2016 ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI


ŞUBAT AYI MECLİS KONUŞMASI-29.02.2016

 

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Yönetim Kurulumuz adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz. Hoş geldiniz diyoruz ama çok hoş günlerden geçmiyoruz. Yine haince, kahpece hazırlanan tuzaklara düşürülen şehitlerimiz. Yine Ağlayan, analar, babalar, yetim kalan çocuklar ve kocasını kaybeden eşler var. Aylardır bu acılarımız sürekli tazeleniyor. Ne yazık ki, lanet olsun demenin ötesinde elimizden bir şey gelmiyor ki en kötüsü de bizim için bu.

Bir güvenlik zafiyetiyle karşı karşıyayız. Bulunduğu coğrafyada askeri anlamda önemli bir güce sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin karşı karşıya kaldığı bu durumu anlamakta gerçekten zorlanıyoruz. Elbette ki, terörle mücadelede Devletimizin yanındayız. Elbette ki, gerek askeri gerekse siyasi anlamda bu mücadeleden galip çıkacak güçte olduğumuzu biliyoruz. Ancak, aylardır tüm bu yaşadıklarımız, bir değil birden fazla terör örgütü ile karşı karşıya bırakılmamız bir yerlerde hataların yapıldığını da açıkça ortaya koymaktadır. O nedenle, önce ülkesini seven bir vatandaş olarak, ardından da ülke ekonomisine değer katan bir sanayici ve sanayicilerin Başkanı olarak artık diyorum ki, gerek iç, gerekse dış politikamızı artık yeniden gözden geçirmeliyiz. Çünkü dönülmez bir yola hızla giriyoruz ve bu yolda sadece acılar ve gözyaşı var. Türkiye’nin üzerindeki oyunların hepsi boşa çıkarılmalı ve güzel ülkemizin Ortadoğu bataklığına sürüklenmesine izin verilmemelidir.

Bir kez daha şehitlerimize Allahtan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyorum. Ülkemizin başı sağolsun.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Ne yazık ki, terörün gölgesinde bir hayat yaşıyoruz ve ne yazık ki acılarımıza rağmen bu hayatı yine en dolu şekilde geçirmek zorundayız. O nedenle de, bu acıların üstüne sizlere belki de çok boş gelse de, hayatın diğer gerçeklerine de dönmemiz gerekiyor.

Geçen ay sizlerle birlikte olamamamın sebebi, Sayın TOBB Başkanımızla birlikte ÇİN SEYAHATİMİZDİR. Oldukça verimli ve ilginç temaslarımız oldu.

Ege Bölgesi Sanayi Odası ile 55 milyon nüfusu, 800 milyar dolar yıllık gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH)  ve 260 milyar dolar ihracatı ile Çinli e- ticaret şirketlerinin merkezi Zhejiang eyaletindeki Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi (CCPIT) arasında işbirliği anlaşması imzaladık. Anlaşma ile Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında e- ipek yolu hayata geçirilmesi ve iki ülke arasında ortak e- ticaret bölgeleri kurulması hedefleniyor.

E- ticaretin sınır ötesi gelişip büyümesi Kobilerimizin geleceği açısından çok önemli. Serbest Ticaret Bölgesi’nde, gümrük uygulamalarında şeffaflık, vergi indirimleri vs. avantajları ile sistemi yöneten TOBB muadili bir kurum ve bir portal oluşturuluyor. Muhasebe, finansman pazarlama bir yerde. Benzer bir modeli neden biz de yapmayalım. E- ticaret, Kobilerimizin geleceği açısından çok önemli. Görüşmelerimizde, Ali Baba TOBB’un üyelerini portföyüne dahil etsin istedik. Ankara temaslarımızda, Sn. Binali Yıldırım Bakanımız da, Ekonomi Bakan Yardımcımız da konuya çok sıcak baktılar.

Yapılan bir çalışmada dünyada e-ticaretin dörtte biri Çin kaynaklı olup, slayttaki haritada da, sınır ötesi e-ticaretin hareket noktaları yer almaktadır. E-ticaretin cirosu 2014 rakamları ile Türkiye’de 11.2 milyar dolar iken, Çin’de 538 milyar dolardır.

Dünyanın en büyük e-ticaret ülkeleri sıralamasında Çin, Amerika ve İngiltere ilk 3 sırada yer alıp, akıllı telefon, tablet ve bilgisayar ilk 3 ürün grubu olarak belirlenmiştir.

Dev ekonomilerin e-ticarete verdiği önemi dikkate aldığımızda bizlerin de bu alanı ciddiye almamız gerektiği inancındayım. O nedenle de bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Şubat ayının başında yine bir ANKARA ziyaretimiz oldu. Ulaştırma Bakanımız, Ekonomi Bakan Yardımcımız ve Milli Eğitim Bakan yardımcımızla çok verimli güzel görüşmeler yaptık.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, EBSO’nun gündeme getirdiği  Torbalı OSB’nin otoyol bağlantısı konusunda Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü’ne ‘sorunu çözün’ talimatı verdi. Bakan Yıldırım, Suriyelilerin mesleklerine göre sınıflandırılarak iş gücüne kazandırılması konusunda da EBSO’nun İzmir’de pilot uygulama önerisine destek vererek anında İzmir Valisi’ni arayarak gerekli talimatları vermiştir.

Menemen’ de sona eren çevre yolunun Aliağa OSB’ye kadar uzatılması ve tren hattının Çandarlı Limanı’na uzatılmasının önemini de anlattık. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise EBSO’nun önerdiği ve 64. Hükümetin eylem planına giren TOKİ modeliyle fabrika yapımı konusunda çalışmaların son aşamaya geldiği müjdesini verdi.

