19.01.2021 TOBB TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ (TTM) A.Ş. ŞİKAGO TANITIM TOPLANTISI


Değerli Katılımcılar,

Ege Bölgesi Sanayi Odası ve şahsım adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Webinarımıza hoş geldiniz.

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını yaptığım, TOBB Ticaret Merkezleri A.Ş. olarak Şikago’da faaliyete geçen Ticaret Merkezi’nin tanıtım toplantısını sizlerle yapıyor olmaktan dolayı çok mutluyum.

TOBB Ticaret Merkezleri A.Ş. Genel Müdürü Sayın Noyan CİRİTOĞLU sizlere teknik detayları aktaracak.

Öncesinde bizleri heyecanlandıran bu projeye ilişkin görüşlerimi paylaşmak isterim.

Her şeyden önce özel sektör kamu işbirliğinin çağımıza uygun en güzel örneklerinden biri ile karşı karşıyayız. Pandemi öncesinde de başlayan ama Pandemi ile birlikte hızla yayılımı gerçekleşen özel-sektör kamu işbirliği, yenidünya anlayışının en önemli trendlerinden biri. 

Biz, sanayi 4.0’ı konuşurken sanayi 5.0’ın çalışmaları hızlandırıldı. Sanayi ürünleri yeşil üretime evriliyor. Küresel ekonomide bloklaşma eğilimi artıyor. Farklı ittifaklarla her ülke ticaretini artırma gayreti için işbirlikleri içerisinde. Bunlar da rekabeti zorlaştırıyor. Bugün Çin Covid-19 salgını ve ticaret savaşlarına rağmen, 2020 yılında ticaret fazlasını 535 milyar dolara çıkardı. Üretimde, ticarette yeni eğilimler yeni yaklaşımlar artarken, TTM’ler ile çok önemli bir hizmet sizlere sunuluyor.

İlerleyen süreçte benzer ticaret merkezlerinin; Çin, Hindistan, Brezilya gibi uzak ülkeler için de planlandığını söyleyebilirim.

Peki, neden ABD? Neden Şikago? Sorusunu da peşinen cevaplayalım.

ABD, 330 milyonluk nüfusu ile yıllık 2,5 trilyon USD’lik dünyanın en büyük ithalatçısı bir ülke. Ve sadece tüketim maddesi için yaptığı ithalat, yılda 650 milyar USD’dır. Ülkemizin GSYH’sının 750 Milyar dolar civarında olduğunu düşündüğümüzde bu ithalat hacmi daha iyi anlaşılmaktadır.

Üstelik, ABD’nin imzaladığı STA’lar sayesinde Kanada ve Meksika gibi ülkelerin pazarlarına da aynı ofis üzerinden ulaşma imkanı söz konusu olacaktır.

Chicago ise böyle bir pazarın en büyük OSB’si ile sanayinin merkezi konumunda. Gerek lojistik avantajları ve gerekse sunduğu imkanlarla uluslararası şirketlerin kendilerini deneyecekleri önemli bir bölge.

Ve en önemlisi de ABD, İzmir ihracatında ikinci sırada olan bir ülke. Yani, pazarı bilen üyelerimize çok önemli genişleme imkanı yaratılacakken, pazarı hiç bilmeyen üyelerimiz için de 12 saatlik bir uçuş, bilinmeyenlerle mücadele etmeksizin yeni bir pazar kazanma fırsatı sunuluyor.

Oturduğunuz yerden kaydınızı yapabilecek, ardından sizin adınıza yol haritası belirlenecek, TOBB’un ayrı, Bakanlığımızın ayrı destekleri ile oldukça zorlu bu pazarda ürünlerinizle yer alacaksınız.

Şikago’da bir ofisiniz, showroom’unuz ve deponuz olacak. İster kendi satış personelinizle, isterseniz ofisin temin edeceği satış uzmanı ile pazarda olacaksınız. Sürecin en başından, sonuna kadar TOBB uzman personeli ile sizin yanınızda olacak, ihtiyaç duyduğunuz her konuda sizlere danışmanlık hizmeti ve eğitim sunacaktır.

Katma değeri yüksek böyle bir projenin hayata geçirilmesinde bizzat tanık olduğum kişisel gayretinden ötürü Sayın Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan hanımefendiye şükranlarımızı sunuyor ve bu imkandan yararlanmanızı dileyerek, sözü TOBB Ticaret Merkezleri A.Ş. Genel Müdürü Noyan CİRİTOĞLU’na bırakıyorum

 

Saygılarımla,

Ender YORGANCILAR

Yönetim Kurulu Başkanı


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.