19.12.2013 İŞKUR - İzmir 2. İstihdam Zirvesi


İŞKUR “İZMİR 2. İSTİHDAM ZİRVESİ”
19.12.2013   
 
Sayın Bakan Yardımcım,
Sayın Valim,
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım,
Çok Değerli Konuklar,
Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,   
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası ve şahsım adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.  
 
“2012 yılında ilki gerçekleşen, bu sene de “İş’te İzmir, İş’te Yenilik, İş’te Zirve sloganıyla”, güvenli ve engelsiz istihdam ana temasıyla 2. İzmir İstihdam Zirvesi’nde sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek, sözlerime başlamak istiyorum.  
 
Geçtiğimiz sene “İzmir 1. İstihdam Zirvesi”nde paylaşmış olduğum bir düşüncem vardı. Tekrar dile getirmek istiyorum:
 
“Nüfusun yarısı 30 yaşın altında bir ülke düşünün. Her yıl işgücüne katılan binlerce gencin gelecek sorunuyla karşı karşıya kaldığını ve üniversiteli işsizlerin sayısının artmakta olduğunu ve bunun sorumluluğunun bu ülkede yaşayanlar olarak, hepimizin üzerinde olduğunu” ifade etmiştim.  
 
Son açıklanan %9,9 oranında ki işsizlik verimiz de bu hassasiyetin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Avantajımız dezavantajımız olmasın istiyoruz. İşte bugün burada olmamız ve bu zirveyi son derece önemli kılan sebep de budur.
 
Değerli Konuklar,
 
Dönüp geçmişe baktığımızda, krizlerden her seferinde çalışarak ve üreterek, alnımızın teri ile çıkmış bir ekonomi olduğumuzu görüyoruz. Ancak bölgesel çaptan, 2008 yılı ile küresel bir çapa erişen kriz; sadece mal ve hizmet üretmenin yetmediğini göstermiştir.
 
Küresel ekonomiler, dünya üzerinde yaşayan insanları da düşünmek ve iş üretmek yani istihdam sağlamak zorunda olduğunun bilincindedir.  
 
Zira, G-20’nin son yapılan toplantısında da; büyümenin artırılması, istihdam ve iş alanları yaratılması birincil öncelik olarak kabul edilmiş olması da konunun ciddiyetini ortaya koymaktadır.
 
Biz de bu küresel ekonomiler içerisinde, özellikle son dönemdeki ekonomik performansımızla öne çıkan bir ülke olarak, istihdam üzerinde titizlikle çalışmak ve sahip olduğumuz kaynaklarımızı heba etmemek durumundayız.    
 
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 23. maddesi herkesin adil ve elverişli koşullarda çalışma hakkını güvence altına almaktadır. Bu çerçevede insanlara çalışacakları iş olanakları sunmak biz özel sektörün, iş dünyasının düzenini ve organizasyonunu sağlamak da devletin görevidir.
 
Bu anlamda, güvenli ve engelsiz istihdam gibi çok doğru bir temayla, bugün tarafları bir araya getiren ve iş yaşamının her daim destekçisi olan İŞKUR ve kıymetli İl Müdürümüz Kadri KABAK’a teşekkür ediyorum.  
 
Sayın Bakan Yardımcımdan da bir ricam olacak.
 
Bizler iş dünyası olarak Ulusal İstihdam Stratejisi’ni çok önemsiyoruz. Gelinen son durumu bugün bizimle paylaşırsa çok mutlu oluruz.
 
Siz değerli katılımcılarımız açısından da zirvenin verimli şekilde geçmesini temenni ediyor, saygılarımı sunuyorum.
 
Ender YORGANCILAR
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı
 

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.