2017 EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI


EYLÜL AYI MECLİS KONUŞMASI – 25 EYLÜL 2017

Sayın Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Yönetim Kurulumuz adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Eylül ayı Meclis Toplantısı’na hoş geldiniz. Nazik davetlerinden ve misafirperverliklerinden ötürü Tire OSB Müteşebbis Kurulu Başkanı Sayın Metin Aktaş’a ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Kosat Gürler’e ben de teşekkürlerimi sunuyorum.

Son meclis toplantımız olacak diye geldik ama Sayın Başkanımın da belirttiği gibi Nisan 2018’e kadar yola devam ediyoruz. Ekranda gördüğünüz 10828 Sayılı Resmi Gazete’de karar çıkmıştır. Ankara Ticaret Odası’nın ve ardından İstanbul Ticaret Odası’nın kamuoyuna yansıyan sebeplerden ötürü seçimleri ertelemeleri konuyu Bakanlar Kurulu’na taşımış ve Türkiye genelinde böyle bir karara imza atılmıştır. Bize de hayırlı olsun demek düşer. Nisan 2018’e kadar hep birlikte görevimizin başındayız.

9 Eylül günü Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu’nun Odamızı bürokratları ile birlikte ziyaretinde özel bir toplantı gerçekleştirdik. Ve o toplantıda Sayın Bakanımızın Odamıza yaklaşımı, bizleri onure eden sözleri ve konularımızı anında havale ederek çözülmesi yönünde talimat vermesi bizleri çok mutlu etmiştir. Benzer bir yaklaşımı, Sayın Bakanı Ankara’da makam ziyaretinde de gözlemlemiştik. Her zaman sağlıklı diyaloğun önemine inanmış biri olarak bunu bir kez daha görmek beni umutlandırmıştır. Bir kez daha Sayın Bakanımıza teşekkürlerimizi sunuyorum.

Yılda iki kez yapmak zorunda olduğumuz Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nı Eylül ayında gerçekleştirdik. Katılım gerçekleştiren arkadaşlarıma özellikle teşekkür ediyorum. Birçoğunuz o gün bizimleydi. Son 4 yılımızı anlattığımız bir veda toplantısı yapmıştık ama bugün devam ediyoruz. Toplantıda geribildirimde bulunan herkese buradan bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

TOBB organizasyonu ile Gaziantep ve Konya’da da gerçekleştirilen Girişim Sermayesi Anadolu Buluşmaları’nın üçüncüsünü İzmir buluşmaları olarak 3 Odamızın ev sahipliğinde gerçekleştirdik.

Fonlarla, şirketlerin tanışmasını sağlayarak olası bir yatırım ilişkisinin ilk adımlarının atılmasına aracılık ediyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanı Sayın Hakan Yurdakul’un, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Daire Başkanı Sayın Ahmet Burak Dağlıoğlu’nun da bulunduğu toplantımız oldukça verimli geçmiştir.

Önceden uluslararası yatırım dendiğinde borsaya, devlet iç borçlanma senetlerine yurtdışından gelen kaynağı anlardık. Ya da aklımıza çok uluslu şirketlerin yaptığı üretim yatırımları gelirdi. Artık önemi her geçen gün artan yeni bir yatırım türünü, girişim sermayesi fonlarının yatırımlarını konuşmaya başladık.

Girişim sermayesi fonları şirketlerden hisse satın alarak, şirketlerin geleceğine ortak oluyorlar. Bu fonlar, bankalar gibi kredi verip, sadece anapara ve faizi nasıl tahsil ederim diye düşünmüyorlar. Kara da zarara da ortak oluyorlar. Karşılıklı bir kazan-kazan ilkesi mevcuttur.

İlgilenmeniz halinde fon yatırımcılarının iletişim bilgileri için bize ulaşabilirsiniz.

Bu toplantının akabinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin İzmir toplantısına katıldım. Sayın Bakan, kamu kurumlarının ellerinde bulunan sosyal tesislerin kentsel dönüşüme aktarılacağını belirterek, İzmir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının da hız kazanacağını ve bu konuda desteklerinin devam edeceğini kamuoyu ile paylaşmıştır.

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’nun Torbalı Ticaret Odası’nın hizmet binası açılışı dolayısıyla sınırlı bir sürede İzmir ziyareti söz konusu olmuştur. Bu vesileyle, Oda Başkanlarımızla kısa bir toplantı yapma imkanımız da oldu.

