‘İzmir’in kitabını yeniden yazalım’


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın, gündeme getirdiği İzmir ve çevresinde faaliyet gösteren 10 Organize Sanayi Bölgesi’nde yeterli doluluğa ulaşana kadar ‘özel’ teşvik uygulaması önerisine destek verdi.  Bakan Zeybekci, “Önerilerinizin tamamına katılıyor ve destekliyorum. Ancak, burada yapacağımız bir değişiklik diğer illere haksız bir uygulama getirmemeli ve dengeleri bozmamalı. Hep birlikte daha geniş kapsamlı bir çalışma yapalım. İlgili bakan arkadaşlarımız ve müsteşarlarımız ve bakanlık bürokratlarını sizlerle buluşturacağımız geniş katılımlı bir toplantı düzenleyerek bu önerileri enine boyuna görüşelim. İzmir’in kitabını yeniden yazalım” dedi.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Zeybekci, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, EBSO Meclis Başkanı Salih Esen,  EBSO Yönetim Kurulu üyeleri ve Organize Sanayi Bölgeleri başkanları ile özel bir görüşme yaptı. Görüşmenin gündemi, Organize Sanayi Bölgeleri’ne özel teşvik önerisi oldu. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ege Bölgesi’nin başkenti konumundaki İzmir’in sanayiden, turizme, kültürden sanata ve eğitime kadar birçok farklı alanda yaşamın tüm unsurlarına dokunduğunu söyledi. Yorgancılar, kalkınma yerelden başlar felsefesi ile hareket eden EBSO’nun kent genelinde 10’dan fazla OSB’yi kurarak ülke sanayileşmesi ve kalkınmasına sunduğu katkıya dikkat çekerek, “İzmir’de 10 OSB’de 38 milyon 673 bin metrekarelik arsa bulunuyor. Bunun 24 milyon metrekaresi sanayi parseli. Bu sanayi parsellerinin yüzde 40’ı boş, yatırımcı bekliyor. Bu OSB’lerin altyapıları bitmiş, doğalgazı bağlı, sadece yatırımcı bekliyor. Yatırımcı bugün müracaat etse yarın ruhsatını alarak yatırıma başlayacak konumda” dedi. 

 

İşsizlikle mücadele

İşsizlik ortalamasının ülke genelinde yüzde 9. 4 iken İzmir’de yüzde 15. 4 olduğunu  ifade eden Yorgancılar, “Bunun en önemli sebebi, teşvik uygulamaları neticesinde yatırımcıların İzmir yerine, başka illeri tercih etmeleridir” dedi.  İzmir’in Kınık ilçesi ile Manisa’nın Soma ilçesi arasında 25 kilometre mesafe bulunduğunu ancak farklı teşviklerden yararlandığını belirten Yorgancılar, “Kınık, gelişmişlik sırasında 478’inci. 28 bin nüfusu var. Şehirleşme oranı yüzde 48. Birinci bölge teşviğinden yararlanıyor.  Soma ise gelişmişlikte 117’inci sırada. 103 bin nüfusu ile yüzde 73’lük şehirleşme oranına sahip ama 3’üncü bölge teşviklerinden yararlanıyor. Komşu iki OSB, birine gidiyorsunuz  1’inci bölge teşviklerinden, diğerine gidiyorsunuz 3’üncü bölge teşviklerinden yararlanıyor.  Bizim, yatırımı, üretimi, ihracatı, istihdamı artıran, dışa bağımlılığı azaltan ve yerli üretimi artıran bir teşvik modelinin esas alınması gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada üretimi tek çatı altında toplayabileceğimiz, kayıtdışı istihdamı ve kayıtdışı üretimi engelleyecek tek yer OSB’lerdir. Dolayısıyla ülke, üretim sevdalısı sanayiciler olarak boş OSB’lerin sanayi parselleri dolana kadar komşu illerdeki teşvik uygulaması hakkından bu OSB’lerin yararlanması önerisini gündeme getiriyoruz. Üretim olmadığı, yatırım olmadığı müddetçe, istihdam yaratabilmek, ihracat yapabilmek mümkün değil” diye konuştu.

 

Değerlendireceğim

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yaptığı konuşmada, EBSO Başkanı Ender Yorgancılar’ın gündeme getirdiği öneriye tam destek verdi. Bakan Zeybekci, “Önerilerinizin tamamına katılıyor ve destekliyorum. Ancak, burada yapacağımız bir değişiklik diğer illere haksız bir uygulama getirmemeli ve dengeleri bozmamalı. Çok kısa bir sürede hep birlikte daha geniş kapsamlı bir çalışma yapalım. İlgili bakan arkadaşlarımız ve müsteşarlarımız ve bakanlık bürokratlarını sizlerle buluşturacağımız geniş katılımlı bir toplantı düzenleyerek bu önerileri enine boyuna görüşelim. İzmir’in kitabını yeniden yazalım” dedi.

Toplantının sonunda EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye üyelerin gündeme getirdiği konularla ilgili hazırladıkları dosyayı sundu.

 

KUTU…KUTU…

 

EBSO NELER ÖNERDİ?

-Bölge’de yer alan illerde de, yatırım döneminde vergi indirimi sağlanmalıdır.

 

-Bölge’de de yatırım süresince çalışanların ücretleri üzerinden yapılacak gelir vergisi stopajı muafiyeti uygulanmalıdır. Bu uygulama, yeni yatırımların yanısıra yenileme ve tevsii yatırımlarını da kapsamalıdır.

 

-Sınır illerde yaratılan haksız rekabeti önlemek için, ilk 4 Bölgeye özel bölge ayrımı yapılmaksızın tüm OSB’lere eşit oranlar sağlanmalıdır.

 

-Projeler irdelenerek teşvik edilmeli, fabrikaların kent merkezinden OSB’lere taşınması desteklenmeli, yerli girdi kullanan fabrikalara teşvik verilmelidir.

 

-TOKİ’nin müşteri portföyüne organize sanayi bölgelerini de alarak, müteşebbislere uygun şartlarla fabrika kurulum desteği sağlanması,

 

-Tire’de-Ödemiş’te hayvancılık ve süt ürünleri, Aliağa’da kimya, Bayındır’da çiçekçilik gibi sektör ve ilçe bazında destekleme yapılmasıdır.

 

-Başta ENERJİ ve İSTİHDAM olmak üzere KOBİ’lerimizin rekabet edebilmesinin önündeki en büyük engellerden biri olan girdi maliyetlerine ilişkin de destekler verilmelidir.

 

-Yatırım indirimi uygulaması geri getirilmeli, yapılan yatırım harcamalarının yüzde 100’üne yatırım indirimi uygulanmalıdır.

 

 

KUTU…KUTU…

KİMLER KATILDI

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar

EBSO Meclis Başkanı Salih Esen

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İbrahim Gökçüoğlu – Erdoğan Çiçekçi

EBSO Meclis Başkan Yardımcısı Işın Yılmaz

EBSO Yönetim Kurulu Üyeleri Ateş Demirkalkan – Hakan Ürün – Haluk Tezcan

EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Torbalı OSB Başkanı Muhsin Dönmez

EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Bergama OSB Başkanı Hüseyin Vatansever

EBSO Yönetim Kurulu Üyesi ve İZBAŞ Başkanı Eyüp Sevimli

Atatürk OSB Başkanı Hilmi Uğurtaş

Aliağa OSB Başkanı Atıl Akkan

Tire OSB Başkanı Kosat Gürler

Buca Ege Giyim OSB Başkanı Timur Yaykıran

Ödemiş OSB Başkanı Bayram Talay

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Gürler


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.