24.03.2014 İZMİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE SERBEST BÖLGELER PLATFORMU IV. TOPLANTISI


İZMİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE SERBEST BÖLGELER PLATFORMU IV. TOPLANTISI
24.03.2014-ESBAŞ

Değerli Başkanlar,

 
Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün toplantımıza evsahipliği yapan ESBAŞ nezdinde teşekkürlerimizi sunuyorum.

Dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz toplantıya katılımlarınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Konularımızın görüşülmesi noktasında önerilen gündem maddelerini sadece OSB veya serbest bölge özelinde bakmadığımızı, İzmir’in ve ülke ekonomisinin geleceği açısından da değerlendirdiğimizi hatırlatmak isterim. O nedenle de, önemli ve özel bir platform oluşturduğumuz inancındayım.

Yılın ilk toplantısı ve Mart ayını gerek vatandaş olarak, gerek iş dünyası olarak ve gerekse ülke özelinde yaşanılan gündemlerden dolayı, yorgun ve endişeli bir şekilde tamamlıyoruz.

Kuşkusuz, umudumuzu içimizde hep taşıyoruz. Ancak gerek küresel yapıdaki, gerekse ülkemizdeki gelişmeler geleceğe dair tedirginlik yaratmıştır. 


Siyasi tansiyonun oldukça yükseldiği, toplumsal baskıların arttığı ve en önemlisi de ötekileştirmenin giderek güçlendiği bir süreçten geçmekteyiz. Dileğimiz hafta sonu gerçekleştirilecek yerel seçimlerin ardından tüm bu yaşadıklarımızın geride kalmasıdır.

Çünkü, odaklanmamız gereken konularımız, giderilmesi gereken kırılganlıklarımız var. Kendi içimize kapanıp, çatışmanın zamanı değil. Üretime, ihracata, yatırıma odaklanmamız gerekmektedir. En azından biz, elimizden geldiğince bunu yapmaya gayret ediyoruz. Bugün burada sizlerin olması da sizlerin gayretini göstermektedir.

Bu anlam, ümit ediyorum ki, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci ile Perşembe günü gerçekleştirdiğimiz toplantı OSB’lerimiz için, İzmir için güzel sonuçlar doğuracaktır. Buna ihtiyacımız var.

Bugün Türkiye’de işsizlik oranı çift haneye ulaşmış durumda. Özel sektörün borcu en büyük risklerimiz arasında. Yabancı sermaye çıkışları devam etmekte, ülkemizin risk primi artmakta, nereye gideceği belli olmayan kurlarla maliyetlerimiz hızla artmaktadır. Cari açık başta olmak üzere birçok kriterden dolayı kırılgan ekonomiler arasında yer almaktayız. Hukuku yok sayarak, özgürlükleri kısıtlama yoluna giderek, üçüncü dünya ülkesi gibi davranmaktayız.  

O nedenle de, iyi şeyler duymaya, somut adımlar atmaya ve verimli sonuçlar almaya gerçekten çok ihtiyaç duymaktayız.
 
Bu nedenle de, İzmir için atılan her bir adımı çok önemsiyor ve hafta sonu gerçekleştirilecek yerel seçimlerde de her kim seçilirse seçilsin, başlatılan projelerin de bir an evvel tamamlanması için gereken gayretin gösterilmesini diliyoruz.

Saygılarımla,
 

Ender YORGANCILAR
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.