22.01.2019 IF WEDDING FASHION "İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Fuarı" AÇILIŞ KONUŞMASI


 

Sayın Bakanım

Büyükşehir Belediye Başkanım,

Milletvekillerim, Ticaret Odamızın, İhracatçı Birliklerimizin, Giyim Sanayici Derneğimizin Değerli Başkanları,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Ege Bölgesi Sanayi Odası adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Uluslararası arenada gururumuz olan, Fuarcılıkta bir markaya dönüşen IF Wedding Fashion İzmir’in 13.’sünde sizlerle olmaktan mutluluk duymaktayım.

İzmirimize moda rüzgarı estiren, dünyanın dört bir yanında sektörün önde gelenlerini buluşturan bugüne emeği geçen herkesi gönülden tebrik ediyorum.

Ülkemizde özel sektörümüzün dinamik yapısı, nitelikli işgücü, kaliteli üretimi her zaman gururla anlattığımız değerlerimizin başında gelmektedir. İşte gelinlik ve abiye sektörü bu değerleri en üst noktaya taşıyan, Türkiye’yi marka yapan sektör olması nedeniyle özel bir yere sahiptir. İzmir olarak bu sektörde söz sahibi olmaktan da büyük gurur duymaktayım.

Kuşkusuz ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Her bir sektörümüz üretim yapmakta, yeni pazarlara açılmakta zorlanmaktadır. If Wedding gibi kendini kanıtlamış fuarların böyle günlerde olmasını önemsiyorum.

Ülkemizin en zor günlerinde dahi bu Fuar alanı her zaman yabancı misafirlerin yoğun ilgisi ile karşılanmış, ülkemize, üreticilerimize duyulan güven defalarca kez kanıtlanmıştır.

O nedenledir ki; fuarları çok önemsemeli, bu fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Konjonktürel olarak küresel piyasalarda da açıkçası işler çok iyi gitmiyor. Gerek ticaret hacminde, gerekse genel büyüme oranında bir daralma beklentisi hakimdir.

Sizlerin de takip ettiği gibi, ülkelerde ticarette korumacılık öne çıkarken, ticaret savaşları, ticareti yeniden şekillendirmekte, yeni bir planlamayı gerektirmektedir.   

Küresel ekonominin bir parçası olarak, bu durumlardan etkilenmemek mümkün değildir. Bunun üstüne, jeopolitik riskleri ve iç piyasadaki daralmayı dikkate aldığımızda açılışını yaptığımız bu ve bunun gibi fuarların ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Özellikle de, İzmir’e gerek ekonomik ve gerekse tanıtım açısından katkıları çok değerlidir. Bizler de bu fuarı, fırsata dönüştürmeliyiz.

Katılımcılara sağlanacak en iyi imkanları ile gelecek yılı Planlamalıyız.Ticareti ve turizmi birlikte sunmayı başardığımızda, ilginin de arttığını görmemek mümkün değildir.

Değerli katılımcılar,

İnovasyonun, yaratıcılığın, kişiye özel üretimin, tasarımın öne çıktığı sanayi 4.0 sürecinde her sektörümüz kendine özgü dünyadaki değişime ayak uydurmak zorundadır.  

Gelinlik, Damatlık, Abiye sektörü yaratıcılığın öne çıktığı sektörlerin başında gelmekte ve tasarımlarını bu Fuar vesilesiyle dünyayla paylaşmaktadır.

Konuşmamı tamamlarken, Fuarın katılımcılara ve İzmirimize hayırlı, uğurlu olmasını, başarılı işbirliklerine vesile olmasını diliyorum.

 

Saygılarımla,

Ender YORGANCILAR

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.