31.07.2019 TOBB MEYBEM - MAHİR ELLER SERTİFİKA TÖRENİ


 

Sayın Valim,

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin Sayın Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz,

Değerli Katılımcılar,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Ege Bölgesi Sanayi Odası ve MEYBEM Yönetim Kurulu adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Mahir Eller ve TOBB MEYBEM Sertifika Töreni’nimize nazik katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Odamıza, Güzel İzmir’imize hoş geldiniz.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde başlatılan, Avrupa Birliği finansmanında hayata geçen "Mahir Eller Projesi" 12 ilimizde yürütülmekte olup, İzmir’de de Odamız tarafından koordine edilmektedir.

Söz konusu Proje kapsamında; 30 bin kişiye anket yapılarak mesleki yetkinliklerin belirlenmesi, 20 bin kişinin mesleki yeterlilik sınavlarına alınması ve 15 bin kişinin belge almaya hak kazanarak, iş dünyasına katkı sağlaması hedeflenmektedir.

Eğitimini almış, nitelikli, belgeli işgücü istihdamı, daha kaliteli ürün ve hizmet üretmek açısından biz işverenler için de tercih sebebidir.

Odamız tarafından yürütülen proje sürecinde; kısa zamanda idari kapasitemizi tamamlayarak, Oda üyelerimize anketler uyguladık ve İzmir’in beceri ve yetkinlik haritasını çıkardık.

Geçtiğimiz aylarda sınav ve belgelendirme süreçlerimizi başlatarak,

  • EBSO üyesi sanayi kuruluşlarımız için; vinç operatörlüğü, makine bakımcı ve çelik kaynakçısı mesleki yeterlilik sınavlarını,
  • Büyükşehir Belediyemizin metro ve tramvay sürücülerine yönelik yeterlilik sınavlarını tamamladık.

Burada altını çizmek istediğim bir husus var:

Kadınlarımızın istihdamını önemseyen biri olarak, kadın dostu İzmirimizin bu proje ile bir ilke imza atmasından ayrıca mutluluk duydum.

Büyükşehir Belediyemizin işbirliğinde, kadın tren sürücü adaylarımızın sınavlara katılımını sağladık ve Türkiye’de en fazla sayıda belgeli kadın tren sürücüsüne sahip il ünvanını aldık. Toplamda 20 tren sürücüsünün 14’ünü pozitif ayrımcılıktan yana kullandık ve bugün belgelerini takdim edeceğiz.

Yine, İzmir özelinde, proje kapsamında; “Kent içi Raylı Sistemler Katener Bakım Elemanı” ve “Kent İçi Raylı Sistemler Trafik Kontrolörü” meslek gruplarında belgelendirme yapan ilk il İzmir oldu.

Değerli Katılımcılar,

Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği açıkları gözetilerek; 2015 yılında tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirilmiş, belgesiz çalışanı olan işletmelere cezai yaptırım uygulanmasına geçilmişti.

Bu kapsamda, konunun hassasiyetini dikkate alan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz tarafından, 2015 yılında TOBB MEYBEM kuruldu.

81 il ve 160 ilçede bulunan Oda ve Borsalarımız vasıtasıyla mesleki yeterlilik ve belgelendirme hizmetini tabana yaymakta ve sınavlar sonucunda başarılı olan kişilere “Mesleki Yeterlilik Belgesi” vermekteyiz.

Başta, Metal, Otomotiv, İnşaat, Makine, Asansör ve Ticaret sektörleri olmak üzere, toplam 44 farklı mesleği portföyümüze kattık.

78 ilde 40 bin adayımız, mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazandı.

Böylece, hem mesleki standartların yükseltilmesine, hem de hak edenlerin mesleği yapmasına imkan tanıdık.

MEYBEM olarak aynı anlayışla yeni hedefimiz; KOBİ’lere sağlıklı bilgilendirmeyi sağlayacak, KOBİ danışmanlığı ve proje yönetimi mesleklerinde belgelendirme hizmeti sunmaktır.

Biliyorsunuz, TÜBİTAK, KOSGEB, Avrupa Birliği başta olmak üzere pek çok kurum ve Bakanlık, dönemsel destek ve hibeler sunuyor.

KOBİ’ler bu desteklere ilişkin süreçleri, belgeleri takip edebilmek için çantacı diye tabir edilen yetkin olmayan kişilerle çalışmak zorunda kalıyor.

Buradaki mağduriyetin önüne geçebilmek için, MEYBEM olarak bir kez daha elimizi taşın altına koyduk ve koymaya devam edeceğiz.

Bizlere bu süreçte her türlü desteği veren TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na sağladıkları katkıdan dolayı, huzurlarınızda bir kez daha şükranlarımızı iletiyorum.

Bir insanın en faydalısı, bir başka insana faydası olandır. Mahir Eller Projesi kapsamında da, fayda sağladığına inandığımız 144 çalışanımız belge almaya hak kazanmıştır.

Kendilerini kutluyor, aldıkları belgelerin hayırlı olmasını temenni ederek, konuşmamı burada tamamlamak istiyorum.

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.