20.08.2019 İZMİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE SERBEST BÖLGELER PLATFORMU TOPLANTISI


 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç SOYER,

Değerli Başkanlar,

OSB ve Serbest Bölgelerimizin Değerli Müdürleri

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz.

Öncelikle Sayın Başkana, seçim öncesi ve sonrasında sanayimize, sanayicimize göstermiş olduğu ilgiden dolayı çok teşekkür ediyor, birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Platform ile ilgili kısa bir bilgi paylaşmak istiyorum.

Platformu 2012 yılında kurduk. Ana amacımız; İzmir ilinde mevcut OSB’ler ile Serbest Bölgelerin ortak amaçları doğrultusunda bir araya gelinmesi, konulara birlikte çözüm aranması, kümelenme yaklaşımı ile Bölgelerin ve katılımcılarının yararına ortak projeler üretilmesi idi.

Bugüne kadar bu anlamda verimli toplantılar yaptık.

Konularımızın görüşülmesi noktasında ele aldığımız gündem maddelerinin, sadece OSB veya serbest bölge özelinde yaşanan konular olarak değil de İzmir’in ve ülke ekonomisinin geleceği açısından da değerlendirilmesi gerektiği inancındayım.

Sayın Başkan, Zatı-ı alinizin de bugün aramızda bulunmasını bu nedenlerle çok önemsiyorum.

Malumlarınız olduğu üzere içeride ve dışarıda gündem hem çok yoğun, hem çok belirsiz. Adeta yangın yeri.

Böylesine bir süreçte reel sektörümüz ciddi yara aldı, almaya da devam etmektedir. Üretim daralmakta, işsizlik artmakta, yatırım iştahı azalmaktadır. Bunlar benim şahsi fikirlerim değil, resmi verilerin anlattıklarıdır.

İzmir’de gerek 13 OSB’miz, gerekse 2 Serbest Bölgemiz, kayıtdışı ekonomiyi ve kayıtdışı istihdamı önlemedeki işlevleri, ihracata katkısı, kentsel dönüşüme etkileri ve planlı sanayileşmenin merkezi olması açısından da çok önemlidir. Ve bu nedenlerle Bölgelerimizin yerel yönetimlerle uyumlu çalışması çok değerlidir.

Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak; üretimin merkez üssü olarak gördüğümüz OSB’lerin 10’unun kurucularından olmaktan onur duyuyoruz. Ve kurduğumuz bu oluşumu tüm bu nedenlerle önemsiyoruz.

Sayın Başkan,

Bugün OSB ve Serbest Bölge Müdürlerimiz Bölgelerini tanıtıcı şekilde konuları ile birlikte 10’ar dakikalık birer sunum gerçekleştirecekler.

Ortak akla olan hassasiyetinizi, bugün toplantımıza teşrif ederek gösterdiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum. Aynı hassasiyeti konularımızın çözümüne de göstereceğinizden hiçbir şüphem bulunmadığını da özellikle belirtmek isterim. 

Konuşmamı burada tamamlarken, verimli bir toplantı olmasını diliyorum.

 

Saygılarımla,

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.