Dış Ticaret Uygulamaları


Dış Ticaret Mevzuatı Takibi

Dış Ticaret ile ilgili Mevzuatı takip edilerek üyeler bilgilendirilmektedir.

Dış Ticaret Belgeleri Satışı

A.TR, EUR.1, EUR-Med, Menşe Şahadetnamesi, Özel Menşe Belgesi (FORM.A), İran Menşe İspat Belgesi, Malezya Menşe Belgesi, TR - AZ Menşe İspat Belgesi ve Basitleştirilmiş A.TR Dolaşım Belgesinin boş formlarının Odamıza yada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı bir Odaya üye olan firmalara satışı yapılmaktadır. Dolaşım belgelerine ilişkin detaylı bilgilere aşağıdaki ilgili bağlantılardan ulaşılabilir.

Dış Ticaret Belgeleri Onayı

Odamız tarafından satışı gerçekleştirilen dolaşım belgelerinin mevzuatlara uygunluğu Odamız personeli tarafından incelenerek onay işlemi gerçekleştirilmektedir.

İhracatta Kullanılan Dolaşım Belgeleri

Ülkelere Göre Düzenlenen Belgeler

Hangi ülkeye hangi dolaşım belgesinin düzenlendiğini gösteren listeye ulaşmak için lütfen tıklayınız. Detaylı bilgi için lütfen Odamızla iletişime geçiniz.

Mesai Dışı Onay Talepleri

Menşe ve Dolaşım Belgeleri Otomasyon Sistemi (MEDOS) üzerinden onaylanabilen A.TR Dolaşım Belgesi, EUR.1 Dolaşım Belgesi, EUR.MED Dolaşım Belgesi, İran Menşe İspat Belgesi, Malezya Menşe Belgesi ve D-8 Menşe Belgesi'nin mesai saatleri dışında onaylanabilmesi için Pazartesi - Cuma günleri 09:00 - 17:00 saatleri arasında medos.ebso.org.tr adresinden MEDOS Mesai Dışı Onay Talep Formu'nun doldurulması gerekmektedir. 

MEDOS Mesai Dışı Onay Formu doldurulmak üzere Odamıza iletilen talepler İzmir Gümrük Müdürlüğü'nün mesaili çalışma saatlerine uygun olarak Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri saat 20:00, Çarşamba ve Cuma günleri saat 22:30'a kadar karşılanmaktadır.

Cumartesi günleri ise MEDOS Mesai Dışı Onay Formu doldurulmaksızın MEDOS üzerinden iletilen onay işlemleri 13:00 - 15:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir.

 

İletişim
Gürcan ÖZPENPECİ  
Dış Ticaret Uygulama Şefi  
 
Telefon : 0 232 455 29 91
E-Posta : gurcan.ozpenpeci@ebso.org.tr

 


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.