Bölgemiz yenilenebilir enerjide üs olma yolunda


19 Kasım 2015

 

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımlarına yönelik teşvik düzenlemesinin Ege Bölgesi’ni yenilenebilir enerji üssü haline getirecek önemli bir adım olduğunu söyledi. Yorgancılar, “Potansiyelimizin çok yüksek olduğu yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi gibi atılımlar, kentimiz ve Ege Bölgesi adına ciddi kazanımlar sağlayacaktır. Avrupa Birliği’nin yenilenebilir enerji ile ilgili çok önemli fonları bulunmaktadır. Bu karar ve söz konusu fonların da değerlendirilmesi ile Ege Bölgesi’nin yenilenebilir enerjinin üssü haline gelebileceği inancı içindeyiz” dedi.

 

Bugüne kadar; İzmir başta olmak üzere bölgemizde son yıllarda dikkat çekici gelişmeler olmakla birlikte hala gelişime açık alanlar ve ciddi bir atıl potansiyelin mevcut olduğunu belirten Yorgancılar, bu potansiyelin doğru alanlarda kullanılması gerektiği yönünde talepleri olduğunu hatırlattı. Yorgancılar, “Bu amaçla da teşvik sisteminin haksız rekabete neden olan maddelerinde değişiklik önerilerimizi her platformda ifade etmekteyiz. Ekonomi Bakanlığımızın bu hususta çalıştığını biliyor ve takibini yapıyoruz. Bizler, özellikle Öncelikli Yatırım Alanı olarak belirlenen başlıkta İzmir’in aldığı payın çok az olduğunu ve bu alanda sektörel açıdan zenginleştirilmesini ifade etmiştik. Özellikle de, “bölge farkı gözetilmeksizin tüm OSB’lerde, yenilenebilir enerji kaynaklı enerji üretim tesislerinde kullanılmak üzere, cihaz, makina ve teçhizat üretimi yapacak yerli ve yabancı yatırımlar öncelikli yatırımlar kapsamında teşvik edilmelidir” şeklinde girişimlerimiz olmuştu” diye konuştu.

Resmi Gazete’de yayınlandı

Beklenen müjdenin 19 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de; “yenilenebilir enerji üretimine yönelik türbin ve jeneratör imalatı ile rüzgar enerjisi üretiminde kullanılan kanat imalatı yatırımlarının 5. Bölge desteklerine dahil edildiği” yönündeki düzenleme ile geldiğini ifade eden Yorgancılar, “Ayrıca yayınlanan tebliğ ile hidroelektrikle birlikte güneş enerjisi panelleri ve pillerinin desteklenmesinden memnuniyet duyduk. Geleceği belirleyecek sektörlerin başında gelen enerjide ithalatçı bir ülke olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarımızın etkin kullanımı ve bu tür yerli üretime ilişkin adımların atılmasını çok önemsiyor, emeği geçen herkese başta Ekonomi Bakanlığımıza ve Hükümetimize Ege Bölgesi Sanayi Odası adına teşekkürlerimi sunuyorum. Organize Sanayi Bölgelerimiz de tecrübe ve altyapıları ile bu yatırımlara hazırdır” dedi. 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.