Temaslarımızın detaylarının ardından, 2016 yılının ne kadar zorlu geçtiğini görüyor ve daha da zorlu geçeceğine dair inancımız da her geçen gün artmaktadır. Ocak ayında yapılan Dünya Ekonomik Forumu’nda 2016 yılına ilişkin riskler listelenmiş ve baktığımızda, ekonomik risklerin özellikle göç ve iklim değişikliklerin gölgesinde kaldığını görüyoruz.

Türkiye özeline baktığımızda da bizim penceremizden gördüklerimiz; ne yazık ki risklerin tahterevallinin ağır basan kısmına denk geldiğidir.

Riskler

1.Terör sorunu

2. Dış politikanın agresifleşmesi

3.Döviz kurlarının artan oynaklığı

4.Jeopolitik riskler

5.İhracat pazarlarımızdaki sıkıntılar

6.Gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışları olması

7.Çin’in yavaşlaması

8.Rusya krizinin uzaması

9. FED’in faiz artırmaya devam etmesi

10.Asgari ücretin yaratacağı olumsuz yansıma

11.Emtia fiyatlarındaki oynaklık

Fırsatlar

1.Siyasi istikrar

2.Takvimlendirilmiş Eylem Planı ve Ar-Ge Reform paketi

3.AB’nin Toparlanma işaretleri

4.FED Belirsizliğinin son bulması

5.Kamu yatırımlarındaki olası artış

6.Petrol fiyatlarının düşmeye devam etmesi

7.AB ile müzakerelerde 17. Fasıl açılması “Ekonomik ve Parasal Politika”

8.Türkiye’nin güçlü ve dinamik yapısı

 

DOLAR KURU VE PETROL

Sizlerin de çok iyi takip ettiğiniz dolar kuru ve brent petrol fiyatlarının Ocak 2014’ten bu yana ki aylık değişimlerini görüyorsunuz. Şubat 2015’ten itibaren de ters yönde başlayan hareket, artarak devam etmektedir. Ve biz ne yazık ki, petrol fiyatlarının düşmesinin olumlu etkilerini yaşanan bunca olumsuzluklarla birlikte değerlendiremiyoruz. Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarının aynı oranda düşmemesi de örneklerden bir tanesidir. Ocak 2015’ten bu yana petrol fiyatları %37,5 düşerken, benzin %1,2, motorin fiyatları %6 gerilemiştir. Dolar aydı dönemde %26 değer kazanmıştır.

PETROL İHRACATÇISI ÜLKELER

Diğer yandan, petrol fiyatlarının bu kadar hızlı düşüşünden petrol ihracatçısı ülkeler olumsuz etkilenmiş ve bu da bizim ihracatımıza olumsuz yansımıştır. 2014 ve 2015 yıllık bazda petrol ihracatçısı ülkeler ile olan ihracatımızdaki değişimi sizlerle paylaşmak istedim. Katar, Kuveyt ve S.Arabistan’la olan ikili ilişkilerimizden ötürü pozitif bir artış söz konusu olsa da, kalan ülkelerde %40’lara varan düşüş söz konusu olmuştur.

VERGİ DİLİMLERİ

Bildiğiniz gibi ücretlerin vergilendirilmesi 4 farklı dilim içerisinde gerçekleştirilmektedir. 2016 için uygulanan esas tablo slayttaki gibidir. Burada çalışanlar üzerinden çok fazla kesinti söz konusu olmaktadır. O nedenle ücretlerin vergilendirilmesine ilişkin dilimler 7 farklı oranda paylaştırılırsa, hem işverenin yükü azalacak hem de,  çalışanın eline daha çok geçmiş olacak.

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Konuşmamın bu bölümünde yapmış olduğumuz iki anket sonucunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Her sene yılda iki kez yaptığımız “EKONOMİK DEĞERLENDİRME ANKETİ”nin 2015 yıllık bazdaki gerçekleşme ve 2016 yılının ilk yarısına ilişkin öngörülerinizi soru bazında paylaşarak gidelim…

ÜYE MEMNUNİYETİ ANKETİ

Geçen sene de olduğu gibi 2015 yılına ait üye memnuniyeti anketimizi yine bağımsız bir dış kuruluşa yaptırdık ve çıkan sonuçlar da açıkçası her sene bir şeyler katarak yola devam ettiğimiz yönünde bizleri desteklemektedir. Yıllık bazdaki oranlar bizleri memnun etmekle birlikte, özellikle bazı spesifik cevaplar da, olumlu ve olumsuz yöndekileri paylaşmakta fayda görüyorum.

Çalışanlar mesleki bilgi ve uzmanlığa sahiptirler   %97

Oda hizmet binası fiziksel ortam olarak yeterlidir    %93

Verilen hizmette tarafsız ve dürüsttürler                     %93

Oda kamuoyunda yeterince ve olumlu tanınır          %89

Oda doğal çevre ve kaynakların korunması ve etkin kullanımı için özendirici çalışmalar yapar.     %58

Değerli Meclis Üyelerimiz,

Konuşmamı burada tamamlarken; Perşembe günü gerçekleştirdiğimiz ödül törenimizde bir kez daha ödül alan firmalarımızı tebrik ederken, katılım gösteren siz değerli meclis üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Ve son söz olarak; Yüce Türk Milletimizin bu eller gibi birbirine kenetlenircesine birlik ve beraberlik içerisinde huzur ve barış dolu günlerine, kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, başarıların paylaşıldığı, kazanımlarımızın korunduğu bir süreci canı gönülden dileyerek, saygılarımı sunuyorum.

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.