DÜNYADA TARIM VE GIDANIN GELECEĞİ


05.09.2022, Pazartesi

91. İEF kapsamında düzenlenen 8. İzmir İş Günleri’nin Değişen “Dünyada Tarım ve Gıdanın Geleceği” temalı üçüncü oturumu, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender YORGANCILAR moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Panele Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Banu YÜCEL, Yaşar Holding YK Başkanı Feyhan YAŞAR, ABD Ankara Büyükelçiliği Tarım Müşaviri Michael G. FRANCOM, Şili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Rodrigo E. ARCOS katıldı.

Oturumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Yorgancılar, "Covid-19’un bize öğrettiği belki de en önemli husus, kendi kendine yetebilme becerisidir. Sağlıklı gıdaya ulaşımın gündemde olduğu bir süreçte; yeniden ve güçlü bir yerlileşme politikası, hem içerde, hem dışarda bize ciddi bir kazanç sağlayacaktır. Dünyanın geleceği ve açlığın engellenmesi için, az maliyetle daha büyük hasıla elde edilebilecek tarım politikalarının geliştirilmesi büyük önem taşıyor. Bu da bizi, dijital tarım ve gıda politikalarına yönlendiriyor. "Tarım 5.0, tarımda bir taraftan yapay zeka ve nesnelerin interneti teknolojilerinin kullanımını, bir taraftan da tarımsal üretim için gerekli enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandığı, “akıllı tarım” sistemini ifade ediyor" dedi.

Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.