12.11.2014 DEİK - TÜRKİYE-YUNANİSTAN İŞ FORUMU


 

 

TÜRKİYE-YUNANİSTAN İŞ FORUMU – 12 Kasım 2014

Yunanistan’ın Değerli Kalkınma Bakanı,

Sayın Ekonomi Bakanım,

Sayın Büyükelçim,

Sayın Valim,

Çok Değerli Başkanlar, Değerli Konuklar,

Basınımızın Kıymetli Temsilcileri,

Sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Türkiye-Yunanistan İş Forumu’nda (bir nevi) ev sahibi olarak çok değerli misafirlerimizi bugün İzmir’de ağırlamaktan büyük mutluluk ve heyecan duymaktayım. Hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Her platformda bizleri destekleyen ve yanımızda olan kendisi de bir Ege’li olan Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci’ye de aramızda bulunmalarından ötürü teşekkürlerimi arz ediyorum.

Değerli Konuklar,

Küresel krizle şekillenen ve yapısal dönüşüm içine girilen küresel ekonomide jeopolitik birlikteliklerin dünden daha çok önem kazandığını yaşayarak görüyoruz. Özellikle de enerji ve ticaret alanında atılan imzalar, coğrafyaları birbirine yakınlaştırırken, dışarıda kalan ülkelerin de konumunu zorlaştırmaktadır.

O nedenle de, bizler özellikle yakın coğrafyamızla işbirliklerine her zaman çok sıcak bakmaktayız. Bugünkü İş Forumunu; hem bu açıdan, hem de özellikle İzmir’de gerçekleşmesi açısından çok önemsiyorum.

Vizelerin kolaylaştırılması ile Türk-Yunan dostluğu her geçen gün pekişerek ilerlemektedir. Artık karşılıklı önyargıların kırıldığı inancındayım. Çünkü ortak yönlerimizi görme şansını elde ettik. Bizler bunu ticari anlamda da yaşamak istiyoruz. Çünkü burada tek taraflı değil, karşılıklı KAZAN-KAZAN ilişkisinin varlığına inanıyoruz.

Bunu işbirliklerine yansıtmak, özellikle de böylesi platformların önemli birer çıktısı olabilmelidir.

Bizler, başta ekonomi olmak üzere aslında çok boyutlu ortaklıklarla ilişkilerimizi güçlendirmek ve kalıcı birliktelikleri sağlamak arzusundayız.

Turizmde ortak destinasyonlar belirleyerek, turizmimizi zenginleştirebiliriz.

Dünyaca kalitesi kanıtlanmış, çok güçlü üniversitelerimiz mevcut. Özel öğrenci programları hazırlayabiliriz. Bu coğrafyanın genç girişimcilerini yetiştirebiliriz.

Vize sorununu desteklerinizle artık kesin olarak çözebiliriz.

Modern gümrük geçişlerimizde taşıma kota problemini aşabiliriz.

Diğer yandan karşılıklı bürokratik süreçlerimizde iyileştirmeye giderek, yatırımların önünü açabiliriz.

Çünkü artık değişen dünyanın en önemli olgularından biri proaktif olabilmektir.

Değişen dünya düzeni aynı zamanda yeni işbirliklerini zorunlu kılarken; birlikte gidecek daha çok yolumuz, yapacak daha çok işbirliklerimiz olduğu inancındayım.

Baktığımızda ikili ticaret hacmimiz sadece 5,6 milyar dolar. Temennimiz karşılıklı dengenin korunacağı ticaretimizin, daha yüksek seviyelere ulaşmasıdır.

İzmir özelinde baktığımızda, İzmir’in söz konusu ticaret hacmi içindeki payı sadece %4 olup, İzmir’de yatırım yapan 70 adet Yunanistan sermayeli firma bulunmaktadır.

Evet biliyoruz ki, Yunanistan zor günler geçiriyor. En son 2001 yılında bizler de çok zor bir dönem geçirdik. Canımız çok yandı ama tecrübe kazandık ve bugün dünyanın 17., Avrupa’nın 6. büyük ülkesi haline geldik. Çok da büyük bir potansiyele sahibiz. Sizlerin de bu sıkıntılı dönemi aşacağınıza yürekten inanıyoruz.

Çünkü ülkemizin gelişiminde özel sektörün etkisi büyüktür. Sizler de ülkenize aynı katkıyı koyabilecek güçtesiniz. Özel sektör olarak bizler, sizlerle yeni birlikteliklerle, lojistik ve jeopolitik avantajlarımızı kazanca dönüştürmek istiyoruz. Yeniden kalkınma hamlenizde iş ortağınız olmayı ümit ediyoruz.

Böylesi bir rekabet ortamında, geçmişe takılmadan, ortak gelecek kurgusu iki tarafa da kazandıracaktır.

Bu kurgunun bir parçası olarak bizler, elimizden geleni yapmaya hazırız diyerek, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

 

Ender YORGANCILAR

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı

DEİK Yönetim Kurulu Üyesi

 


YKB - Diğer Konuşmalar


Yayınlar

Site Haritası

Şifremi hatırlat


Lütfen mail adresinizi veya firma sicil numarasını giriniz.

Not: spam maillerinizide kontrol ediniz.