2017 AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI


AĞUSTOS MECLİS KONUŞMASI

21.08.2017

Sayın Meclis Başkanım,

Geçmiş Dönem Başkanlarımız,

Onur Üyelerimiz, Meclisimizin Çok Değerli Üyeleri,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Yönetim Kurulumuz adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz. Bayram tatili dolayısıyla kısa bir aradan sonra yeniden birlikteyiz. Birkaç gündemdeki konuyla başlayıp, daha sonra sizlere uyguladığımız Sanayi 4.0 Eğilim anketinin sonuçlarını paylaşacağım.

30 Ağustos Zafer Bayramımızı ve İzmir’in kurtuluşu olan 9 Eylül’ü şimdiden kutluyorum. Bu cennet vatan topraklarını bizlere emanet eden başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Bu yüce emanete sahip çıkmak hepimizin sorumluluğundadır.

Ülkemizde insanlıktan nasibini almamış teröristler karşısında vatan savunması bitmediği gibi gençlerimizi, sivil vatandaşlarımızı teröre kurban vermeye devam ediyoruz. Özellikle son 2 senedir art arda Avrupa’da gözlenen ve son olarak Barcelona’da yaşanan terör saldırılarını da kınıyor, acılarını paylaşıyoruz. Küresel güçleri tehdit eden noktaya ulaşan, terör için çözüm mutlaka ve mutlaka birlikte aranmalıdır. Ülkelerin münferit çözümleri veya bireysel korunma yöntemlerinin etkili olmadığını açıkça görmekteyiz.

18 Ağustos’ta İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılışını yaptık. Oda olarak da bir stantla katıldık. “İnovasyon ve Enerji” gibi önemli bir temada çok önemli konuklara, heyetlere İzmir ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye algısının hala düzelmediği bir süreçte İzmir’i tercih eden yabancı heyetler çok kıymetlidir. 40 tane yabancı heyetin gelmiş olması bu açıdan önemlidir.

Kuşkusuz İEF, tam bir ticari fuar olmasa da, geliştirilerek korunması, 86 yıldır İzmir için marka değer taşıması, kenti canlandırması dikkatle değerlendirilmelidir.

Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

16-18 Ağustos tarihlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu incelemelerde bulunmak üzere İzmir’de idi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü’yle birlikte Komisyonu İzmir’de ağırlamaktan mutluluk duyduk. Önemli temaslarda ve değerlendirmelerde bulunduk.

Sayın Hilmi Uğurtaş’a, Sayın Nedim Uysal’a, ilk günkü ev sahipliğinden ötürü çok teşekkür ediyorum.

Sanayi 4.0 ile ilgili son çalışmamız, üyelerimizin Sanayi 4.0 eğilimini ölçmek amacıyla hazırladığımız anket çalışması idi. Değerlendirmemiz tamamlandı ve bugün sizlerle sonuçları paylaşmak istiyorum.

Ankete 141 firma katılmış olup, sektörel dağılımda ilk3 şöyle:

1-Demir-Çelik, Metal ve Döküm Sanayi (%13,5)

2-Makine Sanayi (%12,8)

3-Çeşitli İmalat Sanayi (%12,1)

Ankete katılanların %59’u KOBİ, %25’i büyük firmadır.

Hızlıca detaylara bakalım... 

Değerli Meclis Üyelerimiz, 

Ailenizle, sevdiklerinizle birlikte sağlıkla, mutlulukla nice bayramlar geçirmeniz dileği ile Kurban Bayramınızı kutluyorum. 

Saygılarımla,

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.