Proaktif yaklaşımlar umudumuzu artırıyor


09 Nisan 2015

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında 9 Bakanın katılımı ile gerçekleşen 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurasının çok verimli geçtiğini söyledi.  Yorgancılar, “Sayın Başbakanımızın 6,5 saat boyunca tüm programlarını iptal ederek kesintisiz ve büyük bir ilgiyle dinlediği toplantıda özellikle, proaktif yaklaşımları bizlerin geleceğe olan umudumuzu arttırmıştır. O nedenle, sanayicilerimiz adına teşekkürü bir borç biliriz. Toplantıda ifade edilen konuları toplantı süresi içinde değerlendirip, hemen kararının alınmasını sağlamak sanayimize, sanayicimize olan güvenin, verilen değerin bir ölçüsüdür. Bu nedenle müteşekkiriz” diye konuştu.

Yorgancılar, Başbakan Davutoğlu’nun özellikle Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ve teşviklerle ilgili sanayinin en önemli konularına hassasiyetle yaklaşmasının sanayiyi dolayısıyla ülkemizi geleceğe taşıyacağını vurguladı. Yorgancılar, “Bedelsiz arsa tahsisinden, OSB’si olmayan illere OSB yapımına, İhtisas OSB’den, ilçe bazlı teşviklere kadar gelen taleplere anında olumlu yanıt ile kararlığın ortaya konulması Şura’yı daha anlamlı kılmıştır. Ayrıca, OSB’lerin doğalgaz ve enerji sorunları ile üniversite-sanayi işbirliğinin desteklenme çalışmalarının yapılacağı, ara eleman konusunda her türlü öneriye açık olduklarını da belirtmesi çok önemli idi” dedi.

Anında çözüm sevinci

Turizmden, gümrük kapılarına, pamuk destek priminin artırılmasından ulaşım isteklerine kadar gelen tüm taleplerin olumlu karşılanarak anında çözüme bağlanmış olmasının çok geniş bir kesimi memnun etiğini belirten Yorgancılar şöyle devam etti, “Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ‘Burası sorunları örtme değil, sorunları çözme makamıdır. Hiç çekinmeyin’ ifadesi çözüm odaklı yaklaşımın en güzel cümlesidir. Bu şekilde yola devam ettiğimiz sürece, bürokrasiden arınıp, konulara proaktif davrandığımızda umudumuz da, enerjimiz de iki katına çıkacaktır.  Biz ‘Üretim yoksa kalkınmak hayaldir’ i temel alarak sanayiye hizmet etmeyi esas edinen bir Sanayi Odası olarak; hiçbir parti ve makam gözetmeksizin üretimi destekleyen, sanayicinin atacağı adımları kolaylaştıran, onları can kulağıyla dinleyerek hallederiz yaklaşımından ziyade, evet karar aldık ve çözdük yaklaşımını her kim ki benimsemişse şükranlarımızı iletmek boynumuzun borcudur. Küresel piyasalardaki belirsizlik hala mevcudiyetini korurken, yakın coğrafyamız yangın yeri iken, içerde de kırılganlıklarımıza ilaveten siyaset ve ekonomideki iniş çıkışlar; yatırımdan, satışlarımıza kadar her süreci olumsuz etkilemektedir.  Zira, Sayın Başbakanımızın “Bizden sonraki neslin bedelini ödeyeceği hiçbir sorun yaratmayacağız” ifadesiyle seçim ekonomisinin de söz konusu olmadığını ifade etmesi oldukça önemlidir. O nedenledir ki, bu süreci çok etkin değerlendirmeli, 25 dönüşüm programı ile başlayıp, istihdam paketi ile devam eden adımların bir an evvel başta eğitim olmak üzere hukuk ve ekonomide reform atağı ile devam etmesi arzumun altını çizmek isterim. Bizim ülkemize olan inancımız ve güvenimiz tamdır. Yeter ki, ortak aklı esas alalım, birlik ve beraberlik içerisinde hareket edelim.”


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.