MACARİSTAN TİCARET VE SANAYİ ODASI HEYETİ EBSO'YU ZİYARET ETTİ.


01.09.2013, Pazar

Macaristan TSO Macar-Türk Komitesi Başkanı Andras Rev başkanlığında 35 kişilik işadamı heyeti ile EBSO üyeleri arasında karşılıklı iş görüşmeleri düzenlendi.
 
Macar-Türk Komitesi Başkanı Andras Rev EBSO’daki Açılış Toplantısında yaptığı konuşmada,  Macar-Türk Komitesi’nin Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek üzere geçen yıl kurduğunu belirtti. İki ülke Başbakanlarının geçen yıl bir araya gelerek ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini en az iki katına çıkarılması konusunda karar aldıklarını ifade etti. İzmir’de EXPO ile ilgili bilgi aldığını ve İzmir’in adaylığını yürekten desteklediklerini belirten Rev, İzmirli işadamları ile ticaretimizi geliştirmek üzere 10 yıl aradan sonra tekrar İzmir’de bulunmaktan mutlu olduğunu söyledi. Aynı zamanda DEİK Türk-Macar İş Konseyi karşı kanat Başkanı olan Andras REV seneye İzmirli işadamlarını mutlaka Budapeşte’ye beklediklerini vurguladı. Rev “Halklarımız arasında çok yakın ilişkiler mevcut. Fakat bu bir türlü ticari ilişkilerimize yansımıyor. Bu konuda hep birlikte gayret göstermeliyiz” dedi.
 
Macaristan İstanbul Ticaret Konsolosu Janos Weisz de, Macar işadamları ile Türk işadamları arasında yeni işbirliklerinin gelişmesi adına her türlü katkıyı koymaya hazır olduğunu ifade etti.
 
EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çiçekçi konuşmasında, Türkiye ile Macaristan’ın birbirlerinin müttefiki olduğuna dikkat çekerken, tarihi ve kültürel benzerliklere işaret etti. Erdoğan Çiçekçi, “Her yıl 100 bine yakın Macar turistin Türkiye’yi ziyaret etmesi ve Macaristan’da Türkiye’nin en çok tercih edilen ikinci ülke olması, ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi bakımından önem taşıyan unsurlardır” dedi.   Çiçekçi ayrıca “2012 yılında 518 milyon dolarlık ihracat ve 1 milyar 180 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdik. Macaristan’a özellikle motorlu kara taşıtları, tekstil ürünleri, bakır tel ve kablolar, alüminyum ihraç ediyoruz. Canlı hayvan, monitör, projeksiyon, telefon alıcıları ve cihazları, ses ve görüntü cihazları başlıca ithal ürünleri oluşturuyor. İzmir ile Macaristan arasında geçen yıl 39.32 milyon dolarlık ihracat ve 26.84 milyon dolarlık ithalat olmak üzere toplam 66.16 milyon dolarlık dış ticaret hacmi bulunuyor” dedi.   Erdoğan Çiçekçi, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın bölgenin tanıtımı, iş olanaklarının geliştirilmesi için önde gelen yurtdışı fuarlarına katıldığını, çeşitli ülkelere ticaret heyetleri düzenlediğini, yabancı heyetleri davet ettiğini ve çok geniş bir network ağına sahip olduğunu belirterek, Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.  
 

Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.