Yüzde 5 ve üzeri büyümeliyiz


25 Kasım 2015

 

Ege Soğutma Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESSİAD)’nin ‘Seçim Sonrası Ülkemizin Öncelikleri’ başlıklı buluşmasına konuk olan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “İşsizlik meselesinin çözümü için yüzde 5 ve üzerinde büyümeyi yakalamalıyız” dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ESSİAD’ın Bayraklı Hilton İn Garden Oteli’ nde gerçekleştirdiği öğle buluşmalarının konuğu oldu. ‘Seçim Sonrası Ülkemizin Öncelikleri’ başlıklı konferansta güncel ekonomik konuları değerlendiren Yorgancılar, “Ülkemizin önünde güvenlik riski, ekonomik risk ve ayrışma riski olmak üzere 3 büyük risk var. Bu riskleri bertaraf etmeli ve sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmeliyiz” dedi. Türkiye’nin güçlü ekonomi için gerçekleştirdiği makro reformların başarısına değinen Yorgancılar, “Bu yapısal reformları destekleyecek bazı mikro reformları da bir an önce hayat geçirmeliyiz” diye konuştu. Genel işsizlik oranının yüzde 10.1, genç işsizlik oranının yüzde 18.3 olarak açıklandığını yıl sonu büyüme beklentisinin ise yüzde 2. 8 olarak gerçekleşmesinin beklendiğini ifade eden Yorgancılar,  “Bu büyüme oranı ile işsizlik meselesini çözebilmemiz mümkün değil. İşsizlik sorunun çözümü için yüzde 5 ve üzeri, sürdürülebilir büyümeyi gerçekleştirmemiz gerek. Üretim yoksa kalkınmak hayaldir, üretim yoksa işsizliğe çözüm bulmak hayaldir” dedi.

40 milyar dolara mal olabilir

Konuşmasında ABD’nin Pasifik ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında imzalanması gündemde olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasına da değinen Yorgancılar şöyle devam etti, “Dünya milli gelirinin yüzde 47'si ve küresel doğrudan yatırımların da yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan bu sistemin dışında kalma tehlikesi ile karşı karşıyayız. Böyle bir eşitsizlik olmaz. Serbest ticaret anlaşmaları geleceğimizi çok etkiliyor. Yapılan hesaplara göre ihracattaki kaybımız 40 milyar doları bulabilir. G20 Zirvesi’nde gündeme gelen bu konu Hükümetimizin en öncelikli konularından biri bu olacaktır diye tahmin ediyorum.”

3 Aralık’ta  özel görüşme yapacak

ESSİAD üyelerinin asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesi ve işverene yükü ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Yorgancılar, “Asgari ücretin yanı sıra kıdem tazminatı, zorunlu mesleklerin işverene yükü, taşeron sistemi ve esnek çalışma gibi konuları da konuşmalıyız. Asgari ücret çalışma hayatındaki konulardan sadece bir tanesi. Sadece asgari ücrette yapılacak bir düzenleme yeterli olmayacaktır. O nedenle 3 Aralık’ta Hükümetimizin yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Ankara’da bir görüşmemiz olacak. Bu konularla ilgili düşüncelerimizi aktarma fırsatı bulacağım” yanıtını verdi.

Alkışlarla teşekkür

EBSO Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar toplantıda, ESSİAD üyelerine bir de müjde verdi.  Yorgancılar, TOBB’un ESSİAD öncülüğünde İzmir’de hayata geçirilecek olan Uluslararası Isıtma, Havalandırma İklimlendirme, Soğutma Akredite Test ve Analiz Laboratuvarı’na (EHİSLAB) 500 bin lira destek verme kararını açıkladı. Yorgancılar’ın müjdesini alkışlarla karşılayan ESSİAD Başkanı Hakan Semerci ise “Laboratuvar, yurtdışına giden test giderlerinin ülkemizde kalmasının yanı sıra bölgedeki tek laboratuvar olacağı için Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya’da ihtiyaca yanıt verecek.  Bu laboratuvar sayesinde sektör mensupları artık test için ürünlerini yurtdışına göndermek zorunda kalmayacak. Milyonlarca euro ülkemizde kalırken, kendini daha da geliştirecek sektör firmaları, katma değerlerini artırarak Türkiye’ye daha çok döviz kazandıracak. Sektörün 20 yıllık hayali bu laboratuvarın hayata geçirilmesinde maddi ve manevi destekleriyle sürekli yanımızda olan EBSO Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar’a sektörüm adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.