Çek Yasası’nda düzenleme yeni mağduriyetlere neden olmasın


24 Haziran 2016

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, iş dünyası olarak, yıllardır karşılıksız çekten dolayı yaşadıkları sıkıntıları ifade etmeye çalışarak, çeke yeniden itibarının kazandırılmasının piyasalar açısından önemine dikkat çekti. Bu konuda yapılması planlanan düzenlemelerin yeni mağduriyetlere yol açmaması gerektiğinde dikkat çeken Yorgancılar,  “Yeni düzenlemede ticareti tamamen çek ile yapan sektörlerimizin olduğu dikkate alınarak, alacaklıyı koruyacak tedbirlerin yeniden değerlendirilmesinde fayda var” dedi.

Bugüne kadar; yasal eksiklikler, ekonomide yavaşlama ve maalesef her geçen gün daha da zayıflayan ticari ahlakın; dürüst, kayıtlı çalışan girişimcilere bedel ödettiğini ve yapanın yanına kar kaldığı bir sistemin kendiliğinden oluştuğunu kaydeden Yorgancılar, “Buna küresel piyasalardaki gel-git’ler ve rekabetin zorlaşmasını da eklediğimizde, en önemli ödeme aracı olan karşılıksız çek, haksız rekabete neden olan konularımızın başında gelmektedir” diye konuştu. Bu yönde yıllardır iyi niyetli uygulanan yöntemlerin ne yazık ki istenen etkiyi veremediğini ifade eden Yorgancılar, “Kare kodlu çek uygulaması ile birlikte, yeniden karşılıksız çeke hapis cezası geleceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Yeni düzenlemeye göre; karşılıksız çek miktarından az olmamak üzere önce adli para cezası, ardından da ödenmeyen çek için 1 ile 6 ay arasında hapis cezasının verilecek olması ve bu cezanın da ertelenmemesinin caydırıcı olmasını ümit ediyoruz” dedi.

Konuyla ilgili önerileri arz ettik

İş dünyası olarak yeni düzenlemede alacaklının yine alacağını tahsil edemeyerek mağduriyetinin devam edeceği endişesini taşıdıklarını dile getiren Yorgancılar şunları söyledi, “Bildiğiniz gibi Türk Ceza Kanunu’nun 52. maddesine göre adli para cezaları devlet hazinesine ödenir. Bu nokta, Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız ile TOBB Başkanımız nezdinde yapmış olduğumuz girişimde de konuyla ilgili önerilerimizi arz ettik. Biz, çek sahibine borcun intikal ettirilmesini istiyoruz. Bu yapılamıyorsa; söz konusu mağduriyeti gidermek amacıyla, alacağı kalan çek alacaklısının alacağı kadar tutarının devlete ödeyeceği, vergi, SGK primi gibi yükümlülüklerinden düşürülmesi veya vergi iadesi gibi ödenebilmesidir. Bu şekilde gerçek hakkaniyetin sağlanacağı inancındayız. Ticareti tamamen çek ile yapan sektörlerimizin olduğu dikkate alınarak, alacaklıyı koruyacak tedbirlerin yeniden değerlendirilmesinde fayda olacaktır. Bugün Batıda doğrudan borç ödeme sistemi var ve sigorta sistemi çalışmaktadır. Böyle bir sistemin Türkiye’de bulunmamasının eksikliğini en çok bizler çekmekteyiz. O nedenle de önerilerimizin dikkate alınmasını talep ediyoruz."


YKB - Diğer Konuşmalar


Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.