25.12.2014 EBSO 2013 ÇEVRE ÖDÜL TÖRENİ


 

2013 YILI ÇEVRE ÖDÜL TÖRENİ

25.12.2014

 

Sayın Valim,

Sayın Belediye Başkanım,

Sayın Bakan Yardımcılarım,

Değerli Sanayiciler ve Basın Mensupları,

 

Odamız 2013 yılı Çevre Ödül Törenine Onur verdiğiniz için teşekkür ediyor, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bilindiği üzere kalkınmanın temellerinden biri olan ve istihdam yaratan sanayinin ülke ekonomisindeki yeri tartışılamaz.

Sanayi açısından bakıldığında; “ÇEVRE” konusu her geçen gün daha çok gündeme gelen, yeni düzenlemeler ile uyum çalışmaları süratle devam eden ve gündemden neredeyse hiç düşmeyen bir konu haline gelmiştir.

İşte bu sebeple Odamız yıllardır çevre konusunu üst düzeyde ele almış ve üzerine düşen sorumluluklar dışında çevre bilincini hem kurumsal olarak benimsemiş hem de üyelerimizi bilgilendirip, ödüllendirmiştir.

Yönetim Kurulumuzun yaptığı faaliyetler içinde büyük bir payı çevre konusu almaktadır. Bu bakış açısıyla birçok çalışma yapılmış, çevre ile ilgili çeşitli konularda ilgili makamlara birçok görüş ve öneriler sunulmuştur.

Ege Bölgesi Sanayi Odası, sanayi yoluyla kalkınma hedefine yürürken çevreyi korumanın çok önemli olduğunu her fırsatta dile getirmekte ve bu bilinçle hareket etmektedir.

EBSO bu farkındalıkla, bir yandan sanayinin gelişimini hedeflerken bir yandan da çevresel değerleri en üst seviyede tutmaktadır.

Bu amaçla; bünyesinde yıllardır aktif olarak faaliyette olan Çevre Çalışma Grubu aracılığıyla çalışmalarını sürdürmeyi, ilgili tüm taraflar arasında iletişim ve işbirliği platformu oluşturmayı sağlamış, projeler geliştirmiş ve yürütmüştür. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalarımız kamuoyunda büyük takdir toplamaktadır.

Odamızın 2012 yılında Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Çevre Hizmet Ödülleri kapsamında Türkiye ölçeğinde çevre ödülü almaya layık görülmesi bunun en güzel örneğidir.

“Çevre” ile ilgili çalışmalarımızın taçlandırıldığı bu ödül sonrasında Odamızın çevre ile ilgili çalışmaları ivme kazanmıştır.

Bugün burada çevre açısından başarılı çalışmaları olan sanayi tesislerini teşvik etmeyi ve ödüllendirmeyi amaçladığımız Çevre Ödül Yarışması’nın ödülleri vermek üzere bir aradayız.

EBSO Çevre Ödül Yarışması’nda ödül kategorileri şöyledir:

  • Çevre Dostu Sanayi Tesisi

  • Çevre Dostu Proje

Birazdan, bu iki ödül kategorilerinde saha ziyaretine hak kazanan firmaların kısa tanıtım filmlerini izleyeceğiz.

Çevre Ödül Yarışması, başvuru aşamasından ödül törenine kadar uzanan ve emek içeren bir süreç. Bu kapsamda, başta Sayın Jüri üyelerimiz olmak üzere Çevre Çalışma Grubu’na ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Kıymetli Konuklar,

Ödül vermek bir semboldür. Ödül vermek çevreye verilen değer ve önemin göstergesidir. Aynı zamanda bu ödülleri alanlar için önemli bir başarıdır. Tüm dünya çevre dostu üretim ürünlerini ve çevreci dostu üreticileri takdir ve teşvik etmektedir.

Bu kapsamda, ödüle layık görülen firmalarımızı içtenlikle kutluyor, diğer katılımcılarımıza da ilgi ve başvurularından ötürü teşekkür ediyor ve saygılarımı sunuyorum.

Saygılarımla,

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.