23.10.2015 EBSO MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI


MESLEK KOMİTELERİ ORTAK TOPLANTISI

Sayın KOSGEB Başkanım,

Değerli Meslek Komiteleri Üyelerimiz,

Sizleri şahsım ve Yönetim Kurulum adına, sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Yasal olarak yılda iki kez yapmak zorunda olduğumuz Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nın ikincisine hoş geldiniz.

KOSGEB Başkanı Sn. Recep BİÇER’e nazik katılımlarından ötürü çok teşekkür ediyoruz. Sayın Başkan bugün bizlere detaylı olarak destekler hakkında bilgi vererek, sizlerin de sorularını yanıtlayacak. O nedenle ben, kısa bir konuşma yaparak sözü Sn. Başkana bırakacağım.

Öncelikle ülkemizi yasa boğan Ankara katliamı ile başlamak istiyorum. Son aylarda ülkemizin üzerindeki kara bulutlar ne yazık ki dağılmamakla birlikte artmaya devam etmektedir. Her gün şehit haberlerine uyanan mutsuz bir topluma doğru hızla yol alıyoruz.

Cumhuriyet tarihimizin en kanlı terör eylemi ile 100’ü aşkın vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüzlerce vatandaşımızın yaralandığı patlamada, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Yüreğimiz yanıyor ama elimizden çok fazla bir şey gelmiyor.

Gencecik evlatlarımız, vatanı canları pahasına korumaya devam ederken, şu an Bölgede sıcak çatışmaların sürdüğünü de biliyoruz. Allah her birinin yardımcısı olsun. Şehit mertebesine ulaşan evlatlarımıza Allahtan rahmet ailelerine ve ulusumuza başsağlığı diliyorum. Ama artık bu son olsun istiyoruz.

Aylardır sadece şehitlerimiz için ağlıyor, sadece siyaset konuşuyoruz. Gerçekten çok yorulduk ve gerçekten de ne ülkemiz ne de halkımız bu acıları hak etmemektedir.

Belki de en acısı da bizi biz yapan değerlerimizi her geçen gün kaybediyor olmamızdır.

Birlik ve beraberliğimiz giderek zayıflamaktadır. Öyle ki acılarımız bile bizi birleştiremiyor. 3 gün yas ilan edilmiş bir acı olayda dahi siyasi liderlerimiz, el ele verip aynı karede yer alamıyor. Oysa ki, AB’nin Ankara büyükelçileri bir araya gelerek, bizim acımıza ortak olabiliyorlar. SLAYT 1

4 farklı kare ve yorumu sizlere bırakıyorum.

Acılarımızda birleşemediğimiz gibi, sevinçlerimizde de bir olamıyoruz. Aksine ayrışıyoruz. Nobel Ödülü’nü alan Sn. Prof. Dr. Aziz Sancar’ın başarısı ile değil, etnik kimliği ile ilgilenen bir topluma dönüştük.

Bir an evvel silkelenip, kendimize gelmemiz gerekmektedir. Zira önümüzdeki yol çok uzun ve çok meşakkatlidir. Bu yolda, sen ben ayrımı ile yürümemiz mümkün değildir.

O nedenle de, önümüzdeki 1 Kasım seçimlerinin milad olmasını gönülden diliyorum. Siz değerli üyelerimizin ve halkımızın da bu seçimlerde demokratik hak ve sorumluluklarını yerine getireceği inancındayım.

Çünkü bizler artık belirsizliğin bir an evvel ortadan kalkmasını istiyoruz. Bir an evvel aklımızdaki yatırımları hayata geçirmek istiyoruz. Türkiye’nin yurtdışındaki zayıflayan imajının düzelmesini arzu ediyoruz. Kurulacak Hükümetimizle, aylardır gündemin dışında kalan ekonomiyi konuşmak istiyoruz.  Evlatlarımız ölmesin, yeniden huzur ve barış dolu günlerimiz olsun istiyoruz. Yani önümüzü görmek istiyoruz.

