13.01.2020 EBSO ÇEVRE ÖDÜL TÖRENİ


 

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Ömer ALBAYRAK,

Değerli Konuklar,

Kıymetli Basın Mensupları,

Şahsım ve Ege Bölgesi Sanayi Odası adına, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz.

2001 yılından bu yana hem farkındalık oluşturmak hem de çevreye duyarlı sanayi tesislerimizi ödüllendirmek amacı ile Çevre Ödül Yarışması düzenliyoruz. Akabinde de, bugün olduğu gibi birlikte olmamıza vesile olan Ödül Töreni ile firmalarımızı teşvik etmeye gayret ediyoruz.

Bilindiği üzere kalkınmanın temellerinden biri olarak gördüğümüz ve sürdürülebilir bir ekonomi için olmazsa olmaz olan sanayinin ülke ekonomisindeki yeri tartışılamaz.

Sürdürülebilirlik açısından ise bugün tüm dünyayı etkisi altına alan, uluslararası raporlarda öncelikli risk olarak gösterilen “Çevre” konusu ayrı bir öneme sahip.

Bu kapsamda çevre ve sanayi, gerek uluslararası mevzuatlar ile gerekse bitmeyen yeni düzenlemeler ve uyum çalışmaları ile gündemde birlikte yer almaktadır.

Ege Bölgesi Sanayi Odası bu farkındalıkla, bir yandan sanayinin gelişimini hedeflerken, bir yandan da çevresel değerleri en üst seviyede tutmaktadır.

Odamız, sanayi yoluyla kalkınma hedefi doğrultusunda faaliyetlerini sürdürürken, çevre konusunu üst düzeyde ele almış, çevre bilincini hem kurumsal olarak benimsemiş hem de üyelerimizi bilgilendirip, ödüllendirmiştir.

Bu amaçla; bünyesinde yıllardır aktif olarak faaliyette olan Çevre Çalışma Grubu aracılığıyla çalışmalarını sürdürmeyi, ilgili tüm taraflar arasında iletişim ve işbirliği platformu oluşturmayı sağlamış, çalışmalar geliştirmiş ve yürütmüştür.

Çalışma grubumuzda, çevre ile ilgili ilimizdeki birçok kuruluşun ve organize sanayi bölge müdürlüklerimizin temsilcileri yer almakta olup, kendilerinin desteği ile çalışmalarımız devam etmektedir.

Çalışma Grubumuzun faaliyetlerinden bir tanesi de “Çevre Ödül Yarışması”dır.

Odamız Çevre Ödül Yarışması Prosedürü’ne göre başvuru yapan üyelerimiz, puanlama sistemi ile değerlendirilmekte ve sonuçların Ödül Töreni’nde açıklanması yoluyla ödüllerin verilmesi hedeflenmektedir.

Yani, şu an ne bizler, ne Jüri ne de saha ziyaretine hak kazanan sanayicilerimiz sonuçları bilmemektedir. Bu durum da, Törenimize ayrı bir heyecan katmaktadır.

Çevre Ödül Yarışması, başvuru aşamasından ödül törenine kadar uzanan ve emek içeren bir süreçtir. Bu kapsamda, başta Sayın Jüri üyelerimiz olmak üzere Çevre Çalışma Grubu Başkanımız Sayın Erdoğan Çiçekçi’ye, üyelere, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Kıymetli Konuklar,

Bugün, çevre mevzuatına uyumun yanında;

  • Güneş Enerjisi Santrali Projesi,
  • Karbon ve Su Ayak İzi Çalışmaları,
  • Soğutma Suyundan Enerji Eldesi Projesi,
  • Fire Azaltım Projesi,
  • Atık Isı Geri Kazanımı Projesi,
  • Soğutma Suyundan Enerji Eldesi Projesi

Ve sayamadığım birçok projeyi gerçekleştirerek kaynak kullanımını ve faaliyetlerinin olumsuz çevresel etkilerini azaltan veya ortadan kaldıran üyelerimizin kısa filmlerini seyrederek, bu önemli çalışmaları sizlerle de paylaşmış olacağız.

Ödül vermek bir semboldür. Farkındalık yaratırken, aynı zamanda teşvik etmektir. Ödül vermek, çevreye verilen değer ve önemin göstergesidir. Ödüle hak kazananlar için de önemli bir başarı ve gururdur. Dünya genelinde de, çevre dostu üretim ürünleri ve çevreci dostu üreticiler takdir ve teşvik edilmektedir. Tüketiciler de tercihlerini yaparken, artık dünden daha bilinçli ve daha hassastır.

Bu kapsamda, başvuruda bulunan tüm katılımcılarımız başta olmak üzere sürdürülebilir bir gelecek adına çalışmalarını yürüten tüm üyelerimize teşekkür etmek istiyorum.

Ve tabi ki, projeleri ile ödüle hak kazanan firmalarımızı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Daha temiz, daha güzel bir dünya dileği ile konuşmamı tamamlıyor, saygılarımı sunuyorum.

 

Ender YORGANCILAR

Yönetim Kurulu Başkanı


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.