26.03.2014 CHP İZMİR BÜYÜKEŞHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SAYIN AZİZ KOCAOĞLU İLE ÜYE TOPLANTISI


AZİZ KOCAOĞLU KATILIMLI TOPLANTI
26 Mart 2014 
 

Değerli Üyelerimiz,
Basının Kıymetli Temsilcileri,
 
Yönetim Kurulumuz adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün aramızda, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak bulunan Sayın Başkana hoş geldiniz diyor, bizlerle paylaşacağı projeler için teşekkürlerimi sunuyorum. 
 
Sayın Başkan, Odamızın ve üyelerimizin konularına yasalar çerçevesinde her zaman çözüm odaklı yaklaşan, birlikte hareket etme kültürünü benimseyen bir anlayış ortaya koymuştur.
Ancak, mevzuatlara aykırı veya sakınca doğuracak nitelikteki durumlar için asla yakinimdir ayrıcalığını kullanmayan bir karaktere de sahiptir.  Sizlerin de gayet iyi bildiği gibi, kararlarını verirken, önceliği yasalar ve İzmir’in geleceği olmuştur. 
 
Diğer yandan, İzmir için belki bürokrasi kaynaklı, belki başka nedenlerden dolayı adımların geç atılmış olmasından İzmir’li olarak üzüntü duyduğumuzu da açıkça ifade etmek isterim. Yeterince zaman kaybedilmiştir.
Sayın Başkanın dikkatine sunmak istediğim ve çok beğendiğim bir sözü paylaşmak istiyorum. Amerika’da, sanayi devriminin lokomotifi sayılan bir işadamının mezarında şu söz yazar: “Burada yatan adam, kendinden akıllı insanlarla çalışırdı.” 
 
İzmir için hep daha iyiyi, hep daha güzelini istediğimiz için artık İzmir’in gelişimine engel olan ne varsa sil baştan yapma zamanıdır diye düşünmekteyim.

Sayın Başkan,

Öncelikle, İzmir’e bugüne kadar katkılarınız için teşekkürlerimizi sunuyorum. Belediyenin kurduğu atık tesisten, işlettiği hastaneye, halka inen projelerden, İzmir’in gelecek vizyonuna hizmet eden projelere kadar önemli adımlar atılmıştır.

Bundan sonrası için İzmir’e dair, bazı önceliklerimizi ve sorularımı paylaşmak istiyorum:     

Kentsel dönüşümünü tamamlamış, Çandarlı Limanı projesi ile şehirlerarası otoyol ve hızlı tren bağlantılarını yapmış, turizmde özlenen cazibesini yakalamış bir İzmir, Demiryollarının OSB’ler ile bağlantılarını kuran, yurtdışı direkt uçuşları gerçekleştiren İzmir, yenilenebilir enerji kaynakları ile Türkiye’ye örnek bir şehir olamaz mı?

İzmir’in serbest şehir olması ve gıda merkezine dönüşmesi mümkün mü?

Teşvik ile ilgili sıkıntılarımız zaten malumunuz. Son olarak; Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci ile OSB başkanlarımızın da katılımıyla Odamızda gerçekleştirdiğimiz özel bir toplantıda, konuyu detayları ile anlattık. Kendisi de görüşlerimizi onaylayarak ilgili bakan ve bürokratların katılımı ile çözüm odaklı bir toplantı yapma teklifinde bulundu. Ümit ederiz ki, yakın zamanda teşvik sistemi yenilenerek, yaratılan haksız rekabet giderilir.
İzmir için bundan sonraki sürecin adeta bir atılım dönemi olmasını diliyor ve artık İzmir geriliyor mu? İzmir yıllardır yerinde sayıyor, İzmir’de taş üstüne taş yapılmıyor gibi söylemleri geride bıraktıracak gelişmelerin olmasını arzu ediyoruz.
Fransa’da akla ilk Paris geliyorsa, İngiltere Londra ile anılıyorsa, kuşkusuz Türkiye’de de İstanbul’un cazibe merkezi olması kadar doğal bir şey olamaz. İkinci bir şehir her zaman geri planda kalmaktadır.
  
Hem potansiyeli, hem aktarılan kaynakları, hem de doğal ve kültürel özellikleri İstanbul’u öne çıkarmaktadır. Tıpkı Paris ve Londra’da olduğu gibi.

Bugün İzmir vergi gelirlerinin %11’ini, İstanbul %43’ünü karşılıyor. Ancak, benzer şekilde İstanbul kamu yatırım tahsislerinden de İzmir’e karşılık 1’e 5 alıyor. Bu da dikkatlerden kaçmamalıdır.
 
Biz inanıyoruz ki,  bundan sonrasına dair temennilerimiz gerçekleştiğinde İzmir’in bir dünya şehri olmaması için bir neden yoktur. 

O nedenle de, İzmir için atılan her bir adımı çok önemsiyor ve başlatılan projelerin de her kim seçilirse seçilsin bir an evvel tamamlanması için gereken gayretin gösterilmesini diliyoruz.
Başarılı bir seçim geçirmemizi diliyor, şimdiden sonuç ne olursa olsun güzel İzmirimizi yönetmeye talip olan tüm parti adaylarımıza istekleri ve gayretleri için teşekkürlerimizi sunarak, bol şans temennilerimizi iletiyoruz. 

Saygılarımla,
 

Ender YORGANCILAR
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.