21.03.2014 AKP İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SAYIN BİNALİ YILDIRIM İLE ÜYE TOPLANTISI


BİNALİ YILDIRIM KATILIMLI TOPLANTI-21 Mart 2014 
 

Değerli Üyelerimiz, 
Basının Kıymetli Temsilcileri,
Yönetim Kurulumuz adına sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün aramızda, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak bulunan Sayın Bakanımıza hoş geldiniz diyor, bizlerle paylaşacağı projeler için teşekkürlerimi sunuyorum.

İzmirlilerin sevgi ve saygıyla karşıladığı bir siyasi kimlik olan Sayın Bakanımın bu sıfatla İzmirlilere en iyi hizmeti sağlamak istediğinden hiçbir şüphemiz bulunmamaktadır.

Zira, bakanlığı sürecindeki başarıları da bunun bir göstergesidir. Türkiye’nin gelecek vizyonunda çok önemli bir yer tutan Marmaray gibi bir projeden, bölünmüş yollara,  açılan havaalanlarından, sivil uçuşun gelişmesine ve hızlı trenlere kadar ülkenin dört bir alanında yapılan hizmetler, Türkiye adına çok önemli somut adımlardır.

Her yerel seçim sürecinde, iş dünyası olarak, bazı taleplerimizi şehrimizi yönetmeye talip olanlara iletmeyi de boynumuzun borcu olarak görmekteyiz.

Öncelikle, İzmir’e bugüne kadar katkıları için teşekkürlerimizi sunuyorum. İzmir zengin sektörel çeşitliliği içerisinde tek bir alana yoğunlaşmadığı için, her alandaki potansiyelini kullanma gayreti içerisindedir. Bunun için de, zaman zaman yerel yönetimlerle birlikte merkezi yönetimin de desteğine ihtiyaç duymaktadır.

Sayın Bakanım, İzmir’i en az bizler kadar iyi tanıdığından ben sadece, sanayi perspektifinden bakarak, öne çıkan bazı konuları paylaşmak istiyorum. 

Bugün Çandarlı Limanı projesi ile şehirlerarası otoyol ve hızlı tren bağlantılarının belirlenen sürelerde gerçekleştirilmesi, ticaretin daha hızlı ve etkin gelişimi adına, İzmir için çok ama çok önemlidir.

Diğer yandan; Demiryollarının OSB’ler ile bağlantılarının kurulması, Bazı yurtdışı uçuşların İzmir’den yapılması, İzmir-Ankara direkt uçuş sayısının arttırılması, yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum derecede faydalanılması ve teşvik sisteminin yeniden yapılandırılması gerektiğini zaten yıllardır ifade ediyoruz.

Teşvikler özelinde konuyu açtığımızda; 2013 yılında İzmir’in toplam teşviklerden aldığı pay ortalama %3’ten %1,7’ye gerilemiştir. İşte bu nedenle, teşvik sisteminde sınır illerdeki OSB’ler arasında yaratılan haksız rekabet giderildiğinde, İzmir’deki yatırım fırsatlarına daha objektif bakılacaktır.

Zira dün Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci ile OSB başkanlarımızın da katılımıyla Odamızda gerçekleştirdiğimiz özel bir toplantıda, konuyu detayları ile anlattık. Kendisi de görüşlerimizi onaylayarak ilgili bakan ve bürokratların katılımı ile çözüm odaklı bir toplantı yapma teklifinde bulundu. Ümit ederiz ki yakın zamanda teşvik sistemi yenilenerek, yaratılan haksız rekabet giderilir.

Kurucu ortağı olduğumuz 10 OSB’de toplam sanayi parselinin yatırımcı bekleyen yaklaşık %40’lık bölümünün bu durumdan olumlu etkilenmesi, önce İzmir, sonra da ülke ekonomimize aynı şekilde pozitif yansıması anlamına gelmektedir.

İzmir için atılan her bir adımı çok önemsiyor ve başlatılan projelerin de her kim seçilirse seçilsin bir an evvel tamamlanması için gereken gayretin gösterilmesini diliyoruz.   İzmir çok özel ve çok önemli bir şehirdir. Ümit ediyoruz ki, eksiklerinin giderilmesi ile dünya kentleri arasındaki yerine de ulaşacaktır.
 
Değerli Üyelerimiz,

Son bir gelişmeyle ilgili de görüşlerimi paylaşmak istiyorum. 

Twitter’ın kapatılmasını, sadece bir sosyal medyanın kapatılması olarak görmüyoruz. Önce internet kullanımına getirilen yasaklar, ardından da twitter’ın kapatılması; teknolojinin egemen olduğu bir dünyada, bilgi toplumu olma özlemimizden, özgürlüklerin kısıtlanmasına kadar çok önemli ve geniş bir alana ket vurmaktadır.

2023 hedefleri doğrultusunda üretim yapmaya çalışan sanayiciler olarak, bilgiye erişimin engellendiği bu gelişmeyi kaygı verici olarak görüyor ve bir an önce bu yanlıştan dönülmesini ümit ediyoruz. Başarılı bir seçim geçirmemizi diliyor, şimdiden sonuç ne olursa olsun güzel İzmirimizi yönetmeye talip olan tüm parti adaylarımıza istekleri ve gayretleri için teşekkürlerimizi sunarak, bol şans temennilerimizi iletiyoruz. 

Saygılarımla,
 

Ender YORGANCILAR
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.