Çözüm İçin Doğru Bir Başlangıç


 

                                                                                                                                                                                                 26.07.2019

Küresel ticarette yaşanan daralma ve belirsizlikler dünya genelinde merkez bankalarını genişlemeci para politikasına yönlendirmiş, faiz indirimleri için uygun bir ortam oluşmuş, gelişmekte olan ekonomilerin nefes almalarına imkan tanımıştır.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin son açıklamasındaki “İmalat sanayi kötüleşiyor vurgusu” da ayrıca dikkatle değerlendirilmelidir.

İşte böyle bir süreçte; Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun 425 baz puanındaki indirimini oldukça önemsiyoruz.

Çünkü, sanayiciler olarak özellikle son 1,5 yıldır kurdan dolayı yüksek hammadde fiyatlarına, %108 oranında artan elektrik fiyatlarına, %92 oranında artan doğalgaz fiyatlarına maruz kalmışken, finansal temininde sorun yaşarken, yüksek faiz oranları bizim elimizi kolumuzu bağlamıştır.

Elbette ki, tek çözümün bu olmadığını biliyoruz. Ama çözüm için doğru bir başlangıç yapılmıştır. Bundan sonraki süreçte, bankalarımızdan da bu çözüme katkı koymalarını bekliyoruz.

Benzer şekilde, Hükümetimizden de küresel piyasalarda oluşan bu sürecin çok iyi değerlendirilerek, kapanan cari açığımızı avantaja çevirecek, katma değerli üretim ve ihracat odaklı, yatırım iştahını artıracak yeni bir büyüme modelini hızla hayata geçirmesini bekliyoruz.

Türkiye’nin sürdürülebilir geleceği kurulacak bu modelde, yaratılacak yeni bir heyecandadır.

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.