Aslında, birlik ve beraberliğimizi yeniden sağladığımızda, güveni yeniden tesis ettiğimizde, düne kadar birlikte yaşadığımız kardeşlerimize yeniden o gözle bakabilmeyi başardığımızda, taleplerimizin ne kadar ulaşılabilir olduğunu görebiliriz. Ancak, aksini yapmaya devam ettiğimiz sürece,  her yanımız ateş çemberi olmaya devam edecektir.

Çok defalar dile getiriliyor ama dile getirenler de dahil olmak üzere, bu hassas süreçte, daha sağduyulu ve sorumluluk bilinci içerisinde davranılmasını gönülden diliyorum.

Evet sabaha kadar konuşabiliriz ancak KOSGEB Başkanımıza iletmek istediğimiz konularımız var. 

Sayın Başkan,

Üyelerimizden gelen bazı talepleri sizlere iletmek istiyorum. SLAYT 2

YURTDIŞI İŞ GEZİSİ DESTEĞİ

  •  Yurtdışı iş gezisine minimum 10 firmanın katılım koşulu, 10 KOBİ olarak değiştirilmiş olup, spesifik sektörler için oldukça yüksek kalmaktadır. Sayının 5'e indirildiği takdirde iş gezilerinin daha sıklıkla düzenlenebileceği inancındayız. Örneğin yenilenebilir enerji, elektronik için 5 firmanın yeterli olabileceği derecelendirme yapılabilir.

  • Yurtdışı iş gezisi desteği kapsamında 4 başlık yer almakta olup, İşletmeler ile ikili görüşmeler zorunlu tutulmaktadır ki bu da uygulamada gerçekleştirilmesi en zor olan maddedir. En azından Fuar organizasyonuna paralel olarak düzenlenen ve öncesinde planlanan profesyonel ikili iş görüşme etkinlikleri bu kapsama dahil edilmelidir.

  • Ve bu başlıklardan en az ikisinin yerine getirilmesi şartı aranmaktadır. Yurtdışı fuar ziyaretinin tek başına destek başvurusu için yeterli olması sağlanabilmelidir.

1.Yurtdışı fuar ziyareti,

2.Meslek kuruluşları ile toplantılar,

3.Sanayi bölgesi-teknopark vb. gezileri

4.İşletmeler ile ikili görüşmeler, (KOSGEB bu ikili görüşmelerin fuar alanından ayrı bir mekanda ve yerde yapılmasını istemektedir. Oysa fuar ziyaretinde bulunan firmalarımızı, önceden yeri, tarihi ve saati ayarlanmış ve genellikle fuar alanlarının bir bölümünde olan ancak fuar organizasyonundan bağımsız şekilde organize edilen profesyonel ikili görüşmelerden yararlandırmamız kurulacak olan ticari işbirlikleri için çok önem teşkil etmektedir. Dolayısıyla, sektörün önemli yabancı firmaları, organize edilen fuarlarda stant sahibi oldukları için söz konusu firma temsilcileri stantlarını bırakıp fuar dışında bir mekanda ikili görüşme yapamayacakları açıkça görülmektedir.)

NİTELİKLİ ELEMAN İSTİHDAM DESTEĞİ –SLAYT 3

  • KOSGEB tarafından verilen nitelikli eleman istihdam desteğinde; 4 yıllık meslek yüksekokulu mezunlarına uygulanan istihdam teşviğinin yarısı veya üçte biri kadar oranının, 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunlarına da uygulanabilirliği sağlanmalıdır.

