22.01.2016 - EBSO 2014 YILI ÇEVRE ÖDÜL TÖRENİ


2014 YILI ÇEVRE ÖDÜL TÖRENİ

22.01.2016

 

Sayın Müsteşarım,

Sayın Valim,

Sayın Belediye Başkanım,

Değerli Sanayiciler ve Basın Mensupları,

EBSO 2014 yılı Çevre Ödüllerini vermek üzere düzenlenen 2014 yılı Çevre Ödül Törenimize Onur verdiğiniz için teşekkür ediyor, şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bilindiği üzere kalkınmanın temellerinden biri olan ve istihdam yaratan sanayinin ülke ekonomisindeki yeri tartışılamaz. Sanayi açısından bakıldığında; “ÇEVRE” konusu her geçen gün daha çok gündeme gelen, yeni düzenlemeler ile uyum çalışmaları süratle devam eden ve gündemden neredeyse hiç düşmeyen bir konu haline gelmiştir.

İşte bu sebeple Odamız yıllardır çevre konusunu üst düzeyde ele almış ve üzerine düşen sorumluluklar dışında çevre bilincini hem kurumsal olarak benimsemiş hem de üyelerimizi bilgilendirip, ödüllendirmiştir. Yönetim Kurulumuzun yaptığı faaliyetler içinde büyük bir payı çevre konusu almaktadır. Bu bakış açısıyla birçok çalışma yapılmış, çevre ile ilgili çeşitli konularda ilgili makamlara birçok görüş ve öneriler sunulmuştur.

Ege Bölgesi Sanayi Odası, sanayi yoluyla kalkınma hedefine yürürken çevreyi korumanın çok önemli olduğunu her fırsatta dile getirmekte ve bu bilinçle hareket etmektedir. EBSO bu farkındalıkla, bir yandan sanayinin gelişimini hedeflerken bir yandan da çevresel değerleri en üst seviyede tutmaktadır.

Bu amaçla; bünyesinde yıllardır aktif olarak faaliyette olan Çevre Çalışma Grubu aracılığıyla çalışmalarını sürdürmeyi, ilgili tüm taraflar arasında iletişim ve işbirliği platformu oluşturmayı sağlamış, projeler geliştirmiş ve yürütmüştür. Buna en güzel örnek olarak Odamız 2012 yılında Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Çevre Hizmet Ödülleri kapsamında Türkiye ölçeğinde çevre ödülü almaya layık görülmüştür. 

“Çevre” ile ilgili çalışmalarımızın taçlandırıldığı bu ödül sonrasında Odamızın çevre ile ilgili çalışmaları ivme kazanmıştır. Bugün burada çevre açısından başarılı çalışmaları olan sanayi tesislerini teşvik etmeyi ve ödüllendirmeyi amaçladığımız Çevre Ödül Yarışması’nın ödülleri vermek üzere bir aradayız.

EBSO Çevre Ödül Yarışması Prosedürü’nde bu yıl yapılan revizyon ile puanlama sistemine geçilmiş ve sonuçların Ödül Töreni’nde açıklanması ve 2 grupta ödül verilmesi hedeflenmiştir. Bu açıdan, şuan ne bizler, ne Jüri ne de saha ziyaretine hak kazanan sanayicilerimiz sonucu bilmemektedir. Bu durum da Törenimize ayrı bir heyecan katmaktadır. Birazdan, bu iki ödül grubunda saha ziyaretine hak kazanan firmaların kısa tanıtım filmlerini izleyeceğiz.

Çevre Ödül Yarışması, başvuru aşamasından ödül törenine kadar uzanan ve emek içeren bir süreç. Bu kapsamda, başta Sayın Jüri üyelerimiz olmak üzere Çevre Çalışma Grubu’na ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Kıymetli Konuklar,

Ödül vermek bir semboldür. Ödül vermek çevreye verilen değer ve önemin göstergesidir. Aynı zamanda bu ödülleri alanlar için önemli bir başarıdır. Tüm dünya çevre dostu üretim ürünlerini ve çevreci dostu üreticileri takdir ve teşvik etmektedir. Bu kapsamda, ödül alanları tebrik ediyor, diğer katılımcılarımıza da başvurularından dolayı şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyorum. Törenimize katılan değerli konuklarımıza tekrar teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.

 

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.