Fark yaratmalısınız


19 Aralık 2016

 

İzmir Rotaract Kulübü, 2016 Meslek Hizmet Ödülü’nü Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’a verdi. Ödül töreninde konuşan EBSO Yönetim Kurulu başkanı Ender Yorgancılar, gençlere ‘fark yaratın’ çağrısında bulundu. Gençlerin 2017 faaliyetleri arasında yer alan ‘Atatürk’ü anlamak’ başlıklı projeye vurgu yapan Yorgancılar, “Türkiye’nin en fazla ihtiyacı olduğu konu başlığı bu. Atatürk’ü anlamak ve anlatmak. Onun düşünceleri Türkiye’ye değil, dünyada birçok ülkeye model oldu. Onu iyi anlamak ve anlatmak gerekiyor. Sizin en büyük yol göstericisiniz Atatürk’ün düşünce ve inkılaplarıdır.  Atatürk’ün çok güzel bir sözü var. Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Umutsuz olmayacağız. Geleceğin teminatı siz gençlersiniz.” dedi.

Kaya Prestige Oteli’nde gerçekleşen toplantıda gençlerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Yorgancılar, “Bizim en büyük avantajlarımızdan bir tanesi genç yaş grubuna sahip olmamız. Genç olmak bize ne kazandırıyor, çalışkanlık, girişimcilik, enerji kazandırıyor ama asıl önemli konu “eğitimli insan” diye konuştu. Gençlere başarının anahtarı olarak ‘fark yaratmayı’ gösteren Yorgancılar, “Aynı iş yerine başvurduğumuzda aynı soruyu sorduğumuzda ben fark yaratarak bir yanıt verirsem önceliğim olur. Dürüst olmak, çalışkan olmak sizi ayrıcalıklı kılmaz.  Zaten dürüst ve çalışkan olmak zorundayız. Ancak fark yaratmalıyız ki rakiplerimden, rakiplerimizden bir adım önde olabilelim. Bu düşünce ile çalışacaksınız. Vazgeçmeye başladınız mı kaybetmeye başlamışsınız demektir. Bunu unutmayın” dedi. Yorgancılar ayrıca toplantıdaki genç rotaractlar arasındaki dağılıma da dikkat çekti. Yorgancılar, “Aranızdaki dağılıma bakıyorum. Kızlarımızın sayısı daha çok. Bu tam olarak nüfusumuzun durumunu yansıtıyor. Sizin ortaya koyduğunuz bu tabloyu, bu resmi, parlamentoda, yerel yönetimlerde, camiamızdaki oda başkanlarında da görmek istiyoruz” dedi.

Gelişime odaklanmalısınız

2006 yılında dünyanın büyük firmaları arasında petrol ve enerji şirketlerinin yer aldığını, 2016 yılı verileri dikkate alındığında ise bilişim ve teknoloji firmalarının başı çektiğini vurgulayan Yorgancılar, “2020 yılında kritik düşünme öne çıkacak. Kim daha farklı sorun çözümü önerileri getirecek, onun önceliği olacak, sonuç odaklı kişiler öne çıkacak. İnsan yönetimi, koordinasyon, duygusal zeka, doğru düşünüp karar verme, uzlaşma ve bilişsel esneklik 2020’nin öne çıkan konuları olacak. Kendinizi bu yönde geliştirin” dedi. İşsizliğin panzehirinin girişimcilik olduğunu belirten Yorgancılar, Dünya ve Türkiye’den girişimcilik öykülerine yer verdiği konuşmasında gençlere, ‘sonuç odaklı çalışın’ önerisinde bulundu. Yorgancılar, “Başarı kolay mı? Buzdağının bir görünen kısmı, bir de görünmeyen kısmı var. Riskler, başarısızlık, odaklanma, sabır, hayal kırıklığı, fedakarlıklar, alışkanlıklar, çok çalışma gibi unsurlar insanların göremediği, buzdağının altında kalan kısımlar olarak dikkat çekiyor. Sabır, çok önemli, vazgeçmeyi düşündüğün an kaybedeceğin an belki, çünkü bir adım sonrası belki de başarıyı yakalayacağın nokta. Ama sabretmediğinizde başarıyı yakalamayabilirsiniz. İstediğin kadar düş ama ayağa kalkmayı bil. Uçamazsan koş, koşamazsan yürü, yürüyemezsen sürün ama ne yaparsan yap ilerlemek zorundasın. Hep ileri hep ileri gitmek durumundayız” diye konuştu. 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.