27.11.2014 YÖNETİM KURULLARI ORTAK TOPLANTISI


YÖNETİM KURULLARI ORTAK TOPLANTISI 

27.11.2014/Menemen TO

Sayın Başkanım,

Sayın İl ve ilçe Oda ve Borsa Başkanlarım,

Değerli Katılımcılar,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri şahsım ve Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına, sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 2014 yılının son toplantısına ev sahipliği yapan Menemen Ticaret Odamızın Sayın Başkanına da nazik ev sahipliği için teşekkürlerimi sunuyorum.

2014 yılını da bitirmek üzereyiz. Bu süreçte; gerek ulusal, gerekse de küresel boyutta yoğun bir gündemi takip etmeye gayret ettik, etmeye de devam ediyoruz.

Siyasetten, sınırdaki çatışmalara, iç güvenliğimizden ekonomiye kadar oldukça önemli ve hassas başlıkların yönlendirdiği bir yılı geride bırakıyoruz.

Yeni hükümetin kurulmasıyla birlikte, açıklanan ekonomik dönüşüm ve yapısal reform politikalarından büyük memnuniyet duyduk. Türkiye’de uzun bir süredir, ekonomi siyasetin gölgesinde kalmakta idi.

Küresel ekonomideki gelişmeler, böyle bir lüksümüzün olmadığını bize her seferinde göstermiştir.

Son 6 aydır, başta Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan olmak üzere, Sn. Nihat Zeybekci ve Sn. Fikri Işık bakanlarımız tarafından üretimin önündeki engellerin dile getiriliyor olması bugün çok önemlidir. HÜKÜMETİMİZİN üretime odaklanan mesajlar vermesini çok önemsiyoruz.

İVEDİLİKLE «YENİ BİR SANAYİ-ÜRETİM HİKAYESİNİN VE HEYECANININ HAYATA GEÇİRİLMESİNE” İHTİYACIMIZ VARDIR. Çünkü “üretim yoksa kalkınmak hayaldir” diyoruz.

Bizler her platformda uzun bir zamandır yapısal reformların önemine vurgu yaparak, yapılması gerekenleri alt alta yazarak paylaştık.

TÜRKİYE-YUNANİSTAN İŞ FORUMU

Bakınız geçen hafta İzmir’de Ekonomi Bakanımızın da katılımlarıyla çok başarılı bir Türkiye-Yunanistan İş Forumu gerçekleştirdik. Foruma katılan Yunanlı Bakanın özellikle, yaptıkları reformlarla ilgili sözleri çok önemliydi. Maliyetleri ve ücretleri nasıl indirdiklerini anlattı. Bugün küresel ekonomideki gelişmeler reform yapmayı gerektirmektedir. Çünkü; HIZLI BALIK olan ülkeler bir adım öne geçecekler. O yüzden bizim de reformlara yönelmemiz kaçınılmazdır. Açıklanan yapısal dönüşüm reformlarının bir an evvel eyleme geçilmesini bu anlamda çok önemsiyoruz. Biz ülke olarak zenginleşmek, kalkınmak istiyorsak, mikro reformları asla ajandamızdan çıkarmamalıyız.

SANAYİ BAKANI KATILIMLI TOPLANTI

Sanayi Bakanımız Sn. Fikri Işık’ın katılımları ile Odamızda gerçekleştirdiğimiz toplantıda da özellikle bu konuya değindik ve reform gerektiren sanayicinin üzerindeki yükleri ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştık.

Biz bu yükleri 5 başlık altında topladık.

  1. Doğrudan yükler
  2. Dolaylı yükler
  3. Yasalardan kaynaklı yükler (Kanun, BKK, yönetmelik, tebliğ vs.)
  4. İdari uygulamalardan kaynaklı yükler
  5. Psikolojik yükler

Üretim kesintisiz devam ettiği sürece, ihracat da istihdam da mümkün olabilecektir.

Ancak bugün, sanayi üretimimiz ve ihracat hacmimiz istediğimiz boyutta olmamakla birlikte işsizlik oranı çift haneye ulaşırken, enflasyon da çift haneye doğru ilerlemektedir. Diğer yandan petroldeki düşüşün de etkisiyle cari açığımız azalmaktadır.

Özellikle Türkiye genelinin üstünde %15,4’lük bir oranda işsizliğe sahip İzmir gibi illerimizin istihdam desteği görmesi gerektiğini buradan da bir kez daha ifade etmek isterim.

Uluslararası kuruluşlar tarafından da Türkiye’ye dair çeşitli uyarılar yapılmaktadır.

JP Morgan 2015 raporunda; Türkiye ve Polonya için 'ağırlığını artır', tavsiyelerini korumuş,

Standard & Poor's Türkiye'nin BB+ olan notunu ve kredi görünümünü 'negatif'te korumuş ve Türkiye'nin 2015 yılında ciddi oranda dış finansmana ihtiyaç duyacak olmasından kaynaklanan aşağı yönlü risklere yönelik görüşünü yansıtmıştır.

IMF de açıkladığı raporda; ekonomiye ilişkin dengesizliklerin riskleri artırarak, büyüme potansiyelini sınırladığına dikkat çekmiş ve "dikkatlice sıralanmış makroekonomik politikalar ve yapısal reformlar" yapılması gereğinin altı çizilmiştir.

Son olarak şunu ifade etmek isterim ki; bu tür raporlar uyarıcı olması anlamında önemlidir. 2015’ten bizim en öncelikli beklentimiz küresel refahı riske eden ekonomik, çevresel ve politik tehditlerin ortadan kaldırılması, kalıcı barış girişimlerine odaklanılması ve tabii ki ekonominin siyasetin gölgesinde kalmasına izin verilmemesidir.

Özellikle kalkınma ve dönüşüm programları kapsamında açıklanmış olan hedeflerin vakit kaybetmeksizin uygulamaya başlanması, 2015 ve sonrasını garanti altına almamızı da sağlayacaktır.

Saygılarımla,

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.