Güçlü bir Türkiye için!


08 Mart 2018

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO ) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, modern toplumlarda “Kadın”ın cinsiyetçi bir yaklaşımın ötesinde; iş hayatında, siyasette, bilim, kültür, sanat camiasında ve daha birçok alanda ilerlemesinin, toplumsal gelişmenin itici gücü olduğunu belirterek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

Tüm büyük devletlerin, bu farkındalık içerisinde politika geliştirdiğini kaydeden Yorgancılar, “Yıl 1923, Yer İzmir: Henüz Cumhuriyet ilan edilmemiş. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk halka diyor ki; “…Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur.. ” Bağımsızlık ve çağdaşlaşma yolunda verilen mücadelede neredeyse 100. yıla yaklaşmaktayız. Ancak, çok üzülerek görmekteyiz ki, kadınlarımızın toplumdaki yeri arzu edilenin çok gerisindedir. Son yıllarda kadınlarımızın yaşadığı şiddet vs. de göstermektedir ki, Türk halkı olarak bir yerlerde yanlış yaptık” diye konuştu.

Gelişmişlik düzeyinin göstergesi

Mesajında kadınların, toplumun aynası ve gelişmişlik düzeyinin göstergesi olduğunu vurgulayan Yorgancılar, “Ne yazık ki, ne kadar geride kaldığımız; işsiz kalan kadınlarımızdan, dayak yiyen kadınlarımıza, tacize uğrayan çocuklarımızdan, erken yaşta evlendirilmek istenen kızlarımıza kadar birçok göstergede çok net görülmektedir.   Neredeyse 100 yıl önce 1 kişi bu duruma ulaşılmasın diye mücadeleden kaçınmazken, bugün tüm toplum olarak bizler hızla kadınlarımızın bu duruma sürüklenmesine engel olamıyoruz. Bizim için “Güçlü bir Türkiye” ne sadece ekonomisi ile ne de sadece askeri kuvvetleri ile güçlüdür. Bizim için Güçlü bir Türkiye, üreten bir ekonomi, düşmanlarını korkutan bir Ordu ve tabi ki, beşeri sermayesi ile yani ruhen ve bedenen sağlıklı, eğitimli, nitelikli, eşit haklara sahip insanı ile yani kadını ve erkeği ile birlikte güçlüdür. Ne tek başına kadın, ne tek başına erkek..” diyerek şunları söyledi: “Bu olumsuz tabloyu değiştirmek hepimizin sorumluluğundadır. Kadınlarımıza tanınan haklar lütuf değildir, gerekliliktir. Bu zihniyete ulaştığımız, bu birlikteliği sağladığımız takdirde, Güçlü bir Türkiye için hedeflerimizi gerçekleştirmek çok daha mümkündür. 2023’e doğru, kadınlarımıza hak ettikleri değeri gösterebilme temennisiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü içtenlikle kutluyorum.”


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.