Eylül ayında Dünyanın gündemi de oldukça yoğun geçmiştir. Baktığımızda, Kuzey Kore’nin Füze gerginliği, Almanya seçimleri, Kuzey Irak’ta kabul edilemez Referandum cüreti, Fed’in Aralık sinyali, Terör Saldırılarının devam ediyor olması ekonomiden siyasete yine sıcak ve riskli konuların gündemi oluşturduğunu görüyoruz.   

Özellikle böyle günlerde, ülke menfaatleri söz konusu olduğunda tüm partilerimizin tıpkı Başbakanlık tezkere oylamasında gösterdikleri birlik beraberliği daha sık göstermeleri en büyük temennimizdir. Türkiye’ye karşı olumsuz algının giderek yaygınlaştığı, Bölgede ateşin yükseldiği, gurbetçimizin en çok olduğu Almanya’da dahi ırkçılığın prim yaptığı bir dönemde ortak akıl, birlik ve beraberlik, sağduyu daha sağlam adımlar atmamızı sağlayacaktır.

Kendi içimizde birliği ve sinerjiyi yakalayamadan, dışarda başarılı olmamız mümkün değildir. Bu da bizim siyasetçilerimizden talebimiz olsun.

Eylül ayında 2. çeyrek büyüme verisi de açıklandı.

Yılın ikinci çeyreğinde ekonomi yüzde 5,1 büyürken, baz etkisi ve desteklerin de katkısıyla üçüncü çeyrekte daha yüksek bir büyüme hızı beklenmektedir.

Sektörel bazda baktığımızda; İnşaat %6,8 artarken, imalat sanayi %6 artmıştır. tarım %4,7, Hizmetler sektörü %5,7 büyümüştür. İhracatın %10,5 büyümesi sevindiricidir.

Söz konusu büyümede yatırımlardaki yüzde 9,5 artış çok önemli olmakla birlikte, büyük etkinin %25 ile inşaat yatırımlarından gelmesi, makine ve teçhizat yatırımlarının ilk çeyrekten (% -12) sonra ikinci çeyrekte de (% -8,6) gerilemesi bizleri üzmüştür. Sürdürülebilir büyüme için her zaman altını çizdiğimiz husus, sanayi yatırımları ile büyümenin sağlanmasıdır. Aksi takdirde zikzag çizgilerle devam eden büyüme grafiğinden kurtulamayız. Özellikle de istihdam dostu büyüme için imalat sanayi yatırımlarının önemini hiç unutmamalıyız.

3. çeyrek büyümede etkili olması beklenen vergi indirimlerinde son haftaya girdik. Dayanıklı tüketim mallarının üretiminden ve Kredi Garanti Fonu kullanımından bu etkiyi çok net görebiliyoruz. Piyasayı hareketlendirmek adına atılan bu adımlar kuşkusuz işe yaramıştır. Sektör temsilcilerinden gelen taleplerde benzer indirimlerin dönemsel olarak uygulanmasının farklı sektörlerde denenmesinin faydalı olacağı yer almaktadır. Moral, motivasyon açısından da piyasaya iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Meslek Komiteleri Toplantısı’nda mevcut hali ile Liderlik Anketini paylaşmıştım. Ama son yaptığımız anket de sonuçlanınca toplu bir kez daha hem paylaşmak, hem de katkılarınızdan ötürü teşekkür etmek istedim. Özellikle de açık uçlu sorulara vermiş olduğunuz samimi yanıtlar için, sağlığımı düşündüğünüz için ve nazik uyarılarınız için özellikle teşekkürlerimi sunuyorum. Birlikte inşallah daha güzel işlere imza atarız.

Anketin detaylı analizine de bakınca, ortaya koyduğum emeğin ve gayretin sizin tarafınızdan doğru algılanmış olmasından sonsuz mutluluk duydum. Teşekkür ediyorum.

Son olarak Eylül ayını bitirirken, 2 önemli toplantı duyurusu yapmak istiyorum. Her iki toplantıda da konuşmacı olarak Odamızı temsil edeceğim.

Yarın Capital ve Ekonomist tarafından hazırlanan Anadolu Markaları Yarışıyor İzmir toplantısı, bir diğeri Perşembe günü, İZKA tarafından organize edilen, Odamızın da standının olacağı Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği ile birlikte düzenlediği Eko verimlilik için sanayi 4.0 toplantısına davetlisiniz.

Toplantılardan faydalanmanız dileği ile konuşmamı burada tamamlıyor, saygılarımı sunuyorum.

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.