Sanayi Verileri de Sanayici de Zor Günler Geçiriyor


 

 

                                                                                                                                                                    14.01.2019

Sanayi verilerine dair birkaç çok önemli göstergenin eğilimi aşağı yönlü gelmeye devam etmektedir. 

Kapasite kullanım oranı %78 seviyelerinden %74’e geriledi. İmalat Sanayi Üreticileri Endeksi PMI, Nisan ayından bu yana riskli bölgede seyrini 44,7 seviyelerinde sürdürmektedir.

Son açıklanan sanayi üretim endeksi sert bir inişle %6,5 oranında, imalat sanayi üretim endeksi ise %7,1 oranında geriledi.

Son 3 ayı negatif olmak üzere son 4 aydır üst üste daralan, Aralık ayında da benzer şekilde negatif beklenen sanayi üretim endeksi yılın son çeyrek büyümesi için de %3-4’lük negatif bir büyümeyi teyit etmektedir.

Özellikle de, yatırımlardaki daralmayı teyit eden sermaye malındaki güçlü azalış eğiliminin Kasım ayında da devam etmesi, yatırımların bir süre daha askıya alınacağını göstermektedir.

Tüm bu verilerin işaret ettiği husus, sanayicinin zor günlerden geçtiğidir.

Ekonomi yönetimimizin bu farkındalık içerisinde, son olarak açıkladığı KOBİ destek paketini değerli bulmakla birlikte, ciddi bir maliyet yüküne sahip sanayici için 2018 yılında yapılan 4 farklı elektrik ve doğalgaz zammına karşı hala beklediğimiz indirim müjdesi gelmemiştir.

2019 yılında üretmek, ürettiğimizi satarak döviz elde etmek istiyorsak üretim maliyetleri yeniden gözden geçirilmelidir.

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.