23.12.2020 BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI TOPLANTISI


Sayın Vergi Dairesi Başkanım,

Sayın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürüm,

Değerli Bürokratlar,

Çok Kıymetli Üyelerimiz,

Ege Bölgesi Sanayi Odası ve şahsım adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

 “7256 Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un uygulamalarına ilişkin bilgilendirme toplantısına hoş geldiniz.

Vergi Dairesi Başkanı Sn. Ömer ALANLI’ya ve Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürümüz Sayın Ekrem GÜLCEMAL’e nazik katılımlarından ve işbirliğinden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum.

Pandemi sürecinin başından bu yana, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu Başkanlığında ilgili Bakanlarımızla mütemadiyen online toplantılar gerçekleştirdik. Yüz yüze veya online ortamda Bakanlarımızı Meclis üyelerimizle buluşturduk. Üyelerimizin konularını içeren dosyaları kendilerine takdim ettik.

Son olarak Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımı ile gerçekleşen sınırlı sayıda katılımcının olduğu toplantıya katıldım. Ve her birinde üyelerimizin yaşadığı konuları bire bir aktarma fırsatım oldu.

Her buluşmada bugün toplantımıza vesile olan konular da dile getirildi. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ve bu tür düzenlemeler sürecin bir zorunluluğu haline gelmiştir.

Biliyoruz ki, bugün belirli sektörlerin dışında tüm sektörlerde faaliyet gösteren firmalarımız ciddi bir gelir kaybına uğramıştır. Evet ilk etapta borçlar ötelendi ama mücbir sebep kapsamına dahil edilen sektörler sınırlı idi.

Üstelik, piyasada talep istenilene seviyeye henüz ulaşmamışken, yeni dönemin borçları, kur maliyeti, finansman maliyeti, hammadde maliyeti derken, üretimin sürdürülebilirliği risk altına girmiştir.

TOBB aidatları, SGK prim borçları ve KOSGEB ödemeleri gibi kamu alacaklarıyla, vergiler ve cezaları ile gecikme faizlerinin yeniden yapılandırılmasına yönelik yasal düzenleme sağlayan Yasa, önemli bir imkandır. 31 Aralık tarihine kadar da başvuruda bulunulması gerekmektedir. Detaylar sizlere sunulacak.

Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Ancak, belirtmekte fayda görmekteyim ki, kapsamın biraz daha genişletilmesinde fayda vardı. Olağanüstü dönemlerde sınırlı kalan düzenlemeler, toparlanmayı da sınırlı bırakacaktır.

Yapılandırma, 2020 yılı Ağustos ayı ve önceki aylara ilişkin alacakları kapsamaktadır. Oysa üyelerimizin, benzer şekilde Eylül’den itibaren de sıkıntıları devam etmektedir. Şimdi de ihracatınızın yarısını gerçekleştirdiğimiz Avrupa ülkelerinde virüsün mutasyona uğradığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Böyle bir ortamda ticareti diri tutmak, maliyetleri karşılamak oldukça zorlaşmıştır.

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Konuşmamı tamamlarken, sizlere duyurusunu da çıktığımız bir hususun altını çizmek isterim.

Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı kapsamı dışında kalıp, pandemi döneminde ücretsiz izne çıkarılan çalışanlarınız için nakdi ücret desteğinden mutlaka faydalanmanızı ve çalışanlarınız adına sizlerin sistem üzerinden başvuru yapacağını hatırlatmak isterim.

Verimli bir toplantı olması dileği ile sağlıklı günler diliyorum.

 

Saygılarımla,

Ender YORGANCILAR

Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.