişmelerin yanısıra, Suriye’den kaçarak ülkemize gelen ve sayıları 1.2 milyonu aşan mültecilerin barınma sorunları endişe verici bir hal almıştır. Gerek kayıtdışı işçi çalıştırılmalarından, gerekse toplumsal uyumun yakalanması anlamında ciddi problemler söz konusudur. Gaziantep’de vatandaşlarımızla mülteciler arasında yaşanan çatışmalarla birlikte gerginliğin doruğa çıkması bunun somut bir göstergesidir.

 

Diğer yandan Ortadoğu’da yaşanılanları en çok da bir kadın olarak içimiz sızlayarak takip ediyoruz. Savaş en çok da, kadınları ve çocukları derinden etkilemektedir.

Kamuoyuna yansıyan bilgiler içler acısıdır. Suriye’li kadınların ve çocukların satılmasından, tecavüz olaylarına kadar asla Müslümanlıkla bağdaşmayacak, en ağır cezai işlemi hak eden davranışlar sergilenmektedir. 1 saatliğine nikah kıydırıp, kadınlara tecavüzü makbul gören, buna ortaklık eden ve hatta bunlara sessiz kalanların da aynı suçu işledikleri inancındayım.

Diliyoruz, akan kan artık diner ve kadının varlığını yok sayan zihniyetler, kadını sadece meta olarak gören kafalar, islamiyet adına tüm Müslümanları dünyanın gözünde lekeleyenler gün gelir layığını bulur.

Bununla birlikte, dördüncü ayına yaklaşan IŞİD rehine krizinde ise rehinelerin kurtarılmasına ilişkin hiçbir gelişmeye tanık olunmadığını üzülerek gözlemlemekteyiz. Ümit ediyoruz ki vatandaşlarımız sağ salim evlerine döner.

Artan jeopolitik tehditler başta dış ticaret ilişkileri olmak üzere ekonomik birimleri olumsuz yönde etkilemekte, uzun vadede dünya ekonomisinin büyümesine ilişkin risk algısı oluşturmaktadır. Ülkemiz konumu itibariyle, söz konusu gelişmelerden de olumsuz etkilenmektedir.

Kendi iç dinamiklerimize baktığımızda ise, siyaset odaklı bir gündem izlemeye devam ettiğimizi görüyoruz. Zira Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin ilk turda tamamlanmasının ardından, yeni Başbakan ve kabine ile ilgili tartışmalara odaklanılmıştır.

Bu sürecin ve “Yeni Türkiye” söyleminin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, 12. Cumhurbaşkanı olarak seçilen Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ı ve yeni Başbakan seçilen Sn. Ahmet Davutoğlu’nu tebrik ediyoruz.

Seçimin ardından iş dünyasının ortak sesi “gündemin artık ekonomi olması gerektiği”dir. Küresel piyasalardaki toparlanma henüz istenilen seviyeye ulaşmamıştır. Türkiye’nin de içeride sinyal veren verileri bulunmaktadır.

Gerek küresel piyasalarda, gerekse ülkemiz ekonomisindeki gelişmeler ekonomiye odaklanılmasını ve politikaların revize edilmesini zorunlu kılmaktadır.

Dileğimiz ve temennimiz, Yeni Türkiye söyleminin içinde sıkıntıları aşacak çözümlerin bir an evvel geliştirilmesi, akıl sağlığı yüksek bir toplumla, barış ve huzur içerisinde hedeflerine koşar adım ilerleyen bir ülke profilinin yeniden hayata geçirilmesidir.

Değerli Meclis Üyelerimiz

Kentimiz özelinde ise en önemli ekonomik sorunlarımızdan olan işsizlik oranının düşürülmesine ilişkin politika üretilmesi hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda 24 Temmuz’da, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ’nin katılımıyla gerçekleştirilmiş olan toplantıda da Sayın Başkanın dile getirdiği, İzmir’e ilişkin yatırım teşviklerinin geliştirilmesi, büyük bir kazanım olacaktır.    

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Cumartesi günü kutlayacağımız 30 Ağustos Zafer Bayramınızı gönülden kutluyorum. Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde tarih yazan Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarımızı sunmayı bir borç biliyoruz.  Geçen hafta içerisinde şehit düşen gencecik evlatlarımıza Allahtan rahmet, acılı ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum.

Bildiğiniz üzere 29 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında, İzmir Enternasyonel Fuarı 83. kez kapılarını misafirlerine açacaktır. İzmir için güçlü bir marka halini almış olan Enternasyonel Fuarımızın, her sene olduğu gibi bu sene de başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyorum.

Duyurularımız bölümü ile konuşmamı tamamlamak istiyorum.

Meclis Üyemiz Sayın Bilgin TÜRKAY’ın oğlu, Sayın Hasan GİRENES’in kızı, Sayın Mehmet ATİK’in oğlu, Sayın Sezai ASLANLI’nın kızı dünya evine girmişlerdir. Ailelerini tebrik ediyor, genç çiftlere mutluluklar diliyoruz.

Meclis Üyemiz Sayın Eyyüp GÜNER’in annesi, Sayın Sadettin KORKUT’un da babası vefat etmiştir. Merhum ve merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına tekrar başsağlığı dileriz.

Meclis Üyemiz Sayın Sadettin KORKUT Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığına yeniden seçilmiştir. Kendisini tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Saygılarımla,

Işın YILMAZ

Meclis Başkan Vekili


Meclis Başkanı Konuşmaları


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.