EBSO, mesleki yeterlilik sınavlarına aracı olacak


15 Ocak 2015

 

Sanayi ve sanayiciye verdiği hizmetlerin kalitesi ve standartları sürekli yükselten çalışmalarıyla öncü Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO),  bir ilke daha imza attı. Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve yetkilendirme yapmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYBEM) A.Ş.’nin Ankara dışında ilk mesleki yeterlilik sınavı EBSO işbirliğinde gerçekleştirildi. İzmir’de Kuryap İnş. Tur. San. A.Ş. firmasında çalışan personelin katılımı ile gerçekleşen sınavda başarılı olanlar  yasanın zorunlu hale getirdiği mesleki yeterlilik belgesine sahip olacak.

Konu ile ilgili bilgi veren EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 23 Nisan 2015 tarihli ve 6645 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile ülkemizde tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olma zorunluluğu getirildiğini belirterek, “Buna göre meslek lisesi, meslek yüksekokulu diploması ve mesleki eğitim merkezinden alınmış diplomalar dışındaki tüm belgeler geçerliliğini yitirdi. Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile ilk etapta 40 meslek dalında, mesleki yeterlilik belgesi olamayanlar çalışamayacak” dedi.

TOBB devreye girdi

Zorunluluk getirilen tüm mesleklerde Türk iş dünyasına mesleki yeterlilik ve belgelendirme hizmeti vermek üzere TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun girişimleriyle Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYBEM) A.Ş.’nin kurulduğunu ifade eden EBSO Başkanı Yorgancılar, “Yasa ile tanınan 1 yıllık geçiş süreci 25 mayıs 2016’da doluyor. Bu tarihten sonra mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişiler tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılamayacak.  Bakanlık tarafından yapılacak denetimlerde ve iş kazaları gibi istenmeyen durumlarda zor durumda kalınmaması için MYK belgelerinin ivedilikle alınması gerekiyor” diye konuştu.

Bu ihtiyacı tespit ederek EBSO ile MEYBEM A.Ş. arasında işbirliği gerçekleştirdiklerini kaydeden Yorgancılar, “Söz konusu işbirliği kapsamında EBSO, Ahşap Kalıpçı, Betonarme Demircisi, Betoncu, Duvarcı, İskele Kurulum Elemanı, Sıvacı, Asansör Bakım ve Onarımcısı, CNC Programcısı ve Metal Saç İşlemeci meslekleri için Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) sınavlarına aracı olacak.   Zorunluluk getirilen 40 meslek için sınav ücretlerinin tamamı devlet tarafından karşılanıyor. Hem işverenlerimizin, hem de çalışanlarımızın bu belgeyi alırken herhangi bir maddi gideri olmayacak” dedi. 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.