UYGULAMA FARKLILIĞI

  • Yurtdışı iş gezisi desteğine; hem Oda olarak başvurumuzda hem de firmaların bireysel başvurularında, her defasında farklı uygulamalarla karşılaşılmaktadır. (Örneğin Oda olarak bir başvurumuzda evrakların başvuru formu hariç imzasız ve kaşesiz iletilmesi yeterli görülürken, başka bir başvurumuzda tüm evrakların ıslak imza ve kaşelenmesi talep edilmiştir. )

  • Yurtdışı İş Gezisi destek başvurularında, firmalarımız son başvuru tarihinden önce (iş gezisinden 2 iş günü önce) evraklarını tamamlayıp, ilgili Müdürlüğe başvurmalarına rağmen, Müdürlük içinde yaşanan gecikmeden dolayı başvurusunun geciktiği ve destekten yararlanamayacağı bilgisinin verildiği tarafımıza iletilmiştir. Ayrıca yurtdışı iş gezisine katılmış, başvurularını zamanında yapmış ve iş gezisi sonucunda destek talebinde bulunan firmalar, iş gezisini düzenleyen seyahat acentasının kestiği organizasyon faturasında fazla isim görünmesinden dolayı destek alamayacakları belirtilmiştir. Bu gibi durumlarda fazla olan kişiler için ödenen ücret destek kapsamından çıkartılarak geriye kalan tutarın firmaya yatırılması şeklinde çözümlenebilir.

Değerli Üyeler,

2 anket sonucunu ve 2 duyurumuzu da paylaşarak, konuşmamı tamamlamak istiyorum. SLAYT 4-5-6

Yılda iki kez yaptığımız ekonomik değerlendirme anket sonucunda Temmuz ayında sizlerden gelen cevaplara göre içinde bulunduğumuz yılın ikinci yarısına ilişkin görüşlerinizi derledik. Cevaplarda hukuk devletinin güçlendirilmesi öne çıkarken, ekonomik koşulların daha olumsuza gideceği ifade edilmiştir. Henüz o günlerde terör kanlı yüzünü tam olarak göstermediği için, Türkiye ekonomisini etkileyecek en önemli gelişme kurlardaki istikrasızlık gösterilmiştir.

LİDERLİK ANKETİ- SLAYT 7

Liderlik pozisyonunda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı olarak şahsımın, daha etkin bir yönetim sergilemesine ilişkin değerli görüşlerinizi bir anket aracılığıyla her sene değerlendirmekteyiz. Öncelikle geri bildirimleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum.

USİMP PATENT FUARI- SLAYT 8

Teknoloji Transfer Ofisleri’nin teknoloji portföylerini, sektör temsilcilerine ve yatırımcılara tanıtım süreçlerinde destek olmak, sinerji ortamı yaratmak ve üniversite ile yatırımcıların tek bir noktada buluşmasını sağlamak amacıyla; Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu tarafından 11-12 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da ulusal çapta bir “Patent Fuarı” düzenlenecektir.

Firmalar ve Üniversite patentleri arasında ikili görüşmelerin yapılacağı, panellerin ve patent vekil firmaların stantlarının yer alacağı ÜSİMP Patent Fuarı için son kayıt tarihi 2 Kasım 2015 olup, detaylı bilgiye http://www.usimppatentfuari.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Sonuncusu da, Arabuluculuk hizmeti ile ilgili.

Ticari anlaşmazlıklarda mahkemeye gidecek konular ne yazık ki ülkemizde aylarca sürdüğü için bazen iş yapmak imkansız hale gelebiliyor. Arabuluculuk hizmetinden faydalanmak, her iki tarafın da kazancına olmaktadır. Çünkü, arabuluculuk her iki taraf için de uygun çözümü bulmayı amaçlamaktadır.

Bu nedenle TOBB olarak; Ticaret ve Sanayi Odalarımızda arabuluculuk merkezleri oluşturmaya başladık. İstanbul Tahkim Merkezi bu amaçla kuruldu.

Odamızca da, 5174 sayılı Kanun ve Oda Muamelat Yönetmeliğinin 49 ve müteakip maddeleri uyarınca hakemlik ve tahkim hizmeti verilmektedir. Bu hizmetten yararlanmanızı ümit ederim, diyerek sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.